Środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Pogotowie Reporterskie

Start kampanii „Zaszczep się Wiedzą”

Wczoraj ruszyła społeczna kampania edukacyjno -informacyjna „Zaszczep się Wiedzą”. Jej celem jest promocja rzetelnych i sprawdzonych źródeł wiedzy na temat szczepień. Akcja uzyskała wsparcie merytoryczne najważniejszych podmiotów zajmujących się wakcynologią.


Z każdym rokiem wzrasta liczba rodziców rezygnujących ze szczepień swoich dzieci. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2014 roku nie zostało zaszczepionych już przeszło 12 tys., czyli aż o ponad 40% więcej, niż w roku poprzednim. Decyzje o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom, bardzo często podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji: pojawiających się w internecie anonimowych wpisów, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii.

 

Walkę z nierzetelnymi źródłami wiedzy zapowiadają organizatorzy właśnie rozpoczętej ogólnopolskiej akcji informacyjnej „Zaszczep się wiedzą”.


Ich głównym narzędziem jest przyjazna witryna internetowa www.zaszczepsiewiedza.pl, na której osoby stojące przed decyzją: „szczepić, czy nie szczepić?” mogą znaleźć sprawdzone źródła wiedzy na temat szczepionek i szczepień. Są to materiały przygotowane zarówno przez wybitnych ekspertów, jak i rekomendacje instytucji, od lat profesjonalnie zajmujących się chorobami zakaźnymi oraz wakcynologią.

 

– Temat szczepień jest niezwykle ważny, ponieważ dotyka każdego z nas. Wymaga rzetelności, by stawić czoła licznym mitom, czy stereotypom, często opartym na emocjach. – mówi dr hab. nauk med. Ernest Kuchar, wspierający akcję specjalista w dziedzinie pediatrii i chorób zakaźnych.

Rosnącą w błyskawicznym tempie liczbą osób, które świadomie odmawiają szczepień zaniepokojeni są lekarze, którzy w tej kwestii wypowiadają się jednoznacznie.– Zaniechanie szczepień jest równoznaczne z powrotem chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludzkość jeszcze w pierwszej połowie XX wieku. Pamiętajmy, że choroby zakaźnie to nie tylko ryzyko śmierci, ale także poważnych powikłań – mówi dr n. med. Iwona Paradowska – Stankiewicz, Krajowy konsultant ds. epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH.

 

Szczepienia ochronne to bezsprzecznie największy sukces medycyny w dziejach ludzkości. Dzięki nim, na terenie Europy, udało się wyeliminować lub zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele ciężkich chorób zakaźnych: odrę, błonicę, polio czy gruźlicę. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych spowodowało, że zdrowiem i życiem możemy cieszyć się dziś o wiele dłużej. Człowiek urodzony w Europie w roku 1900 mógł liczyć średnio na niecałe 43 lata życia. Jego potomek urodzony w roku 2014 może dożyć ponad 80 lat! – To właśnie dzięki rozwojowi medycyny średnia długość życia uległa znacznemu wydłużeniu–przypomina Dyrektor Generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, Paweł Sztwiertnia – Dziś ten dorobek naukowy jest coraz częściej bezpodstawnie kwestionowany, szczególnie w obszarze szczepień ochronnych – dodaje.

 

Akcja odbywa się pod patronatem merytorycznym: Centrum Zdrowia Dziecka, Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Fundacji Rozwoju Pediatrii, Konsultanta krajowego w dziedzinie chorób płuc i Konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.

Rzetelnych źródeł informacji szukaj na: www.zaszczepsiewiedza.pl

 

Skomentuj [ 0 ]
09:32, 06.10.2015 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET