Sobota, 22 września 2018 r., imieniny Maurycego, Tomasza, Joachima

Wycieczka Uczestników ŚDS w Sędziejowicach do Warszawy

Kolejna wycieczka Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sędziejowicach zaplanowana została na dzień 10 września 2018r. Tym razem punktem docelowym była stolica Polski, Warszawa. 

Zwiedzanie zaczęło się spotkaniem z przewodnikiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Przewodnik przedstawił historię cmentarza, omawiając kolejno jego części i groby.

W kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka” pochyliliśmy głowy nad grobami harcerzy – członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Niemałe wrażenie wywarły ustawione na grobach białe brzozowe krzyże z imieniem i nazwiskiem oraz pseudonimem młodych żołnierzy i sanitariuszek.

Idąc alejami cmentarza mijaliśmy groby Marka Kotańskiego, Jacka Kuronia, Ireny Szewińskiej, Władysława Kopalińskiego, Jana Machulskiego, Zbigniewa Religi, Waldemara Milewicza, następnie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kamili Skolimowskiej oraz wielu innych ważnych dla Polski osobistości. Idąc w zadumie dotarliśmy do Kwatery Smoleńskiej pod odsłonięty 10 listopada 2010 roku pomnik, wystawiony ku czci ofiar katastrofy polskiego TU-154 w Smoleńsku. Integralną częścią upamiętnienia są znajdujące się tam groby 28 ofiar katastrofy.
Ta niezwykła lekcja historii i wspomnień wywołała refleksje o śmierci i zadumę nad sensem życia…

Kolejnym punktem zaplanowanym na poniedziałkową wycieczkę był najnowocześniejszy stadion w Polsce - PGE Narodowy. Został wybudowany w latach 2008 -2011 w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia przed Piłkarskimi Mistrzostwami Europy 2012. Idąc trasą nazwaną „Piłkarskie emocje” poznaliśmy miejsca, które na co dzień możemy widzieć jedynie na ekranie telewizora. W szatniach przeznaczonych dla piłkarzy mogliśmy usiąść na miejscach Roberta Lewandowskiego, Grzegorza Krychowiaka czy Arkadiusza Milika. Jednak największe wrażenie zrobiła na zwiedzających płyta główna oraz strefa kibica. 58 500 miejsc, 69 lóż, 4 ogromne telewizory o powierzchni 54 m. kwadratowych każdy, ogromny dach stadionu sprawiają, że obiekt jest niezwykły, a na zwiedzającym robi niesamowite wrażenie.

Przyszedł wreszcie czas na obiad i chwilę odpoczynku. Przerwa nie była jednak długa, ponieważ program był jeszcze długi, a wieczór coraz bliżej.

Czekało już na nas Stare Miasto. Przewodnik przyspieszył tempo, ponieważ chciał jeszcze dużo pokazać i jeszcze więcej opowiedzieć. Nieco zmęczeni dzielnie podążaliśmy od Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie mogliśmy obejrzeć piękną zmianę warty, idąc przez Plac Józefa Piłsudskiego na Krakowskie Przedmieście; zatrzymując się na chwilę przed Hotelem Bristol i Pałacem Prezydenckim.

Dotarliśmy na Plac Zamkowy, gdzie w promieniach słońca lśniła Kolumna Zygmunta i niezwykły Zamek Królewski. Spacerując, udaliśmy się do Syrenki Warszawskiej. Wracając, obejrzeliśmy z zewnątrz przepiękny Teatr Narodowy I Operę Narodową, słuchając nieustannie opowieści Pana przewodnika Wojciecha, który w ciekawy sposób opowiadał o wszystkich kolejnych zabytkach stolicy, jej historii, przeplatając niejednokrotnie swoje wypowiedzi anegdotami i ciekawostkami dotyczącymi najważniejszych wydarzeń i osobistości historycznych.

Piękna pogoda, niezwykła atmosfera i atrakcje sprawiły, że wrześniowy poniedziałek na długo zostanie w pamięci uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Sędziejowicach.

 

Źródło: Gmina Sędziejowice

Skomentuj [ 0 ]
16:45, 13.09.2018 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Pogoda Łask z serwisu

Popularne artykuły


Reklama
      

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum

Więcej dyskusji


      

Najnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia

Konwencja wyborcza PiS i Kukiz`15

Konwencja wyborcza PiS i Kukiz`15

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

79. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

Przysięga ochotników WOT

Przysięga ochotników WOT

Nowe autobusy w Łasku

Nowe autobusy w Łasku

Inwestycje w szpitalu w Łasku

Inwestycje w szpitalu w Łasku

Remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

Koncert pieśni patriotycznych

Koncert pieśni patriotycznych

Festiwal Sztuki - Pociąg do Kolumny

Festiwal Sztuki - Pociąg do Kolumny

79. rocznica wybuchu II wojny światowej

79. rocznica wybuchu II wojny światowej© Copyright 2011-2018 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET