Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Lider mistrzem w czwórkach, Łaskovia o włos od finału

W minioną sobotę w hali sportowej Gimnazjum nr 2 w Łasku odbył się wielki finał wojewódzkich rozgrywek minisiatkówki Kinder + Sport w kategorii czwórek. 8 najlepszych zespołów województwa łódzkiego z rocznika 2004 rywalizowało nie tylko o medale i nagrody rzeczowe, ale także o awans do finału ogólnopolskiego, który uzyskiwały 2 najlepsze zespoły.

W

gronie finalistek znalazły się dwie najlepsze drużyny ligi minisiatkówki województwa łódzkiego: Lider Konstantynów Łódzki i Dziewiątka Łódź oraz 6 zespołów wyłonionych na drodze eliminacji, na starcie których stanęło ponad 30 ekip. Ostatecznie finałową ósemkę uzupełniły trzy drużyny grupy północno-wschodniej: MKS 16 Łódź, Volley 34 Łódź oraz ŁKS Siatkówka Żeńska Łódź oraz trzy pierwsze drużyny grupy południowej: Łaskovia Łask, a także 2 zespoły Siatkarza Wieluń. Uczestniczki wielkiego finału zostały podzielone na 2 4-zespołowe grupy, których zwyciężczynie awansowały bezpośrednio do półfinału, a ekipy z drugich i trzecich miejsc walczyły między sobą w meczach barażowych o uzupełnienie najlepszej czwórki.

Komplet finalistek przed rozpoczęciem turnieju
Łaskowianki zagrały w grupie B z Dziewiątką Łódź, Siatkarzem II Wieluń i Volley 34 Łódź. W pierwszym spotkaniu przeciwko Dziewiątce łaskie siatkarki toczyły wyrównany bój z rywalkami przez 1,5 seta, ale ostatecznie lepsze okazały się łodzianki, które zwyciężyły 2:0 (15:12, 15:9). W kolejnym meczu przeciwko Siatkarzowi II Wieluń Łaskovia zaprezentowała się znacznie lepiej gładko zwyciężając 2:0 (15:4, 15:2). W ostatnim grupowym starciu po bardzo dobrej grze łaskowianki zwyciężyły z Volley 34 Łódź 2:0 i ostatecznie zajęły drugie miejsce w grupie i awansowały do barażu, którego stawką był półfinał.

Pierwszą pozycję w grupie B zajęła Dziewiątka, trzecie miejsce dla Volley 34, a czwarta lokata dla Siatkarza II. W równolegle rozgrywanych meczach grupy A bezpośredni awans do półfinału uzyskał Lider Konstantynów Łódzki, drugie miejsce dla Siatkarza I Wieluń, awans do barażu z trzeciej lokaty przypadł MKS 16, a na czwartej pozycji uplasował się Łódzki Klub Sportowy.

Lider Konstantynów Łódzki bez porażki wygrał grupę A
Przed rozpoczęciem meczów barażowych odbyło się starcie o miejsce siódme, w którym ŁKS okazał się lepszy od Siatkarza II wygrywając 2:0.

W pierwszym spotkaniu barażowym Volley 34 w dwóch setach uporał się z Siatkarzem I i awansował do półfinału. W drugim meczu rywalkami łaskich siatkarek był MKS 16 Łódź. Początkowo nic nie wskazywało na to, że Łaskovia znajdzie się w stawce czterech najlepszych zespołów wielkiego finału. Łaskowianki po nerwowej i pełnej błędów grze uległy łodziankom w secie pierwszym 7:15. W partii drugiej MKS 16 prowadził już 10:7 i mecz zmierzał do zakończenia w dwóch odsłonach. Gospodynie opanowały jednak nerwy i doprowadziły do tie-breaka. Decydującego seta lepiej rozpoczęły rywalki wychodząc na prowadzenie 4:1, ale końcówka należała do łaskowianek, które odrobiły straty i zwyciężyły w całym spotkaniu 2:1 uzupełniając stawkę półfinalistek.

Piąte miejsce w turnieju zajął MKS 16, który zrewanżował się Siatkarzowi I za porażkę w grupie wygrywając 2:0.

MKS 16 Łódź zakończył turniej na 5 pozycji
Do rozegrania pozostały mecze półfinałowe i spotkania o medale. Łaskovia stanęła naprzeciw Lidera Konstantynów Łódzki. W pierwszym secie konstantynowianki szybko odskoczyły gospodyniom na kilka oczek, ale końcówka seta należała do Łaskovii, która dogoniła rywalki i zwyciężyła 15:13. W partii drugiej w takim samym stosunku zwyciężyła ekipa gości i o awansie do wielkiego finału zadecydował tie-break. W nim od początku prowadziły łaskowianki, a w pewnym momencie na tablicy wyników było już 9:5 dla gospodyń. W decydującym momencie błędów wystrzegły się jednak bardziej doświadczone siatkarki z Konstantynowa i to one zwyciężyły 13:11, a w całym meczu 2:1. W drugim meczu półfinałowym Volley 34 po raz drugi podczas turnieju finałowego uporał się w trzech setach z Dziewiątką.

Starcie o brąz było powtórką meczu rozpoczynającego sobotnie zawody. Po raz drugi tego dnia naprzeciw siebie stanęły Dziewiątka i Łaskovia. Łodzianki długo prowadziły w secie pierwszym, ale końcówka należała do gospodyń, które zwyciężyły po emocjonującej walce na przewagi 20:18. W partii drugiej 15:12 wygrała Dziewiątka i licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć ostatni już tego dnia tie-break. Łodzianki zachowały w końcówce więcej sił, zwyciężyły 11:8 i to na ich szyjach zawisły brązowe medale.

Siatkarki łódzkiej Dziewiątki z brązowymi medalami
Złoto powędrowało do ekipy Lidera, która w meczu finałowym w dwóch setach uporała się z łódzkim Volley 34. Tym samym konstantynowianki potwierdziły swoją dominację w województwie łódzkim w roczniku 2004, gdyż wcześniej zwyciężyły w rozgrywkach ligi minisiatkówki województwa łódzkiego, a w ubiegłym roku zdobyły złoty i srebrny medal w mistrzostwach województwa w młodszej kategorii trójek. Lider i Volley 34 uzyskały awans do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w Zabrzu.

Na zakończenie turnieju trzy najlepsze zespoły otrzymały medale i nagrody rzeczowe. Upominki dla wszystkich uczestniczek przygotowała też firma Soligrano.

Volley 34 Łódź ze srebrem i awansem do finału ogólnopolskiego
Kinder + Sport – finał wojewódzki „4” dziewcząt – klasyfikacja i składy zespołów
1. Lider Konstantynów Łódzki: Julia Bartczak, Oliwia Cichura, Marta Strugińska, Natalia Wielgus, Natalia Mikołajczak, trener: Jacek Helbik

Mistrzynie województwa czwórek – Lider Konstantynów Łódzki
2. Volley 34 Łódź: Oliwia Ciechulska, Emilia Stachura, Natalia Hankiewicz, Gabriela Wiśnik, trener: Marcin Sapiński
3. Dziewiątka Łódź: Julia Kleszcz, Olga Wieruszyńska, Zuzanna Buchnajzer, Natalia Jurek, Dominika Stelmasiak, trener: Zbigniew Pilarski
4. Łaskovia Łask: Alicja Jaryszek, Paulina Olszacka, Olga Łukaszewska, Nadia Miksa, trener: Filip Lipowski
5. MKS 16 Łódź: Klaudia Trzcińska, Weronika Prożek, Zuzanna Majchrowska, Sandra Stachurska, Marta Trawczyńska, trener: Anna Wolska
6. Siatkarz I Wieluń: Zuzanna Dors, Julia Dawid, Zuzanna Pilarz, Sara Sielska, Dominika Idasiak, Sandra Psipsińska, trener: Katarzyna Pałyga
7. Łódzki Klub Sportowy Siatkówka Żeńska: Zuzanna Karpińska, Dominika Maksymowicz, Oliwia Tylka, Oliwia Szewczyk, Nikola Krawczyk, trener: Izabela Pieprzowska
8. Siatkarz II Wieluń: Aleksandra Błasik, Roksana Hadryś, Wiktoria Majchrowska, Anna Wawrzyniak, Julia Hrabańska, Kinga Krawczyk, trener: Katarzyna Pałyga