Środa, 30 września 2020 r., imieniny Honoriusza, Wery, Hieronima

Pogotowie Reporterskie

Jakie czynniki najbardziej zagrażają uprawom zbóż w Polsce?

Uprawa zbóż związana jest z wieloma zagrożeniami. Jakie czynniki są głównym niebezpieczeństwem upraw zbóż w Polsce?Nadmierny rozrost chwastów- gdy chwastów w zbożu jest zbyt dużo, wtedy zaczynają one zagrażać ilości oraz jakości plonów. Panujące w Polsce warunki sprzyjają rozsiewaniu się różnych gatunków chwastów, które mogą rozwijać się w zbożach jarych oraz ozimych.

Uprawa zbóż związana jest z wieloma zagrożeniami. Jakie czynniki są głównym niebezpieczeństwem upraw zbóż w Polsce?

 

Wśród głównych przeciwników znajdują się między innymi miotła zbożowa, komosa biała, bodziszek drobny, chaber bławatek, mak polny, oset, poziewnik szorstki czy tasznik pospolity.

Aby zapobiegać ich rozrostowi, a także zwalczać je wtedy, gdy zaczynają zagrażać zbożom, stosuje się odpowiednie herbicydy, czyli środki ochrony roślin zwalczające chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne.

W zależności od tego, jaka uprawa zbóż została wybrana, a także jakie zagrażają jej chwasty, stosuje się specjalnie skomponowane preparaty. Więcej na ich temat można poczytać na stronie producenta herbicydów: Syngenta.pl.

Choroby grzybicze zbóż

Kolejnym dużym zagrożeniem dla zbóż są choroby grzybicze, do których zaliczają się między innymi mączniak prawdziwy, septorioza liści i plew zbóż, łamliwość podstawy źdźbła, rdze zbóż jak rdza brunatna oraz brunatna plamistość liści.

Są to schorzenia wywoływane przez określone rodzaje grzybów, które powodują zniszczenie struktury zbóż, a tym samym zmniejszenie plonów.

Rozwiązaniem jest stosowanie właściwych środków ochrony - fungicydów, które zwalczają grzyby. Należy przy tym zaznaczyć, że inne są przy tym choroby pszenicy ozimej, a inne choroby jęczmienia jarego, dlatego też konieczne jest dobranie odpowiednich preparatów ochronnych dopasowanych do konkretnych upraw.

Coraz większe problemy z suszą

Na koniec warto wskazać na jeszcze jedno zagrożenie, z jakim obecnie musi mierzyć się uprawa zbóż. To susza uniemożliwiająca prawidłowy wzrost roślin.

W ciągu ostatnich lat pojawia się ona coraz częściej, powodując znaczne zmniejszenie upraw, a tym samym gorsze wyniki polskiego rolnictwa. Liczba plonów systematycznie spada.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
09:25, 22.05.2020 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama
Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusjiNajnowsze komentarze
Najnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET