Czwartek, 19 lipca 2018 r., imieniny Alfreda, Wincentego, Wodzisława

Nowy przelew do ZUS - jak wypełnić?

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sposobu płatności składek na ubezpieczenia. Obecnie płatnicy opłacają wszystkie składki jednym przelewem, kierując go na swój indywidualny numer rachunku składkowego.

Tylko w pierwszym dniu stycznia w województwie łódzkim ok. 2 tys. płatników zdecydowało się na dokonanie przelewów, które wpłynęły do ZUS na indywidualne numery  rachunków składkowych przed godz. 8:00, 2-iego stycznia.

Największy wpływ składek będzie miał miejsce przed 15 stycznia, czyli terminem opłacania składek przez pracodawców zatrudniających pracowników. Przypomnijmy, że mamy
3 terminy płatności składek, które opłacamy za poprzedni miesiąc. W styczniu opłacamy składki za grudzień i regulujemy je do:

do 5. dnia miesiąca – jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
do 10. dnia miesiąca – osoby fizyczne opłacające składkę wyłącznie za siebie,
do 15. dnia miesiąca – pozostali płatnicy zatrudniający pracowników.
Centrum Obsługi Telefonicznej odbierało w ostatnich dniach wiele telefonów z pytaniami dotyczącymi sposobu wypełnienia przelewu.

Jak wypełnić przelew?

Płatności składek dokonujemy na standardowym przelewie. Najważniejsze abyśmy poprawnie wpisali swój indywidualny numer rachunku składkowego i sumę składek. (Aby zsumować składki należy dodać do siebie składki na poszczególne ubezpieczenia (możemy wspomóc się przy tym deklaracją rozliczeniową DRA sumując wypisane kwoty z pól VI.2.; VII.07; VIII.03; IX.03.).

W tytule możemy wpisać słowo „składki” w polu adresata ZUS, a w polu zleceniodawcy – imię i nazwisko przedsiębiorcy lub nazwę skróconą płatnika.

Jeżeli nie mamy numeru rachunku składkowego, możemy go sprawdzić na wyszukiwarce www.eskladka.pl. Po wpisaniu identyfikatorów, którymi posługujemy się w ZUS-ie np. NIP
i PESEL, wyświetli nam się numer rachunku składkowego płatnika.

W telefonach kierowanych do ZUS powtarzają się też pytania dotyczące tego jak wpłata pokryje należności. Otóż ZUS rozdzieli ją na poszczególne ubezpieczenia na podstawie ostatniej deklaracji rozliczeniowej. Wpłata w pierwszej kolejności pokryje najstarsze zadłużenie. Płatnicy, którzy zgłosili się dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego i posiadają na swoim koncie zaległość powinni się liczyć z wpływem nowych zasad rozliczania składek na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może to oznaczać utratę prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego. Płatnik może jednak w takiej sytuacji złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. Jeżeli natomiast nie może spłacić zadłużenia jednorazowo powinien skontaktować się z doradcą ds. ulg
i umorzeń, dostępnym na sali obsługi klientów bądź telefonicznie.

Więcej informacji na stronie www.zus.pl/eskladka.

Skomentuj [ 0 ]
11:50, 12.01.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji

      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

Święto Policji 2018

Święto Policji 2018

Koncert w Kolegiacie

Koncert w Kolegiacie

Zajęcia w bibliotece

Zajęcia w bibliotece

Wernisaż wystawy Kolumna Sztuki

Wernisaż wystawy Kolumna Sztuki

Earth Festival Uniejów 2018

Earth Festival Uniejów 2018

6. Festiwal Róż w Łasku

6. Festiwal Róż w Łasku

Spacer śladami dawnych pensjonatów

Spacer śladami dawnych pensjonatów

Medale dla małżonków

Medale dla małżonków

100 lat OSP Sędziejowice

100 lat OSP Sędziejowice

Multibasketmania 2018

Multibasketmania 2018© Copyright 2011-2018 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET