Sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Pogotowie Reporterskie

Sukces Piotrka Maciejewskiego, mieszkańca Kolumny

W niedzielę, 21 maja Piotr Maciejewski, mieszkaniec Kolumny, wraz z kolegami ŁKSG Łódź, zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Niesłyszący w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które odbyły się w Łodzi. Poniżej przedstawiamy relację z mistrzostw.

W dniach 19-21 maja w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski Niesłyszących.

Rozgrywki odbywały się w hali sportowej „Społem” przy ulicy Północna 36. W mistrzostwach udział wzięły cztery najlepsze ekipy, takie jak: ŁKSG Łódź (gospodarz), Warmig Olsztyn, Spartan Lublin oraz Odra Racibórz. W sobotę pierwszy mecz zagrali gospodarze z Odrą. To spotkanie mogło zakończyć się sensacją, gdyż Raciborzanie doprowadzili do „tie-braku”.

W secie decydującym prowadzili już 9:6 i wydawało się, że to oni zwyciężą, lecz łodzianie po krótkiej przerwie wziętej przez ich trenera, podjęli walkę, skutecznie wykorzystywali kontry dzięki doprowadzili do remisu 15:15, ostatnie dwa punkty zdobyli po błędach w ataku raciborzan. To spotkanie skończyło się wynikiem 17:15, a ostatecznie 3:2 dla ŁKSG.

W drugim meczu zmierzyli się obrońcy tytułu mistrza Polski Warmig Olsztyn, który podejmował Spartan Lublin. Pierwsze dwa sety były wyrównane, lecz to Warmig wychodził w samej końcówce zwycięsko. Olsztynianie prowadzili już 2:0 w setach. W trzecim secie obie drużyny praktycznie grali do samego końca „ łeb, w łeb”, zwycięsko wyszła drużyna z Lublina która postawiła na końcu skuteczny blok, ten set zakończył się 28:26 dla Spartana.

Czwarty set zdecydowanie wygrała drużyna z Olsztyna 25:19 i w ostateczności Warmig pokonał Lublin 3:1. Po południu swój kolejny mecz rozegrał Warmig, który podejmował Odrę Racibórz i niespodzianki nie było, ekipa z Olsztyna pewnie wygrała to spotkanie 3:0. W kolejnym meczu ŁKSG podejmował ekipę z Lublina. Pierwszy set zapowiadał się pomyślnie dla łodzian, którzy prowadzili 14:10, lecz Spartan szybko zniwelował wypracowaną przewagę ŁKSG, dzięki skutecznym zagrywkom Grzegorza Łuszewskiego. Pod koniec tego seta, to siatkarze z Lublina okazali się skuteczniejsi i ostatecznie wygrali 25:22. Kolejne dwa sety okazały najlepsze dla Spartana. ŁKSG niestety był nieskuteczny w ataku, a przede wszystkim miał problemy z przyjęciem zagrywki przeciwnika. To spotkanie zakończyło się zwycięstwem zespołu z Lublina – 3:0.

W niedzielny poranek obył się mecz Odra Racibórz – Spartan Lublin. Raciborzanie przystąpili w tym meczu z lekkim osłabieniem, gdyż nie było już jednego kluczowego zawodnika. Lublinianie pewnie wygrali pierwszego seta 17:25. W drugim secie lepsi okazali się raciborzanie, którzy w pewnym momencie prowadzili sześcioma punkami, dzięki takiej przewadze udało im się wygrać ostatecznie tego seta 25:21. Kolejne dwa sety wygrał Spartan, który skuteczniej grał w ataku. To spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1 dla Lublina.

W ostatnim meczu gospodarze mistrzostw podejmowali Olsztyn. Łodzianie przystąpili w nieco innym ustawieniu, trener ŁKSG Łukasz Zieliński, postanowił ustawić braci Miśkiewiczów na przyjęciu, zaś Konrada Wiśniewskiego na atak. Pierwsze dwa sety były wyrównane, lecz w samej końcówce to Warmig wychodził zwycięsko i Olsztyn prowadził 2:0 w setach. W kolejnym secie znów doszło do zmiany w ŁKSG, na pozycję atakującego wszedł Piotr Maciejewski.

Gra łodzian nieco się poprawiła, już na początku seta bardzo dobrze zagrywał Jakub Miśkiewicz, przez to Olsztyn miał problem w przyjęciu, w pewnym momencie było 9:1 dla ŁKSG. Ostatecznie tego seta wygrał gospodarz mistrzostw 25:17. Kolejny set również rozpoczął się podobnie jak poprzedni, ŁKSG wypracował sobie sześcio punktową przewagę.

Niestety łodzianie szybko stracili przewagę, przez swoje błędy w ataku i Warmig wyrównał 14:14, chwile po tym zaczyna prowadzić 18:14. Jednak to w samej końcówce ŁKSG wyszedł zwycięsko, dwa ostatnie skuteczne ataki przeprowadził Jakub Miśkiewicz. Ten set zakończył się 25:23 dla Łodzi. W „tie – breaku” pewne zwycięstwo odniósł Warmig Olsztyn, który pokonał ŁKSG 15:10, a w cały meczu 3:2 w setach. Po tym spotkaniu było już wiadomo, że tegorocznym mistrzem Polski zostaje ponownie ekipa z Olsztyna. Po zakończeniu mistrzostw odbyło się wręczenie nagród.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, zawodnicy i trenerzy z drużyn z miejsc 1-3 otrzymali również medale. Wyróżniono też najlepszych zawodników turnieju. Statuetkę dla najlepszego zawodnika turnieju (MVP) otrzymał Jacek Patoła z Warmig Olsztyn. Najlepszym atakującym turnieju został Tomasz Rozumczyk (Spartan Lublin), najlepszym przyjmującym Jakub Miśkiewicz (ŁKSG Łódź), najlepszym rozgrywającym Mariusz Kocon (Warmig Olsztyn), najlepszym blokującym Tomasz Miśkiewicz (ŁKSG Łódź), najlepszym środkowym Tomasz Kupisz (Spartan Lublin), najlepszym zagrywającym Jakub Bednarz (Odra Racibórz) i najlepszy libero Sebastian Krasa (Spartan Lublin).

Po rozdaniu nagród trener reprezentacji Polski w siatkówce Damian Białorudzki podał listę zawodników, którzy będą przygotowywać się do Olimpiady Niesłyszących.

Podsumowanie: ŁKSG Łódź – Odra Racibórz 3:2 (20:25, 25:23, 25:13, 17:25, 17:15)Warmig Olsztyn – Spartan Lublin 3:1 (25:20, 25:21, 26:28, 25:19)Odra Racibórz – Warmig Olsztyn 0:3 (20:25, 20:25, 16:25)Spartan Lublin – ŁKSG Łódź 3:0 (25:22, 25:18, 25:16)Odra Racibórz – Spartan Łódź 1:3 (17:25, 25:21, 17:25, 20:25, 15:25)Warmig Olsztyn – ŁKSG Łódź 3:2 (25:18, 25:21, 17:25, 22:25, 17:15)

Klasyfikacja końcowa:1) Warmig Olsztyn2) Spartan Lublin3) ŁKSG Łódź4) Odra Racibórz

Źródło: ŁKSG Łódź