Wtorek, 22 października 2019 r., imieniny Halki, Kordiana, Kordelii

Wycieczka do kolegiaty

W zeszłym tygodniu, podczas Aktywnych Wakacji z Biblioteką Publiczną w Łasku odbyła się pierwsza z kilku zaplanowanych na lipiec wycieczek.

Wspólnie z dzieciakami odwiedziliśmy Łaską Kolegiatę, gdzie pod przewodnictwem przemiłej Magdy Binkowskiej dowiedzieliśmy się między innymi o początkach istnienia miasta Łask, poznaliśmy burzliwą historię Kolegiaty oraz życiorys Jana Łaskiego.
Dzieci przeszły „tajnym” przejściem znajdującym się za ołtarzem i sprawdziły, jak wygodne są stalle, na których podczas uroczystości zasiadają księża; następnie przez zakrystię, wąskimi schodkami udaliśmy się do skarbca. Podziwialiśmy tam ogromne, stare księgi, bogato zdobione szaty liturgiczne i zbiór monet upamiętniających wizyty Jana Pawła II w różnych rajach świata.
Jednak największą euforię wśród dzieciaków wywołała skarpeta i rękawica biskupia.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Historii Łasku w Łasku. Pod okiem Arkadiusza Cieślaka i  Lidii Olszewskiej uczestnicy wycieczki mogli na moment przenieść się w czasy młodości naszych babć, kiedy to do prasowania używało się żelazka z „duszą”, czy pisało gęsim piórem; odkryliśmy również do czego służy sympatyczny żuk w Muzeum. 

 

Źródło: Biblioteka Publiczna w Łasku 

Skomentuj [ 0 ]
18:50, 10.07.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusji      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

© Copyright 2011-2019 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET