Wtorek, 18 czerwca 2019 r., imieniny Elżbiety, Marka, Amandy

Coraz więcej emerytów dorabia do swojego świadczenia

Na koniec 2018 r. ponad 747 tys. emerytów w kraju, dorabiało do świadczenia pobieranego z ZUS. Liczba pracujących emerytów wzrosła przez ostatnie 4 lata o 30 proc. W naszym województwie dodatkowe dochody na koniec ubiegłego roku miało blisko 13 proc. łódzkich emerytów,

czyli 53 tys. spośród wszystkich emerytów w województwie.

W grudniu 2018 r. w województwie łódzkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował 53 tysiące emerytów opłacających składkę zdrowotną poza emeryturą, co oznacza, że osoby te posiadały dodatkowy poza samą emeryturą tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, wynikający  np. z zawarcia umowy o pracę, umowy zlecenia lub podjęcia działalności gospodarczej.

Z danych Zakładu wynika, że łódzcy emeryci najczęściej zajmują się handlem detalicznym lub hurtowym, naprawą samochodów i motocykli. Pracują też w branży przetwórstwa przemysłowego, opiece zdrowotnej i społecznej oraz zajmują się działalnością w zakresie usług.

Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety, które stanowiły 56 proc. tej populacji. Wyjątkiem jest województwo śląskie, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni – 59,5 proc.

Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn – zauważa dr Paweł Wojciechowski – główny ekonomista Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, maja większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów.

Prawie 90 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej.

Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje w woj. mazowieckim (16,1%) i śląskim (15,2%), najmniej  w województwie podlaskim ( 2,1%).

Wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupę stanowią osoby pracujące na umowę o pracę (39,2%), następnie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą (29,2%) i osoby pracujące na umowę zlecenie (25,8%).

 

 

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

woj. łódzkiego

 

Skomentuj [ 0 ]
13:00, 14.04.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2019 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET