Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Pogotowie Reporterskie

Gminne obchody 11 Listopada w Buczku

(fot. Nasze Miasto)

11 listopada br. to dzień szczególny - 100 rocznica odzyskania niepodległości zainspirowała wielu mieszkańców do uczczenia tego jubileuszu w sposób szczególny i wielce zróżnicowany. 

Przed 2 tygodniami z inicjatywy dyrektora szkoły, rodziców, dzieci i nauczycieli w Szkole Podstawowej w Czestkowie odbył się „Bieg dla Niepodległej” z udziałem uczniów, rodziców, a także strażaków.

Jeszcze przed Świętem Zmarłych pracownice GOPS-u w Buczku odnowiły i udekorowały biało czerwonymi szarfami groby żołnierzy i obelisk. W ostatnich dniach przed świętem 11 listopada we wszystkich szkołach i przedszkolu w gminie Buczek odbyły się okolicznościowe akademie z udziałem Wójta Bronisława Węglewskiego i władz samorządowych. Odbywały się też liczne konkursy plastyczne, wokalne, a przedszkole i szkoły zostały udekorowane przez różnego typu prace i wytwory plastyczne związane z odzyskaniem niepodległości.

W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Buczku odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny, z udziałem m.in. władz samorządowych, druhów OSP, młodzieży szkolnej. Po mszy w towarzystwie orkiestry grającej utwory patriotyczne złożono kwiaty i zapalono lampki przed obeliskiem upamiętniającym twórców Konstytucji 3 Maja 1791r.

Starosta Teresa Wesołowska i radny powiatowy Piotr Wołosz wraz z przewodniczącym Rady Gminy Andrzejem Zielińskim w towarzystwie harcerzy, druhów OSP Woli Buczkowskiej i młodzieży szkolnej złożyli serdeczne życzenia najstarszemu mieszkańcowi powiatu łaskiego 107 letniemu kpt Wojska Polskiego Józefowi Woźniakowi. Szanowny Jubilat, uczestnik kampanii wrześniowej 1939r., przez kilkadziesiąt lat był sołtysem Woli Buczkowskiej, budowniczym strażnic OSP, dziś jest też Honorowym Obywatelem Gminy Buczek. Zaskakująca jest zwłaszcza dyspozycja fizyczna i intelektualna Pana Józefa, zaśpiewał stojąc na baczność a kapela wraz z gośćmi 4 zwrotki hymnu Polski, a także m.in. Marsz I Brygady. Rozmowa i obcowanie z Jubilatem to głębokie przeżycie i żywa lekcja patriotyzmu, zwłaszcza dla harcerzy i młodzieży szkolnej.

Ostatnim punktem obchodów była uroczysta akademia zorganizowana przez GOKiS w Buczku. Artyści rozwijający tu swoje zainteresowania: Orkiestra, zespół Bogoria, zespół Kana, a także Anna Stoczkowska i Łukasz Maciejewski oraz młodzież szkolna pod kierunkiem Pani Jadwigi Sobczak przygotowali prawdziwe widowisko słowno-muzyczne, zapraszając do podróży intelektualnej i duchowej po twórczości lirycznej i patriotycznej znanych i mniej znanych polskich autorów.

Wspólne świętowania w naszej małej Ojczyźnie – a podkreślić należy, że brała w nim udział bardzo liczna grupa mieszkańców gminy - tak doniosłego święta, jakim jest Narodowe Święto Niepodległości, to piękny przejaw postaw patriotycznych i niezachwianego poczucia polskości w każdym z nas.

Tekst: Andrzej Zieliński

 

Źródło: Gmina Buczek

Skomentuj [ 0 ]
17:25, 14.11.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET