Niedziela, 22 kwietnia 2018 r., imieniny Leona, Kai, Heliodora

Przedsiębiorco! Pilnuj, kto ma dostęp do Twoich danych w ZUS

Przedsiębiorcy najczęściej nie załatwiają osobiście spraw w urzędach. Wyznaczają do tego pełnomocników – pracowników, księgową lub biuro rachunkowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina: dane pełnomocników trzeba na bieżąco aktualizować, żeby informacje o firmie nie znalazły się w niepowołanych rękach.

Praktyka pokazuje, że nie wszyscy o tym pamiętają. W II Oddziale ZUS w Łodzi w 2016 r. zarejestrowano prawie 4900 pełnomocnictw i ok. 110 odwołań.
Do załatwiania spraw z ZUS przedsiębiorcy najczęściej upoważniają swoich pracowników albo pracowników biura rachunkowego. Uprawnienia mogą dotyczyć np. wglądu w dane płatnika składek, odbierania jego korespondencji, składania dokumentów lub wszystkiego, co wiąże się z ZUS – w zależności od tego, co wskaże zainteresowany płatnik.
Co ważne, gdy zmienia się osoba odpowiedzialna za kontakt z ZUS, przedsiębiorca powinien odwołać nieaktualne pełnomocnictwo. – Zdarzają się jednak przypadki, że płatnicy składek zapominają o odwoływaniu pełnomocnictwa i osoby, które nie powinny mieć już wglądu do danych na koncie płatnika, nadal posiadają taki dostęp. Bardzo ważna jest dbałość o aktualność upoważnień, bo ma to bezpośredni związek z bezpieczeństwem danych zapisanych w ZUS – mówi Agnieszka Strzeszewska, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w II Oddziale ZUS w Łodzi.
W całym ubiegłym roku do ZUS w województwie łódzkim wpłynęło ponad 19 tysięcy wniosków o nadanie pełnomocnictw, a tylko 600 wniosków odwołujących upoważnienia. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, żeby dla bezpieczeństwa zweryfikowali, komu udostępniają swoje dane i odwołali pełnomocnictwa dla osób, z którymi już nie współpracują. – To kogo przedsiębiorca upoważnił do kontaktów z ZUS można sprawdzić podczas osobistej wizyty w ZUS lub po zalogowaniu się na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS – dodaje Agnieszka Strzeszewska. Informacje o udzielonych upoważnieniach znajdują się w zakładce „Ustawienia”.
Do nadawania i odwoływania pełnomocnictwa w ZUS służy formularz ZUS PEL. Jeśli przedsiębiorca ma elektroniczny podpis, może wysłać formularz przez internet z własnego konta na PUE. Pozostali mogą go dostarczyć tradycyjną pocztą albo osobiście.

Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS
woj. łódzkiego

Skomentuj [ 0 ]
18:15, 16.05.2017 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

Popołudnia z biznesem

Popołudnia z biznesem

VII Powiatowe Targi Edukacyjne

VII Powiatowe Targi Edukacyjne

Wypadek w Okupie

Wypadek w Okupie

Pożar w Gorczynie

Pożar w Gorczynie

Sprzątnie Małego Stawu w Kolumnie

Sprzątnie Małego Stawu w Kolumnie

VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskej w SP5

VII Międzyszkolny Konkurs Piosenki Angielskej w SP5

Goście z Ukrainy w SOSW

Goście z Ukrainy w SOSW

Łódzki Mityng Gimnastyczny

Łódzki Mityng Gimnastyczny

I Halowy Turniej "Wszystkie dzieci nasze są"

I Halowy Turniej "Wszystkie dzieci nasze są"

Zabawa Choinkowa w SOSW w Łasku

Zabawa Choinkowa w SOSW w Łasku© Copyright 2011-2018 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET