Środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Pogotowie Reporterskie

Podsumowanie projektu "Seniorzy ON-LINE" (zdjęcia)

(fot. J. Gamoń / M. Krzyżański)

Od lutego 2013 roku w naszym mieście trwała realizacja Projektu systemowego – działania na rzecz szerokopasmowego dostępu do Internetu. Głównym celem działań było podniesienie aktywności cyfrowej wśród 280 mieszkańców powiatu łaskiego, będących w wieku 50+.

Działania Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC) oraz Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”, odbywająca się pod wspólnym hasłem „Polska Cyfrowa Równych Szans”.


Na terenie naszego powiatu projekt nosi nazwę „Seniorzy ON-LINE”, a realizowany był przez Julitę Gamoń, Michała Krzyżańskiego i Daniela Bobryckiego, którzy w ubiegłym roku ukończyli szkolenie Latarników Polski Cyfrowej, trenerów kompetencji cyfrowych.

 

Zobacz zdjęcia: Podsumowanie projektu "Seniorzy ON-LINE" (fot. J. Gamoń / M. Krzyżański)

 

- Chcieliśmy, aby wszystkie osoby poznały możliwości, jakie daje Internet i tym samym uczynili swoje życie łatwiejszym i ciekawszym. – mówi Julita Gamoń. - Udział w projekcie to nie tylko nauka obsługi komputera, ale przede wszystkim przełamanie funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów: Internet jest domeną ludzi młodych, komputer jest bardzo łatwo zepsuć, osoby starsze niczego nie mogą się już nauczyć - dodaje. 

 

Ograniczanie możliwości osób starszych na rynku pracy, zrywanie więzi międzyludzkich na wskutek zwiększającego się tempa życia i związane z tym narastające poczucie osamotnienia, powoduje, że ludzi dojrzali niejednokrotnie czują się wykluczeni społecznie.


W organizowanych szkoleniach wzięło udział 283 mieszkańców naszego powiatu. Najliczniejszą grupę stanowili mieszkańcy Łasku, ale nie brakowały także chętnych z innych miejscowości tj.: Ostrów, Anielin, Sędziejowice, Rososza czy Buczek.

 

Jak dodaje Michał Krzyżański – Wszystkie zajęcia odbywały się w ZSP nr 1 w Łasku, gdzie spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem i pomocą ze strony dyrekcji, jak i innych pracowników szkoły, za co jesteś bardzo wdzięczni. Mamy nadzieję, że podtrzymamy tę współpracę przy realizacji innych lokalnych działań.


Każdy cykl składał się z 8 spotkań, na których kursanci mieli okazję porozmawiać o swoich barierach i oczekiwaniach, nauczyć się podstawowej obsługi komputera, zapoznać się z przeglądarką Internetową, serwisami informacyjnymi, założyć pocztę elektroniczną, wyszukiwać treści zgodne z ich zainteresowaniami, odwiedzić sklepy internetowe czy odszukać znajomych dzięki portalom społecznościowym. Program każdego cyklu zależał od potrzeb jego uczestników.


W czerwcu dobiega koniec lokalnych działań. Na zakończenie planowane jest także wspólne spotkanie wszystkich uczestników.

 

 

Źródło: Julita Gamoń i Michał Krzyżański
 

Skomentuj [ 0 ]
18:49, 16.06.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET