Czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Pogotowie Reporterskie

Zdaniem burmistrza: o zadłużeniu gminy, hitach i kitach i nagłej kasie

 

W każdym wydaniu Panoramy Łaskiej, pisma samorządowców, burmistrz miasta Gabriel Szkudlarek odnosi się do aktualnych wydarzeń i sytuacji w naszym mieście. Tekst artykułu publikujemy w całości.

Mamy gorący przedwyborczy czas. Często zamiast argumentacji i pokazania prawdy niektórzy wolą plotkę, pomówienie, a nawet oszczerstwo. Najczęściej na różnego rodzaju insynuacje nie warto reagować. Odniosę się tylko do jednej, ważnej z punktu widzenia spraw gminy kwestii.

 

 

ZADŁUŻENIE GMINY ŁASK

Niedawno media pokazały zadłużenie niektórych samorządów, co niejako rykoszetem odbiło się na gminie Łask. Przyjaciel opowiedział jak dwóch facetów systematycznie próbuje go przekonać, że gmina Łask wcale zadłużenia nie zmniejsza, że sprytnie dług poprzekształcałem ukrywając go między innymi poprzez emisję obligacji, które nie są wliczane do zadłużenia. „Wiesz co, ręce opadają, napisz o tym w Panoramie ” - kontynuował przyjaciel, który jest znanym samorządowcem.

 

Zatem przypominam i wyjaśniam. Kiedy zostałem burmistrzem Łasku, zadłużenie wynosiło 42,41% i gmina Łask według rankingu „Wspólnoty” (gazeta samorządowa) znajdowała się w grupie gmin miejsko-wiejskich (jest ich ok. 300) na 12 miejscu najbardziej zadłużonych jednostek. Także według rankingu „Wspólnoty” systematycznie, nieprzerwanie, co roku oddalaliśmy się od niechlubnej czołówki, by w roku 2012 osiągnąć 126. miejsce. Za ubiegły rok ranking nie został dotychczas ogłoszony. Zważywszy jednak, że w 2013 r. zmniejszyliśmy zadłużenie aż o 10%, jesteśmy zapewne poza połową stawki. Ktoś powie to mało, to za wolno. Zatem jeszcze raz powtórzę swoja filozofię. Na koniec 2013 r. zadłużenie wyniosło 28,97%. Znaczne zadłużenie systematycznie zmniejszać, wykorzystując jednocześnie wszystkie możliwości „ściągania” pieniędzy zewnętrznych na inwestycje z uwagi na słuszne oczekiwania mieszkańców i obiektywnie oceniane potrzeby. Uważam, że jest to dobra i efektywna filozofia.

 

Jesteśmy pozytywnie postrzegani przez władze województwa. Pan marszałek Stępień tylko w ostatnim roku przy różnych okazjach kilkakrotnie podkreślał naszą aktywność inwestycyjną i skuteczność w pozyskiwaniu pieniędzy unijnych. Kiedy kilka dni temu przeanalizowaliśmy program wyborczy sprzed 4 lat okazało się że jest on wykonany niemal w całości (nie wybudowaliśmy zalewu „Zajączek”). Ja nie zostałem burmistrzem po to, aby skupić się na spłacaniu zadłużenia wygenerowanego przez moich poprzedników. Ci wspomniani, nękający mojego przyjaciela dwaj panowie doskonale wiedzą, że kłamią. Wiedzą także, iż emisja obligacji to pozytywne skumulowanie długu, który staje się w ten sposób bardziej jawny i oczywiście wliczany jest do zadłużenia. Gmina Łask nie ma żadnego ukrytego zadłużenia.

 

 

HITY I KITY

W „Naszym Tygodniku” z 3.10.2014 opublikowano hity i kity gm. Łask mijającej kadencji. Kity szukano na siłę, skoro powołano sprawy dawno zakończone z pozytywnym wynikiem dla gminy. Z jednym zgadzam się. CSiR (jednostka gminna) nie utrzymuje skateparku w należyty stanie. Byłem zapewniany, że chwasty na alejkach zostaną zniszczone środkiem chemicznym i nie wykonano tego. Opis niektórych hitów to miód na moje serce i rekompensata za trudne chwile.

 

„Hitem tej kadencji w Łasku śmiało można nazwać rewitalizację placu 11 Listopada. Ta jedna z największych w ostatnich latach inwestycji zdecydowanie odmieniła centrum miasta. Łask ma teraz reprezentacyjny plac, gdzie mieszkańcy mogą śmiało i bez wstydu zaprosić gości z zewnątrz. Na płycie rynku pojawiły się ogródki gastronomiczne, odbywają się tu różnego rodzaju okolicznościowe festyny i uroczystości. Centrum miasta odżyło i tylko od mieszkańców zależy, czy miejsce to zyska należny mu klimat. Na razie rewitalizacja placu 11 Listopada to zdecydowany hit. Na plus samorządowcy rządzący miastem w obecnej kadencji muszą zaliczyć także, powiązaną z modernizacją płyty rynku, rewitalizację kamienicy przy pl. 11 Listopada 7. Dzięki temu mieszkańcy zyskali placówkę muzealną z prawdziwego zdarzenia. Muzeum Historii Łasku mieści się teraz w gruntownie odnowionej, zabytkowej kamienicy, zamiast gnieździć się jak dotychczas w piwnicy biblioteki ”.

 

W sobotę 27 września po zmroku oprowadzaliśmy gości z zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Elbtalaue po rynku. Naraz objeżdża rynek kilkudziesięcioosobowa grupa rowerzystów i kieruje się pod Pomnik Niepodległości do pamiątkowego zdjęcia. Szybko okazało się, że rowerzyści z pabianickiego klubu jako metę rajdu wyznaczyli nasz rynek i nasz pomnik. Łaskowianie Drodzy, i jak tu nie być dumnym z takiego pomnika i takiego rynku. Pabianiczanie oczywiście poprosili o wspólne zdjęcie z burmistrzem, podkreślając, że u nich takiego miejsca nie ma.

 

 

NAGŁA KASA

Kilka lat temu wystąpiliśmy o pieniądze unijne na remonty obiektów użyteczności publicznej. Odmówiono nam argumentując, że otrzymaliśmy pieniądze na przedszkole w Kolumnie, a są inni, którzy nie otrzymali takiego dofinansowania. Naraz latem tego roku w trzech transzach otrzymaliśmy poprzez Urząd Marszałkowski w Łodzi niemal 2 800 000 zł. Ponieważ większość przewidzianych z tego dofinansowania inwestycji została już wykonana, otrzymane pieniądze przeznaczyliśmy na kolejne nowe inwestycje oraz rezygnację z części kredytów inwestycyjnych, co przy zaplanowanej i tak spłacie części zadłużenia w większym stopniu zmniejszy zadłużenie gminy.

 

 

15 października 2014 Gabriel Szkudlarek

 

 

Źródło: Panorama Łaska

 

Skomentuj [ 32 ]
17:22, 28.10.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

do burmistrza @ 18:00, 28.10.2014r. IP: *.*.208.113

Dobra, kończ Pan, Panie Kozioł :(

Janek @ 18:09, 28.10.2014r. IP: *.*.78.194

Burmistrzu...
Skoro jesteś taki czysty i operatywny to czemu nie odniesiesz się i nie odp.na konkretne pytania stawiane przez mieszkańców Łasku.
Pytania były konkretne.Np:
Ile za Twojej kadencji przybyło,powstało miejsc pracy?
Jakie duże inwestycje powstały w Łasku?
Czemu nie ma już żadnych połączeń kolejowych dalekobierznych z Łasku?
Dlaczego mamy takie zrójnowane MZK.(autobusy do kasacji)
Czemu nie mamy dobrego szpitala?
Dlaczego drogi w naszym mieście są jak rozwalające się ścieszki wiejskie?
Np.temat rozbudowy drogi nr 12 jest tematem od 10 lat,a ani Pan,ani nikt od Pana nie zabiegał o poszerzenie tej drogi.Dlaczego? Skoro dobrze wiadomo,że dobry dojazd to podstawa,by ściągnąć dużego inwestora.
Dlaczego przez tyle lat nie przygotowano rozbudowy instalacji gazowej,doprowadzenia gazu na tereny takie jak np.Orchów czy pozostałe ościenne tereny w Łasku?
To tylko niektóre pytania które padają.Niech Pan na nie odp,a nie sieje propagandę wyborczą.
pozdrawiam i liczę na odwagę z Pana strony

do Janek @ @ 18:29, 28.10.2014r. IP: *.*.203.77

"Czemu nie mamy dobrego szpitala?" szpital należy do powiatu :)

do Janek @ 18:40, 28.10.2014r. IP: *.*.159.1

Gadasz aby gadać.Większość pytań jakie zadałeś zadaj Panu staroście.Trzeba było startować na burmistrza a nie wymądrzać się z ukrycia.

Ja @ 18:42, 28.10.2014r. IP: *.*.47.99

Janek otwórz słownik ortograficzny sprawdź , to co napisałeś i dopiero wyślij

kornik @ 18:46, 28.10.2014r. IP: *.*.19.38

janek zkm pierwszy raz od chyba 30 lat bez długów, szpital-podlega pod starostwo ,
drogi w większości to powiatowe się sypia.
GŁOSUJEMY NA SZKUDLARKA I NIKT TEGO WREDNYMI WPISAMI NIE ZMIENI LICZĄ SIĘ CZYNY A NIE SŁOWA A CZYNÓW SZKUDLARKOWI NIE BRAKUJĘ.
Panie Burmistrzu widzimy pana w następnej kadencji .

Joanna @ 18:58, 28.10.2014r. IP: *.*.172.157

Też uważam, że lepsze jest wrogiem dobrego. Szkudlarek zasłużył sobie na to, by nadal piastować stanowisko burmistrza...

mieszkaniec @ 19:52, 28.10.2014r. IP: *.*.232.130

Podobno mamy 19 procent bezrobotnych,to jeden z najwyższych w woj, łódzkim.Betonowy plac nie dał nam pracy ,bo jest tylko jeden ogródek,gdzie pracuje jedna osoba ,no może dwie.a na rynku imprezy odbywałyby się nawet przy starym rynku,tylko brak ogródka to uniemożliwiał.Nie ma co porównywać się do poprzedników ,bo pan były burmistrz i były urzędnik PUP nie zrobił nic,ciekawe jakie stanowisko teraz obejmie, haha,proponuję dowódcę 32 Bazy.A wybory powinny odbywać się co roku,bo teraz przed wyborami praca aż pali się w rękach ,chodniki z kostki powstają ,jak grzyby po deszczu,odbiór Batorego też pewnie będzie dwa dni przed wyborami,ale my ludzie łapiemy się na takie zagrywki,nie wiem dlaczego, chyba tępi jesteśmy :( Łask jest nudny,chyba zapomniano,że są tu młodzi ludzie,bo nikt z młodych nie pójdzie na festiwal róż, czy jakoś tak.Nie dziwię się ,że połowa moich znajomych wyjechała za granicę.Nadal jestem optymistą.A co do zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Elbtalaue ,no to niestety idziemy w kiepskim kierunku,czyli niemieckim,małe sklepy padają, bo idziemy w kierunku sieciówek, tylko tam plusem jest to ,że w niedziele sieciówy są zamkniętę i małe sklepiki mogą choć trochę odrobić straty.

do mieszkaniec @ 20:09, 28.10.2014r. IP: *.*.150.82

nie licząc marketów, w moich okolicach powstała np. Skanska czy Dzikie wino. Kilkadziesiąt miejsc pracy, w sumie nic wielkiego ale lepsze to niż nic.

A ''betonowy plac'' wraz z ogródkiem świetnie się sprawdza, w weekendy latem wszystkie miejsca pozajmowane, czyli ludziom się podoba ;)

do Janek @ 20:16, 28.10.2014r. IP: *.*.150.82

nie wiem czy kolega jest naprawdę aż tak ''inteligentny'' czy tylko udaje za pieniądze,

mieszkaniec @ 20:23, 28.10.2014r. IP: *.*.232.130

Lepszy rydz niż nic ;) ,ale to 19 procent mnie martwi

pasażer @ 21:46, 28.10.2014r. IP: *.*.97.60

Janek chyba dawno nie korzystałes z autobusów ZKM ,w porównaniu z przed kilku laty obecnie autobusy wygladaja dużo lepiej i chętnie nimi podrózuje .W porównaniu z PKS-em czy komunikacją Zd -Wolską nie ma czego sie wstydzić. Janek pachniesz mi Lisieckim

do@pasażer @ 22:43, 28.10.2014r. IP: *.*.110.202

Kiedyś to ludzie w jaskiniach mieszkali.takich głupich tłumaczeń to nikt słuchać nie chce

do@pasażer @ 22:43, 28.10.2014r. IP: *.*.110.202

Kiedyś to ludzie w jaskiniach mieszkali.takich głupich tłumaczeń to nikt słuchać nie chce

do@burmistrza @ 22:48, 28.10.2014r. IP: *.*.110.202

Pytanko w kwestii zadlużenia.Byśmy tak w liczbach a nie procentach chcieli poznać jakie PAN Zastal zadłużenie a jakie zostawia. Czyli konkretnie w zlotówkach proszę podać te wielkości

zeniu @ 22:55, 28.10.2014r. IP: *.*.92.120

w naszym klimacie to lepiej w jaskiniach ,niż w kartonach

zuzia @ 23:02, 28.10.2014r. IP: *.*.62.175

nie będę głosować na Pana Szkudlarka, 2 kadencje to wystarczy, zawiodłam się bardzo.Córka poszła o pracę to wyleciała z hukiem i jeszcze wiele innych spraw

zeniu @ 23:10, 28.10.2014r. IP: *.*.92.120

trzeba być ślepym i głuchym!, żeby nie zauważyć ile co burmistrz zrobił przez te dwie kadencje uważam ,że poprzednicy razem wzięci do kupy plus gangster nie są w stanie się równać .Stąd bezsilnośc, zazdrość,która jest żródłem demagogii u konkurentów. Burmistrzu ,naprawdę jest pan dobrze oceniany o wynik wyborów ,może być pan spokojny

xxx @ 23:34, 28.10.2014r. IP: *.*.62.175

Zeniu boisz się, że pozbędziesz sie pracy?

P @ 07:56, 29.10.2014r. IP: *.*.78.59

Panie Burmistrzu Proszę podać kwotowe zadłużenie jakie było w 2008 a jakie jest dziś

P @ 07:57, 29.10.2014r. IP: *.*.78.59

Przepraszam w 2006 roku a dziś kwotowo

Jeremiah Hopkins @ 13:44, 29.10.2014r. IP: *.*.19.33

P@ A co ci da kwotowa zadłużenia bez innych danych? Istotny jest % zadłużenia. Czyli jaki jest dług gminy w stosunku do jej dochodów. To tak w skrócie.

Arcadio @ 15:46, 29.10.2014r. IP: *.*.255.166

W liczbach i procentach koniecznie.

Jeremiah Hopkins @ 15:54, 29.10.2014r. IP: *.*.19.33

To wystarczy sobie wziąć budżet gminy, znaleźć pozycje "dochody gminy", odjąć procenty i wychodzi zadłużenie. To tak w skrócie.

Arcadio @ 16:25, 29.10.2014r. IP: *.*.255.166

Prawdopodobnie ponad 120 jednostek samorządu terytorialnego nie będzie w stanie przygotować zrównoważonych budżetów na 2014 r.

Brak budżetów to bezpośredni efekt wejścia w życie od 1 stycznia 2014 r. art. 243 ustawy o finansach publicznych. Artykuł ten zawiera wzór indywidualnego wskaźnika zadłużenia (IWZ). Z jednej strony określa on obsługę długu jednostki, a z drugiej wyznacza limit tej obsługi. Uzależnia on możliwość zadłużenia od indywidualnej sytuacji finansowej w minionych trzech latach

http://prawo.rp.pl/artykul/757 906,1022709-120-jednostek-samo rzadu-terytorialnego-bez-zrown owazonego-budzetu.html?referer =redpol

Arcadio @ 16:33, 29.10.2014r. IP: *.*.255.166


Jednostki samorządu terytorialnego (JST) posiadają usta
-
wowe prawo do zaciągania zobowiązań. Aby jednak nie dopu
-
ścić do nadmiernego zadłużenia JST, ustawodawca wprowa
-
dził limity długu najpierw jednolite dla wszystkich jednostek,
następnie zindywidualizowane, które obowiązywać będą od
2014 r. Ustalona konstrukcja tzw. indywidualnego wskaźnika
zadłużenia JST (dalej IWZ) wywołuje jednak szereg dyskusji
zarówno w
gremiach samorządowych, jak i
naukowych.
W
niniejszym opracowaniu przedstawiona zostanie analiza
potencjalnych wariantów zmian konstrukcji nowego wskaźni
-
ka zadłużenia oraz ich skutków dla samorządów według przy
-
jętych przez autorów założeń. W
podsumowaniu autorzy za
-
prezentują także własne propozycje zmiany konstrukcji IWZ.
Limity zadłużenia JST
ocena krytyczna przyjętych
rozwiązań
Zgodnie z
przepisami wprowadzającymi do ustawy z
dnia
27 sierpnia 2009
r. o
finansach publicznych
1
, jednostki samo
-
1
Dz.U. nr
157, poz.
1241 ze zm.
rządu terytorialnego
obecnie stosują
jednolite, ilościowe li
-
mity zaciągania zobowiązań
. Ograniczenia te to:

15% limit relacji planowanych spłat kredytów, pożyczek
i
wykupu obligacji wraz z
odsetkami i
dyskontem w
da
-
nym roku budżetowym do dochodów budżetowych
(art.
169 ustawy z
dnia 30 czerwca 2005
r. o
finansach
publicznych
2
);

60% limit relacji łącznej kwoty długu do dochodów bu
-
dżetowych (art.
170 ustawy z
dnia 30 czerwca 2005
r.
o
finansach publicznych).
Od 2014 r. jedynym obowiązującym ograniczeniem za
-
ciągania długu samorządowego będzie tzw.
indywidualny
wskaźnik zadłużenia JST
.
Zasada konstrukcji IWZ została określona w
art.
243 ustawy
o
finansach publicznych z
2009 roku. Indywidualny wskaźnik
zadłużenia oblicza się według wzoru przedstawionego na s.
2.
Ponadto przy obliczaniu tej relacji nie uwzględnia się kwot
wynikających z
tytułu (tzw. wyłączenia z
długu):

wykupu papierów wartościowych, spłat kredytów i
po
-
życzek zaciągniętych w
związku z
umową zawartą na re
-
alizację programu, projektu lub zadania finansowanego
z
udziałem środków pochodzących z
budżetu Unii Euro
-
2
Dz.U. nr
249, poz.
2104, ze zm.
Analizy BAS
nr
21
(88)
21 grudnia 2012
2/6
www.bas.sejm.gov.pl
pejskiej lub pomocy finansowej udzielonej przez pań
-
stwa EFTA, z
wyłączeniem odsetek od tych zobowiązań,

poręczeń i
gwarancji udzielonych samorządowym oso
-
bom prawnym realizującym zadania jednostki samorzą
-
du terytorialnego w
ramach programów finansowanych
z
udziałem środków pochodzących z
budżetu.
Nowe limity zadłużenia w
porównaniu do nadal obowią
-
zujących okazują się generalnie mało korzystnym rozwią
-
zaniem dla większości JST
. Według Krajowej Rady RIO nowe
rozwiązania, gdyby obowiązywały już w
2012 r., byłyby korzyst
-
niejsze wyłącznie dla 227 JST, tj. 8,1% ogółu. Ponadto, jak wy
-
nika z
analiz Krajowej Rady RIO, w
tym roku 108 JST (3,8% ogó
-
łu)
75 gmin, 31 powiatów i
2 miast na prawach powiatu, nie
mogłoby dokonywać spłaty zaciągniętych zobowiązań z
uwagi
na ujemną wartość indywidualnego limitu zadłużenia
3
.
Krajowa Rada RIO wskazuje dodatkowo na niekonsekwen
-
cję regulacji prawnych dotyczących długu, bowiem art.
242
ustawy o
finansach publicznych z
2009
r. pozwala uchwalić
i
wykonywać budżet jednostki z
deficytem bieżącym, jeżeli
posiada on swoje pokrycie w
przychodach z
wolnych środków
lub nadwyżce budżetowej z
lat ubiegłych. Natomiast art.
243
ustawy (dot. IWZ) skupia się wyłącznie na nadwyżce opera
-
cyjnej powiększonej o
dochody ze sprzedaży majątku jako
źródle spłaty długu nie uwzględnia środków wskazanych
w
art.
242
4
.
Innymi słowy, możliwe do uchwalenia (zgodnie
z
prawem) deficyty bieżące jednostek będą skutkowały
w
przyszłości brakiem ich zdolności do spłaty długu
.
3
Sprawozdanie z
działalności regionalnych izb obrachunkowych
i
wykonania budżetu przez jednostek samorządu terytorialnego w
2011
roku
, Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, Warszawa
2012, s.
184185.
4
Ibidem
, s.
186.
Wprowadzenie w
ustawie o
finansach publicznych z
2009
r.
nowych regulacji dotyczących zaciągania długu przez samo
-
rządy zapoczątkowało dyskusję na ten temat. Ocenę nowego
wskaźnika dokonywali zarówno przedstawiciele nauki
5
, ale
także reprezentanci różnych szczebli samorządu terytorial
-
nego. Uwagi do konstrukcji IWZ przedstawiciele samorządów
wyrazili m.in. w
ramach badania przeprowadzonego przez
Biuro Analiz Sejmowych w
2011
r. wśród województw i
miast
na prawach powiatu
6
. Najczęstsze uwagi zgłaszane przez
przedstawicieli tych jednostek dotyczyły:

oparcia wyliczeń na danych historycznych, które nie
odzwier
ciedlają aktualnej sytuacji finansowej samorzą
-
dów oraz ich sytuacji prognozowanej (zawartej w
wielo
-
letniej prognozie fi
nansowej),

sposobu liczenia nadwyżki operacyjnej
7
(która zawiera
wydatki na odsetki od zobowiązań) do dochodów ogó
-
łem (lewa stro
na wzoru), którą porównuje się do relacji
wydatków na odsetki i
spłatę zobowiązań do dochodów
ogółem (prawa strona wzo
ru), co powoduje nieade
-
kwatność liczników obu relacji,

przyjętego terminu wprowadzenia IWZ, gdyż w
pierw
-
szym roku jego obowiązywania (tj. od 2014
r.) do jego
5
Zob. m.in. P. Swianiewicz,
Zdolność samorządów do zadłużania
się
, Wspólnota 2011, nr
9; M. Poniatowicz,
Reguły fiskalne jako instru
-
ment stabilizacji finansowej w
sektorze samorządowym
[w:]
Stabilność
systemu finansowego instytucje, instrumenty, uwarunkowania
, A. Aliń
-
ska, B. Pietrzak (red.), CeDeWu, Warszawa 2012.
6
Szczegółowe wyniki badania znajdują się w
opracowaniach:
M.
Korolewska, K. Marchewka-Bartkowiak,
Zadłużenie samorządów
terytorialnych w
Polsce
[w:] Studia BAS 2011, nr
4(28) oraz M. Koro
-
lewska, K. Marchewka-Bartkowiak,
Indywidualny wskaźnik zadłużenia
samorządów terytorialnych
, Infos BAS 2011, nr
21(113).
7
Nadwyżka operacyjna definiowana jest jako nadwyżka docho
-
dów bieżących nad wydatkami bieżącymi jednostki.
!
!
"
#
$
$
%

planowana na rok budżetowy łączna kwota z
tytułu spłaty rat kredytów i
pożyczek oraz wykupów papierów wartościowych przeznaczo
-
nych na finansowanie planowanego deficytu budżetu, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, wyprzedzające finansowanie działań
finansowanych ze środków pochodzących z
budżetu UE, a
także na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych,
O

planowane na rok budżetowy odsetki od kredytów i
pożyczek zaciągniętych na pokrycie występującego w
ciągu roku przejściowego
deficytu budżetu, finansowanie planowanego deficytu budżetu, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, wyprzedzające finansowa
-
nie działań finansowanych ze środków pochodzących z
budżetu UE oraz na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, a
także odsetki
i
dyskonto od papierów wartościowych emitowanych na te cele oraz spłaty kwot wynikających z
udzielonych poręczeń i
gwarancji,
D

dochody ogółem budżetu w
danym roku budżetowym,
Db

dochody bieżące,
Sm

dochody ze sprzedaży majątku,
Wb

wydatki bieżące,
n

rok budżetowy, na który ustalana jest relacja,
n-1

rok poprzedzający rok budżetowy, na który ustalana jest relacja,
n-2

rok poprzedzający rok budżetowy o
dwa lata,
n-3

rok poprzedzający rok budżetowy o
trzy lata.

Arcadio @ 08:16, 30.10.2014r. IP: *.*.18.237

"Za ubiegły rok ranking nie został dotychczas ogłoszony" informuje Pan Burmistrz.
Otóż ranking został ogłoszony w numerze "Wspolnoty" Nr 19 z bieżącego roku. Łask klasyfikowany jest w kategorii Miast Powiatowych.

Gienek K. @ 17:07, 31.10.2014r. IP: *.*.76.237

taką fuchę jaką ma synuś burmistrza to długo szukać ,ten młody człowiek nawet nie wie jak wyglada pożar bo jest na etacie strażaka ale tylko w biurze i po 15 latach będzie emerytem ,będzie,chyba razem z tatusiem będzie odchodził na emeryturę.A przecież w poprzednim programie wyborczym głosił cyt.Uczciwie i z sercem.faktycznie tak uczciwie że w d.....pie szczyka

do Gienek @ 17:17, 31.10.2014r. IP: *.*.159.1

Zazdrościsz? A co dzieci burmistrza z wykształceniem mają nie pracować? Chyba ci coś na rozumnie siadło.

Do Gienek @ 17:43, 31.10.2014r. IP: *.*.186.213

A dlaczego inne dzieci z wykształceniem nie mają pracy?

Ja @ 18:44, 31.10.2014r. IP: *.*.175.237

Może dlatego, że są p.... wołowe ?

do Gienek K. @ 19:17, 31.10.2014r. IP: *.*.78.234

a gdzie tu widzisz brak uczciwości, burmistrz nie miał tu nic do gadania, zresztą na stronie PSP Łask były wyniki testów jakie przechodzili kandydaci, ten najlepszy został zatrudniony, a to że ten najlepszy jest synem burmistrza nie ma znaczenia.
Sądząc po twoim wpisie jesteś frustratem, zapewne w życiu ci nie wyszło i masz pretensje że komuś coś się udało, żal mi takich ludzi

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama





Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook





Najnowsze zdjęcia




© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET