Czwartek, 18 października 2018 r., imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła

25 lat wymiany młodzieży między Łaskiem a Dannebergiem

25 lat temu Rzeczpospolita Polska i Republika Federalna Niemiec podpisały Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Także 25 lat temu rozpoczęła się współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Łasku Kolumnie ze szkołą im. Nicolasa Borna w Dannenbergu.

Ideę wymiany i jej realizację zawdzięczamy panu Władysławowi Stawickiemu, pani dyrektor Krystynie Politańskiej i - nieżyjącemu już - panu Erichowi Krügerowi (burmistrzowi Dannenbergu). W tym czasie burmistrzem Łasku był pan senator Andrzej Owczarek, który bardzo popierał ten projekt i jego wykonanie. Od roku 1993 współpraca rozwija się znakomicie, wspierana przez władze Gminy Łask oraz gminy zbiorowej Elbtalaue.

W tym roku szkolnym za wymianę ze strony polskiej odpowiedzialny był pan Marcin Maliszak. Wspierały go panie: Dorota Madej-Nogala i Aleksandra Owczarek oraz harcerze: druh Krystian Piotrowski (Hufiec ZHP Łask) i Igor Jędrzejczak. Za szczególną pomoc dziękujemy pani Okniańskiej – mamie uczennicy Gimnazjum w ZSO w Kolumnie. Ze strony niemieckiej opiekunkami były: pani Steffi Jepp i pani Marion Schneider.

29 września w ZSO w Łasku – Kolumnie odbyła się uroczystość podsumowująca 25 lat współpracy. Wśród zaproszonych gości byli: pan Burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek, pan Senator RP Andrzej Owczarek, założyciele wymiany: pan Władysław Stawicki i pani dyrektor Krystyna Politańska, dyrektor Przedszkola Publicznego Nr 4 im. Leśne Skrzaty w Łasku pani Hanna Waśniewska, kierownik Filii ŁDK w Kolumnie pan Grzegorz Rosiak, Przewodniczący Rady Dzielnicy Kolumna pan Sylwester Florczak oraz nauczyciele, którzy brali udział w wymianie pani Anna Badura, pani Anna Ciebiada i pani Anna Stawicka.

Specjalnie na tę okoliczność przyjechał też, wraz z koleżanką polskiego pochodzenia, która była tłumaczką, pan redaktor Gerhard Meier-Kairis, aby przygotować artykuł na temat wymiany do niemieckiej gazety.

W czasie uroczystości podziwialiśmy występy dzieci z Filii ŁDK w Kolumnie przygotowane przez panie: Małgorzatę Archman i Natalię Kaciupską. Dekoracje, wśród których były prace wykonywane przez uczniów w czasie zajęć integracyjnych, przygotowała pani Małgorzata Jadczak.

O historii wymiany opowiedzieli jej założyciele – pan Władysław Stawicki, pani dyrektor Krystyna Politańska i pan senator Andrzej Owczarek. O obecnym znaczeniu wymiany mówiła Dyrektor ZSO w Łasku – Kolumnie pani Halina Wawrzyniak – Licha, a następnie Burmistrz Łasku pan Gabriel Szkudlarek. Pan Burmistrz ufundował tort jubileuszowy oraz prezenty, które otrzymali niemieccy uczestnicy wymiany na pamiątkę pobytu w naszym mieście.

Dyrektor ZSO w Łasku – Kolumnie pani Halina Wawrzyniak – Licha odczytała list gratulacyjny od organizacji międzynarodowej pn. Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży, związany z rocznicami. Ponadto Szkoła im. Nicolasa Borna w Dannenbergu i ZSO w Łasku – Kolumnie otrzymały od PNWM tablice jubileuszowe. Jedna z nich zostanie zawieszona w ZSO w Łasku – Kolumnie.

 

Zobacz zdjęcia:

25 lat wymiany młodzieży między Łaskiem a Dannebergiem

 

Źródło: LO im. Ignacego Jana Paderewskiego w Łasku-Kolumnie 

Skomentuj [ 0 ]
19:00, 08.10.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Sonda

Moim faworytem o fotel burmistrza Łasku jest?


Zobacz wyniki
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

Spotkanie w Jagódce

Spotkanie w Jagódce

Kadeci na poligonie

Kadeci na poligonie

25 lat wymiany młodzieży między Łaskiem a Dannebergiem

25 lat wymiany młodzieży między Łaskiem a Dannebergiem

XIII Rajd Górski Korona Gór Polski

XIII Rajd Górski Korona Gór Polski

Dożynki gminno-parafilane w Teodorach

Dożynki gminno-parafilane w Teodorach

20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łasku

20-lecie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łasku

Spotkanie z S.Małgorzatą Chmielewską

Spotkanie z S.Małgorzatą Chmielewską

Licealiada 2018

Licealiada 2018

Konwencja wyborcza PiS i Kukiz`15

Konwencja wyborcza PiS i Kukiz`15

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę
© Copyright 2011-2018 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET