Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Pogotowie Reporterskie

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa będzie wprowadzona w całej Polsce

Program „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” realizowany pilotażowo w trzech garnizonach sprawdził się. Dlatego podjęliśmy decyzję, że program od września będzie realizowany w całej Polsce – poinformował w środę Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pilotaż programu „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” jest realizowany od 1 lipca br. na terenie garnizonów: podlaskiego, pomorskiego i stołecznego. To interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. 

Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, zostają wprowadzone na mapę. Mapa zagrożeń będzie także narzędziem pomocniczym przy przywracaniu części zlikwidowanych posterunków Policji. – To swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel, w trosce o wspólne bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach. Chodzi o zaproszenie społeczeństwa do współpracy z Policją na rzecz poprawy bezpieczeństwa – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Jednak w razie potrzeby pilnej interwencji Policji należy zawsze korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

W czasie pilotażu na terenie garnizonów: podlaskiego, pomorskiego i stołecznego z mapy skorzystało ponad 35 tys. użytkowników. Odnotowano ponad 86 tys. odsłon aplikacji. – Aktualnie mamy już ponad 6 tys. zgłoszeń od obywateli, a podkreślam, że chodzi tylko o trzy garnizony. Jesteśmy przekonani, że kiedy wprowadzimy program na terenie całego kraju, zainteresowanie obywateli będzie tak samo duże – poinformował wiceszef MSWiA.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” została dobrze przyjęta przez społeczeństwo. – Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń i zainteresowanie obywateli tą formą komunikacji, mogę powiedzieć, że ta koncepcja w pełni się sprawdziła – ocenił Jarosław Zieliński. Jednocześnie zaznaczył, że Polacy bardzo poważnie podeszli do nowego programu, o czym świadczy śladowa liczba fałszywych zgłoszeń.

Najczęściej zgłoszenia dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Policjanci zajmowali się też zgłoszeniami o niewłaściwym oznakowaniu dróg. – Weryfikujemy również takie sygnały, a potem kierujemy odpowiednie wnioski do zarządcy drogi – powiedział inspektor Jan Lach, Zastępca Komendanta Głównego Policji.

- Cały czas trwają prace nad udoskonalaniem nowego narzędzia, jakim jest „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Wprowadzamy jeszcze drobne korekty i zakładamy, że pomiędzy 1 a 10 września program ruszy w całej Polsce – zapowiedział Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Wiceminister podkreślił również, że program jest jednym z elementów „pracy Policji bliżej ludzi i z ludźmi”.

Źródło: MSWiA

Skomentuj [ 0 ]
13:50, 24.08.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET