Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Pogotowie Reporterskie

Rok 2014 - rokiem Jana Karskiego (zdjęcia)

(fot. Biblioteka Pedagogiczna w Łasku)

 

W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Karskiego Biblioteka Pedagogiczna w Łasku przygotowała cykl lekcji dla uczniów klas z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łasku.

Lekcje prowadziła Pani Ewelina Kujda. Uczniowie poznali życie i dokonania Jana Karskiego. Dowiedzieli się, że słynny kurier mieszkał w Łodzi przy ulicy Kilińskiego. Było tu również gimnazjum męskie, do którego uczęszczał. Po śmierci ojca przeprowadził się z matką do Lwowa, gdzie studiował prawo i rozpoczął pracę w dyplomacji.
                 

- Ważne jest to, że dorastał w Łodzi, która była wtedy mieszanką kultur. To, że grał w piłkę z Żydami, z pewnością wpłynęło na to, co robił potem. Następnie, już w czasie wojny, Karski działał w podziemiu. W kurierskich misjach pokonywał Tatry ("w śniegu po pachy, nie kolejką na Kasprowy"), uciekał z niewoli i ujawniał światu prawdę o Holocauście.  Karski jako pierwszy przekazał zachodnim politykom i generałom szczegółową i naoczną relację o eksterminacji Żydów w gettach i obozach koncentracyjnych. Niestety, ci, którzy mogli coś zrobić, nie chcieli go słuchać albo mu nie wierzyli.

 

Zobacz zdjęcia: Rok 2014 - rokiem Jana Karskiego (fot. Biblioteka Pedagogiczna w Łasku)         

 

Licealiści zobaczyli na zdjęciach i filmie to, co Karski ujrzał, gdy wszedł do warszawskiego getta. Przeraźliwie chude dzieci, ludzkie zwłoki na ulicach. Uczniowie oglądali film w kompletnej ciszy.  Na koniec była rozmowa o Karskim, który nie mógł notować, robić zdjęć. Musiał mieć genialną pamięć. I niesamowite jest to, że choć zrobił tak wiele, miał poczucie, że nie zrobił nic.

 

Jan Karski urodził się w Łodzi w 1914 r. W czasie wojny był kurierem przenoszącym informacje między polskim rządem na uchodźstwie a Polskim Państwem Podziemnym. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych. Od 1952 r. był profesorem Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie. W 1994 r. otrzymał honorowe obywatelstwo Izraela. Cztery lata później był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł w 2000 r.

W Izraelu i Stanach jest jednym z najbardziej znanych Polaków. W maju ubiegłego roku Barack Obama, prezydent USA, pośmiertnie odznaczył go Prezydenckim Medalem Wolności - najwyższym amerykańskim odznaczeniem cywilnym. Na początku grudnia Sejm RP zdecydował, że Jan Karski będzie patronem 2014 roku. Uchwałę poparły wszystkie kluby. Żaden poseł nie był przeciw.

 

Źródło: Biblioteka Pedagogiczna w Łasku

 

Skomentuj [ 0 ]
10:26, 29.09.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET