Sobota, 23 czerwca 2018 r., imieniny Wandy, Zenona, Prospera

Przedsiębiorco! Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS

Przedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają osobiście spraw w urzędach. Wyznaczają do tego pełnomocników – pracowników, księgową lub biuro rachunkowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach.

Praktyka pokazuje, że nie wszyscy o tym pamiętają. W II Oddziale ZUS w Łodzi w 2016 r. zarejestrowano prawie 4900 pełnomocnictw i ok. 110 odwołań.
Do załatwiania spraw z ZUS przedsiębiorcy najczęściej upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Uprawnienia mogą dotyczyć np. wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji, składania dokumentów lub wszystkiego, co wiąże się z ZUS – w zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik.
Co ważne, gdy zmienia się osoba odpowiedzialna za kontakt z ZUS, przedsiębiorca powinien odwołać nieaktualne pełnomocnictwo. – Zdarzają się jednak przypadki, że płatnicy składek zapominają o odwoływaniu pełnomocnictwa i osoby, które nie powinny mieć już wglądu do danych na koncie płatnika, nadal posiadają taki dostęp. Bardzo ważna jest dbałość o aktualność upoważnień, bo ma to bezpośredni związek z bezpieczeństwem danych zapisanych w ZUS – mówi Agnieszka Strzeszewska, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w II Oddziale ZUS w Łodzi.
W całym ubiegłym roku do ZUS w województwie łódzkim wpłynęło ponad 19 tysięcy wniosków o nadanie pełnomocnictw, a tylko 600 wniosków odwołujących upoważnienia. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, żeby dla bezpieczeństwa zweryfikowali, komu udostępniają swoje dane i odwołali pełnomocnictwa dla osób, z którymi już nie współpracują. – To kogo przedsiębiorca upoważnił do kontaktów z ZUS można sprawdzić podczas osobistej wizyty w ZUS lub po zalogowaniu się na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS – dodaje Agnieszka Strzeszewska. Informacje o udzielonych upoważnieniach znajdują się w zakładce „Ustawienia”.
Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
woj. łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
18:15, 16.05.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

100 lat OSP Sędziejowice

100 lat OSP Sędziejowice

Multibasketmania 2018

Multibasketmania 2018

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 3

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 3

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 2

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 2

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 2 cz.2

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 2 cz.2

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 1 cz.2

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 1 cz.2

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 1

Buczkowska Truskawka 2018 dzień 1

UMKS KORAB Łask w Lidze Mistrzów

UMKS KORAB Łask w Lidze Mistrzów

Dzień Dziecka w Łasku

Dzień Dziecka w Łasku

Mundial Uniejów

Mundial Uniejów© Copyright 2011-2018 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET