Środa, 8 maja 2024 r., imieniny Stanisława, Lizy, Dezyderii

Pogotowie Reporterskie

VII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP (zdjęcia)

(fot. Andrzej Nowak, Grzegorz Kaczmarek)

W piątek, 12 września br. odbył się VII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP pod hasłem "Na szlaku miejsc pamięci ofiar II Wojny Światowej 1939-1945", którego organizatorami byli: Łódzka Wojewódzka Komenda OHP i Hufiec Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli.

W organizację rajdu włączyli się również: Wójt Gminy Sędziejowice Jerzy Kotarski, Wójt Gminy Zapolice Jan Zaborowski i Właściciele Gospodarstwa Agroturystycznego „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym Wiesław i Alicja Rumpel.

 

Trasa rajdu przebiegała malowniczymi drogami powiatu zduńskowolskiego i łaskiego (drogami miasta i gminy Zduńska Wola, gminy Sędziejowice i gminy Zapolice). W rajdzie rowerowym długości około 30 km wzięły udział 232 osoby – w tym 63 uczestników Hufców Pracy. Uczestnikami rajdu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Łasku, Zduńskiej Woli i Sędziejowicach, podopieczni Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli, Hufca Pracy 5-1 w Łodzi, Hufca Pracy 5-3 w Łodzi i Hufca Pracy 5-11 w Bełchatowie, oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna z Poddębic - dzięki życzliwości Pana Burmistrza Piotra Sęczkowskiego, który udostępnił młodzieży autokar.
     

Zobacz zdjęcia: VII Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP (fot. Andrzej Nowak, Grzegorz Kaczmarek)

 

Rajd rozpoczął się przy Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Kolbe. Oficjalnego rozpoczęcia dokonał Komendant Hufca Pracy w Zduńskiej Woli Romuald Krystyniak, który powitał licznie przybyłą młodzież z wychowawcami, Księdza Prałata z Bazyliki Mniejszej pw. Najświętszej Marii Panny w Zduńskiej Woli dr Dariusza Kalińskiego, Prezydenta Miasta Zduńska Wola Piotra Niedźwieckiego, Starostę Powiatu Zduńskowolskiego Wojciecha Rychlika, V-ce Starostę Witolda Oleszczyka, Z-cę Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Policji Dariusza Kucharskiego, Dyrektora Muzeum Historii Miasta Tomasza Polkowskiego, oraz przybyłe media. Odczytał również List Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysława Łuczaka, który podziękował organizatorom za pielęgnowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu polskiej historii i życzył wszystkim uczestnikom rajdu spełnienia rowerowych marzeń oraz wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów. Przedstawiciele Policji udzielili młodzieży i wychowawcom krótkich wskazówek o zachowaniu szczególnej ostrożności w czasie poruszania się w kolumnie rowerów i przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Następnie Ksiądz Prałat Parafii w Zduńskiej Woli udzielił błogosławieństwa na drogę wszystkim uczestnikom i życzył szczęśliwego powrotu do domu. Po oficjalnym oddaniu hołdu i złożeniu wiązanek pod tablicą Św. Maksymiliana, zamordowanego przez hitlerowskiego okupanta, oraz pod „Pomnikiem Poległym w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny” uczestnicy ruszyli na trasę rajdu. Nad bezpieczeństwem uczestników rajdu czuwanie objęła Ochotnicza Straż Pożarna w Bilewie, Komenda Powiatowa Policji w Zduńskiej Woli i Łasku oraz Pogotowie Ratunkowe w Zduńskiej Woli. Zapewnienie przez organizatorów eskorty ww. służb sprawiło że młodzież czuła się bezpiecznie na trasie rajdu i podczas postoju.


W Karsznicach delegacja młodzieży złożyła kwiaty pod Pomnikiem "Ku czci ofiar faszyzmu kolejarzom Juliuszowi Sylii, Kazimierzowi Kałużewskiemu”. W Marzeninie Przewodnik PTTK Grzegorz Kaczmarek przybliżył historię wydarzeń z okresu II wojny światowej, a następnie na pobliskim cmentarzu delegacja młodzieży wraz z Komendantem i Wychowawcą Hufca złożyła kwiaty pod Mogiłą Zbiorową Trzech Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku. W lesie koło miejscowości Grabia młodzież wraz z Komendantem HP i Wójtem Gminy Sędziejowice Jerzym Kotarskim złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową Lotnika Chorążego Edwarda Kramarskiego, który poległ 11 września 1939r.

 

Zakończenie rajdu rowerowego odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym, gdzie przy ognisku uczestnicy rajdu odpoczywali po trudach pokonanej trasy. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji oraz poczęstunek. Były również quizy z nagrodami, przeprowadzone przez Kadrę Hufca Pracy. „Na Wyspę” w Młodawinie Górnym przybyli również: Komendant Wojewódzki ŁWK OHP Antoni Urbanek, Dyrektor CEiPM w Sieradzu Karol Owczarek, Dyrektor CEiPM w Skierniewicach  Ryszard Targowski, Naczelnik OSP w Zapolicach Andrzej Jędrasiak, Naczelnik Wydziału Turystyki Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Tomasz Dronka, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Dzieci i Młodzieży w Zduńskiej Woli Maria Donat, Członek Zarządu Powiatu Zduńskowolskiego Marcin Łabędzki, Z-ca Komendanta Powiatowego Straży Pożarnej Adam Kubiak, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli Joanna Jarosławska, oraz sponsorzy przedsięwzięcia i pracodawcy.


Ważnym momentem dla Hufca Pracy było  wręczenie „Honorowej odznaki OHP” pracodawcy Marianowi Janasowi – właścicielowi zakładu „Elektrobud Instalatorstwo Elektryczne”, który od 20 lat ściśle współpracuje z OHP  i przez ten okres wyuczył w zawodzie elektryka 150 uczestników. Za dotychczasową pracę w uznaniu dla rozwoju Ochotniczych Hufców Pracy najwyższym odznaczeniem uhonorowany został również Komendant Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli Romuald Krystyniak. Odznaczenia wręczył Komendant ŁWK OHP w Łodzi Antoni Urbanek.

 

Zgodnie z tradycją ostatnim punktem przedsięwzięcia było wręczenie pucharu dla najliczniejszej drużyny biorącej udział w rajdzie. Wyjątkowo w tym roku puchar otrzymały dwie szkoły – Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Zduńskiej Woli oraz Zespół Szkół Aktywności Zawodowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Zduńskiej Woli, które zgłosiły jednakową liczbę uczestników. Fundatorem dodatkowego  pucharu było Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli. Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 Małgorzata Cieślak podziękowała Kadrze Hufca Pracy za kolejne wyróżnienie, oraz za trud, pracę i wkład włożony w wychowanie młodzieży.


Nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Zduńska Wola Piotra Niedźwieckiego oraz Starostę Powiatu Poddębickiego Ryszarda Ryttera powędrowały do zwycięzców konkurencji sportowych oraz quizu PTTK. Ich wręczenia dokonali Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak oraz Komendant ŁWK OHP - Antoni Urbanek.


Należy podkreślić, że nie odbyłoby się to przedsięwzięcie z takim rozmachem i na tak wysoka skalę, gdyby nie znaczne wsparcie rzeczowe i finansowe sponsorów – przyjaciół OHP - co podkreślił w swojej wypowiedzi Komendant Hufca Pracy Romuald Krystyniak.


Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki okolicznościowe, materiały informacji turystycznej z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i upominki z Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Kolumnie. Celem rajdu było oddanie hołdu bohaterom i ofiarom II wojny światowej, przypomnienie o wielkim poświęceniu społeczeństwa polskiego, które złożyło najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny. Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych.

 


Źródło: Romuald Krystyniak

Skomentuj [ 0 ]
17:54, 16.09.2014 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET