Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Pogotowie Reporterskie

Zaproszenie na cykl koncertowy pod nazwą „Muzyka W XVI-wiecznej kolegiacie”

Centrum Idei Ku Humanizmowi - ksiądz proboszcz Piotr Pirek przy współpracy z Agencją Artystyczną „CODA” prowadzoną przez Krystynę Pietranek - Kulis organizuje w lipcu i sierpniu 2018 roku cykl koncertowy pod nazwą „MUZYKA W XVI-wiecznej KOLGIACIE”.

Drugi, po ubiegłorocznym, letni festiwal, kierowany do mieszkańców miasta i regionu oraz wypoczywających w okolicznych miejscowościach letników, w swoich założeniach programowych ma służyć idei propagowanej przez największego w naszej historii mecenasa kultury prymasa Jana Łaskiego, przybliżając szerokiej publiczności non profit dzieła muzyczne poruszające się zarówno po obszarach sacrum, jak i profanum.

Podtytuł PRZENIKANIE sugeruje: łączenie się stylów, kultur, folkloru, ciekawych nietypowych zestawień instrumentów i wykonawców.

W ubiegym roku w ramach I Festiwalu wystąpili m.in.: „Apertus Quartet”, Wieniawski String Quartet, skrzypek Maciej Łabecki, zespół „Harmonia Preciosa”, Małgorzata Hutek ze swoim zespołem „New Born Trio”, tenor-Romuald Spychalski, sopranistki Emilia Zielińska, Magdalena Cieślar, Jolanta Bobras, mezzosopranistki Olga Maroszek i Monika Kolasa oraz solistka związana z Teatrem Narodowym
w Warszawie Anna Kutkowska-Kass.

W tegorocznej akcji koncertowej wezmą udział wybitni muzycy - zespoły, soliści instrumentaliści oraz wokaliści, zarówno z Polski jak i z zagranicy.

 

lipiec: 01, 08, 15, 22, 29   sierpień: 05,12, 19, 26  

 

22 lipca„Przeboje Muzyki Oratoryjnej”

Znane arie z klasycznych dzieł oratoryjnych m.in. J.F. Haendla, W.A. Mozarta i F. Mendelssohna - Bartholdiego i Ch. Gounoda.

Wykonawcy:Martha WRYK (Niemcy), Jakub GARBACZ - organy

 

29 lipca „Organy i pieśń w przestrzeni sacrum”

wykonawcy: Marta Chorzyńska - organy (Niemcy), Martyna Kasprzyk-Peralta – mezzosopran (Polska)

Myślą przewodnią koncertu jest oddanie naszego życia Najświętszej Maryi i Chrystusowi oraz zjednoczenie się z nim poprzez Komunię Świętą.
Program wokalno-instrumentalny został zbudowany w następujących sekwencjach:

- chwała Maryi Pannie, oddanie swego życia Panu,

- uwielbienie Pana, który jest naszym przewodnikiem, pasterzem. Błaganie o pomoc o wyzwolenie z grzechu.

- przemienienie w Ciało Przenajświętsze, które dane jest nam przez Komunię Świętą

- Chrystus Królem i naszym przewodnikiem

 

5 sierpnia„TANGA ŚWIATA”

Wykonawcy: Zespół „Al Tango” (Warszawa), Piotr Rafałko – śpiew

Tango, taniec wzbudzający całą gamę nastrojów, od głębokiego wzruszenia i nostalgii poprzez witalną radość do przejmującego dramatu, przetwarzany jest wyobraźnią kompozytorów właściwie całego świata na przestrzeni ponad 200 lat. Trzeba jednak podkreślić, że jego rozmaite przeobrażenia dokonywały się głównie za sprawą wpływów hiszpańskich w Ameryce.

Koncerty zespołu „Al Tango” od lat zyskują entuzjastyczne recenzje, do czego przyczyniają się oryginalne aranżacje, stylowa interpretacja i wyrafinowane brzmienie, nad którym z jednej strony unosi się duch wielkich purystów epoki „złotej ery tanga”, z drugiej dokonania nowatorów tego tańca.

 

12 sierpnia „Gdy piosenka szła do wojska”

Wykonawcy: Kwartet wokalny Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego w Warszawie

W repertuarze najpiękniejsze utwory nawiązujące do historii polskiego oręża oraz przykłady powojennej twórczości o tematyce żołnierskiej.

 

19 sierpnia „Słońce zamknięte w dźwiękach Południa”

Wykonawcy: Zespół Muzyki Dawnej „FINESIS TRIO” (Kraków) w składzie: Katarzyna Puch – sopran, Małgorzata Włodarczyk – lutnia, gitara klasyczna, Paulina Tkaczyk – klawesyn

Program koncertu obrazuje ukryty w formach i rytmach temperament muzyki hiszpańskiej
i włoskiej w utworach z epoki renesansu i baroku.  

 

26 sierpnia „Z Wiednia do Paryża i Budapesztu”- koncert operetkowy

wykonawcy: Anna Kutkowska-Kass, Jolanta Bobras, Romuald Spychalski, Maciej Markowski (Soliści teatrów muzycznych Łodzi i Warszawy),Zespół pod kier. Adama Manijaka,

W finałowym koncercie festiwalu przeniesiemy do fikcyjnej krainy operetki, gdzie wszystko jest dowcipem i zabawą; wprowadzimy Państwa do ekskluzywnych kręgów budapesztańskiego variete i paryskiego teatru buffo a także do Wiednia, gdzie nieodmiennie królował walc.

 

Źródło: Kolegiata Łaska

Skomentuj [ 0 ]
11:50, 20.07.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET