Sobota, 16 lutego 2019 r., imieniny Danuty, Julianny, Daniela

Organy powróciły…

(fot. Panorama Łaska)
(fot. Panorama Łaska)
(fot. Panorama Łaska)

Po dwuletnim remoncie powróciły do łaskiej kolegiaty leciwe organy - instrument, który stanowi nieodłączną część wiekowej świątyni. Dzięki kuracji odmładzającej organy zyskały nie tylko nowy wygląd, ale też i możliwości, jakich nie miały przez wiele lat.

Zasługa to organmistrza Andrzeja Sutowicza ze Zduńskiej Woli, jednego z nielicznych specjalistów tej klasy w centrum Polski.

 

Nie wiemy dokładnie, z jakiego okresu pocho­dzi łaski instrument i trudno tego dociec. Teoretycz­nie organy powstały w XVIII lub XIX wieku, ale wielokrotnie podlegały modernizacji, często daleko idącej, więc trudno mówić o precyzyjnej metryce. Ostatni remont instrumentu przeprowadzono w la­tach pięćdziesiątych XX wieku. A że instrument był dość intensywnie eksploatowany, do tego w bardzo niekorzystnych warunkach (wilgoć, zmienna tem­peratura, komiki), od dawna wymagał solidnej ku­racji. Okazja nadarzyła się dopiero teraz w związku z generalnym remontem świątyni.

 

- Na czym polegał remont organów? To stero­wany pneumatycznie instrument, w związku z czym bardzo istotna jest jego szczelność, a że przez dzie­sięciolecia drewnojady poczyniły sporo zniszczeń i doprowadziły do rozszczelnienia organów - trzeba je było całkowicie rozebrać - wyjaśnia organmistrz Andrzej Sutowicz. - Oznaczało to rozebranie, oczyszczenie, poddanie konserwacji, a w wielu przypadkach dorobienie nowych, łącz­nie dziesiątki tysięcy elementów. Zanim poddali­śmy konserwacji elementy drewniane, trzeba było oddzielić od nich m.in. skóry i filce. To, co znisz­czyły drewnojady i czas, musieliśmy odpowiednio zakonserwować i uszczelnić specjalnymi klejami. Trzeba też było dorobić nowe elementy skórzane, sprężynki i inne detale, ale i specjalnie wyciszoną dmuchawę, która w ciągu 1 minuty dostarcza 40 metrów sześciennych powietrza. Choć instrument jest już zmontowany w łaskiej kolegiacie, wymaga jeszcze dość skomplikowanej regulacji.

 

Łaskie organy to instrument średniej wielkości, jakich sporo znajduje się w polskich świątyniach (18-24 głosy). Choć korzystano z niego do ostatniej chwili przed remontem, w minionych latach miał sporo mankamentów, wynikających m.in. pracowi­tej „działalności” drewnojadów. Teraz organy pre­zentują się doskonale, a do tego odzyskały pierwot­ne brzmienie i możliwości. Mają jeszcze jedną za­letę, wyraźnie odróżniającą je od wielu podobnych instrumentów - dysponują tzw. lipozytywem, który można zobaczyć na balustradzie chóru. Dzięki temu muzyk ma do dyspozycji dodatkową klawiaturę i zyskuje spore możliwości. Czymś takim dysponują tylko nieliczne świątynie w Centrum Polski, m.in. w Sulejowie i łódzka archikatedra.

 

Dzięki kuracji odmładzającej łaski instrument będzie mógł nie tylko uświetniać tradycyjne uro­czystości kościelne, ale i wydarzenia koncertowe, których przybywa z roku na rok. - Teraz łaskowianie nie będą musieli wstydzić się tego instrumentu - mówi A. Sutowicz.

 

Dodajmy jeszcze, że organmistrz ze Zduńskiej Woli jest cenionym w kraju specjalistą od budo­wania, napraw i konserwacji organów. W zawo­dzie jest już od dwudziestu lat, zaś własną firmę prowadzi od lat pięciu. Pod jego opieką znajdują się instrumenty m.in. w bazylice archikatedralnej w Łodzi, kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi i wielu renomowanych placów­kach muzycznych i oświatowych. A. Sutowicz współpracuje m.in. z Filharmonią w Łodzi. Na swoim koncie ma sporo udanych konserwacji i re­montów organów.

 

 

Źródło: Panorama Łaska

 

 

Skomentuj [ 8 ]
11:56, 14.06.2013 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

zz @ 22:17, 14.06.2013r. IP: *.*.188.94

i co to zmienia,ludzie staną sie lepsi?

Riki @ 22:47, 14.06.2013r. IP: *.*.17.116

Jak patrzę na niektórych podejście do życia, to odnoszę wrażenie, że powinni się przejść na spacer na most w Baryczy.

ŁM @ 22:47, 14.06.2013r. IP: *.*.249.26

Nie jesteś w Kościele, to nie siej fermentu... kto mówi, że organy mają powodować, że ludzie staną się lepsi ? Są po to, żeby uświetnić nabożeństwa i tyle, a może i kogoś uwrażliwią. Swoją drogą, mało gdzie organy mają tak piękny dźwięk jak w łaskiej kolegiacie. Możemy być dumni z naszej świątyni, organów i oczywiści organisty, który wie jak się z nimi obchodzić.

xyz @ 23:36, 14.06.2013r. IP: *.*.168.198

tak tak wie... dlatego remontu wymagały;-) ciekawość mnie zżera ile taki remoncik takiego cacuszka kosztował;-) jak trwał 2lata.... ? 200tys? mniej wiecej? zanim ktokolwiek mnie będzie pojedzie.. zaznaczam ! "Ja tylko pytam z ciekawości !"

smyk @ 10:06, 15.06.2013r. IP: *.*.95.240

Bóg człowieka wysłucha wszedzie.Nie trzeba sie modlic w w "wypasionym"kościele z "wypasionymi"organami.Ludzie nie maja gdzie mieszkać,nie maja jedzenia,nie maja na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Andrzej @ 18:17, 28.06.2013r. IP: *.*.251.130

Pewnie. Zamieszkajmy w ziemiankach i nic nie róbmy będzie fajnie. O zabytki trzeba dbać i się nimi chwalić bez tego kultura się kończy i zostaną "majteczki w kropeczki"

Magda @ 18:36, 09.07.2013r. IP: *.*.24.18

Kochani, kultura i dbałość o tradycję we współczesnym świecie są na dość marnym poziomie, dla większości społeczeństwa życie to \"wyścig szczurów\" , a gdzie zwyczajna wrażliwość i uduchowienie? Bardzo dobrze, że te organy odżyły, będą służyły teraz przez wiele lat.
A jeśli chodzi o tę materialną stronę , to w większości biednym to raczej nie przeszkadza, nawet chętnie wspierają takie przedsięwzięcia, jeśli jest jakieś niezadowolenie, to przeważnie ze strony zamożniejszych państwa, co złamanej złotówki nie dali.;)...

Łaskowianka @ 22:34, 09.07.2013r. IP: *.*.12.10

Organy wróciły.... a kiedy zegar???
i czy ??? powróci na swoje miejsce Chrystus ukrzyżowany.?
Krzyż był na ścianie w kruchcie obok tablicy upamiętniającej ks Naruszewicza, a raczej odwrotnie - tablica była obok krzyża. Krzyż był od zawsze

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.