Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Pogotowie Reporterskie

Sezon grzewczy - zagrożenie pożarem i czadem

(fot. PSP Łask)

Sezon grzewczy to okres wzmożonego użytkowania wszelkich instalacji i urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń oraz lokali. To czas, w którym wzrasta zagrożenie pożarami i zatruciami tlenkiem węgla, wskutek niewłaściwego użytkowania instalacji i urządzeń.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łasku wskazuje najczęstsze błędy oraz jak ich uniknąć aby zniwelować możliwość powstania pożaru, uniknąć zatruć tlenkiem węgla.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?
Główną przyczyną zatruć czadem – tlenkiem węgla są:
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe (szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach w którym następuje spalanie gazu lub innych paliw). Najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w łazience wyposażonej w grzałkę wody przepływowej tzw. terma gazowa czy terma typu junkers; 
- niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.
Wadliwe działanie  przewodów kominowych może wynikać z:
- ich nieszczelności - pęknięcia, wykruszenia,
- braku ich konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych – nie dokonuj przeróbek kominów na własną rękę.

Pamiętaj, nie zaklejaj kratek wentylacyjnych!

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.
Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) co najmniej raz w roku.
Dodatkowo w myśl przepisów przeciwpożarowych w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
1)       od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku;
2)       od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku;
3)       od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.

W wymienionych obiektach usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Może to wynikać z braku dopływu zewnętrznego powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie gazu (lub innych paliw). Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i tlenku węgla. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
- jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku),
- blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

W ostatnim dziesięcioleciu średnio rocznie w Polsce wybucha ok. 160 tys. pożarów, w wyniku których śmierć ponosi ponad 550 osób, a kolejnych kilka tysięcy doznaje uszczerbku na zdrowiu. Jeżeli dodać do tego 300-400 zgonów rocznie w wyniku zatruć tlenkiem węgla, to wyłania się sytuacja wymagająca podjęcie zdecydowanych działań w celu ograniczenia tych groźnych zdarzeń.
Paradoksalnie, najwięcej – bo ponad  80% wszystkich przypadków śmiertelnych – ma miejsce w obiektach mieszkalnych, czyli w miejscach, gdzie co do zasady czujemy się najbezpieczniej. Ponadto najwięcej ofiar pożarów ginie przed przybyciem straży pożarnej.  Zmniejszenie tego tragicznego żniwa stanowi bardzo trudne wyzwanie, gdyż budynki mieszkalne pozostają praktycznie poza nadzorem administracyjno-kontrolnym służb publicznych.

Tragedię tej sytuacji potęguje świadomość, że większości ofiar tych pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla można by zapobiec. Jak pokazują doświadczenia większości wysokorozwiniętych państw, po osiągnięciu określonego poziomu rozwoju technologicznego, dalsze inwestowanie w rozwój potencjału interwencyjnego, choć konieczne, nie skutkuje już proporcjonalnym spadkiem liczby pożarów oraz ich ofiar. Doświadczenia te potwierdzają jednocześnie, że obniżenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla, choć niezwykle trudne, jest jednak możliwe. Osiągniecie sukcesu na tym polu wymaga jednak intensywnych i skoordynowanych działań wielu instytucji publicznych (nie tylko straży pożarnej).

Pożary oraz zatrucia tlenkiem węgla, obok naturalnych klęsk żywiołowych, stanowią największe zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi przebywających w budynkach. Są także przyczyną ogromnych strat materialnych. Dlatego też istnieje potrzeba nadania bezpieczeństwu pożarowemu w Polsce, wzorem innych wysokorozwiniętych państw, najwyższej rangi społecznej oraz spowodowania, aby stało się ono przedmiotem powszechnej troski.

Dostrzegając te problemy, Komendant Główny PSP, zainicjował opracowanie i podjął się koordynacji dziesięcioletniego programu, ukierunkowanego na ograniczenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla w Polsce, któremu nadano nazwę „Zgaś ryzyko”.

W ramach tej akcji funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku corocznie prowadzą spotkania z mieszkańcami powiatu podczas takich uroczystości jak dożynki festyny, pikniki szkolne, imprezy artystyczno-rozrywkowe podczas których rozdają czujki dymu i czujki tlenku węgla, informują o zagrożeniach pożarowych, w jaki sposób można poprawić poziom bezpieczeństwa pożarowego i jak można się zabezpieczyć przed zagrożeniami związanymi z tlenkiem węgla.

 

Komunikat Krajowej Izby Kominiarzy 2016

 

 

 

Źródło: PSP Łask

Skomentuj [ 1 ]
15:55, 23.10.2016 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Robert @ 11:32, 29.11.2016r. IP: *.*.232.121

To bardzo wazne, żeby wiedziec jak się zabezpieczyć przed wydobywaniem się czadu. Ja posiadam gazowy kocioł kondensacyjny, ale przed rozpoczęciem sezonu grzewczego był u mnie instalator, który wszystko sprawdził. Teraz mam pewność, że nic złego się nie stanie. Instalator uświadomił mnie, że kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, więc nie ma mowy o pojawieniu się czadu. Mimo wszystko dobrze jest zabezpieczyć się w odpowiedni czujnik, często wietrzyć mieszkanie i dbać o otwory wentylacyjne. Tutaj ciekawy artykuł jak prawidłowo wykonywac przegląd techniczny kotłów: http://blog.dedietrich.pl/prze glad-techniczny-kotlow-bezpiec zenstwo-i-obowiazek/

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook




Najnowsze zdjęcia





© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET