Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie

Pamiêtajmy o Zmar³ych, szanujmy ich groby. Apel ko¶cio³ów i zwi±zków wyznaniowych

Takich dni zadusznych nigdy w Polsce nie by³o. · Pandemia nie pozwala odwiedziæ grobów wszystkich naszych bliskich. Zewsz±d s³yszymy apele, by ograniczyæ wizyty na cmentarzach, by nie robiæ tego w te tradycyjnie najwa¿niejsze dla wielu Polaków dni – 1 i 2 listopada. · W tym trudnym dla wszystkich czasie pe³nym lêku o przysz³o¶æ, nie wiemy dzi¶, jak wygl±daæ bêdzie sytuacja pod koniec tygodnia. · Ko¶cio³y i zwi±zki wyznaniowe wyda³y dzi¶ bezprecedensowy apel (patrz ni¿ej).

Mimo wszystko przed nadchodz±cymi dniami ¶wi±tecznymi chcemy siê podzieliæ dorobkiem inicjatywy spo³ecznej (nie) zapomniane cmentarze dzia³aj±cej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich od trzech lat. To stworzony przez przedstawicieli ró¿nych wspólnot religijnych zbiór wskazówek, jak zachowywaæ siê na ró¿nych cmentarzach, apel wypracowany przez zwierzchników tych¿e wspólnot o poszanowanie cmentarzy – tak¿e tych ju¿ nieodwiedzanych, wygl±daj±cych na zapomniane oraz nagrania wybranych fragmentów apelu. 

Zawarte w tych dokumentach przes³anie mówi o poszanowaniu prawa do wyboru ró¿nych dróg. Pokazuje te¿, ¿e choæ w ró¿ny sposób, wszyscy realizujemy to samo pragnienie: oddania czci Zmar³ym.

Przygotowywali¶my ten materia³ w czasie, kiedy mieli¶my jeszcze nadziejê, ¿e 1 listopada bêdzie taki jak zawsze.  Punktem wyj¶cia do wspólnej akcji

by³o u¶wiadomienie sobie, jak wiele jest w Polsce cmentarzy nie tylko nieodwiedzanych – one s± brutalnie przerabiane na parkingi, place zabaw, stawiane s± na nich markety, budowane drogi.

Godno¶æ nie umiera
Jak zachowywaæ siê na cmentarzach ró¿nych wyznañ i tradycji  (wstêp do poradnika, który za³±czony jest poni¿e; poradnik jest dostêpny na otwartej licencji, do wykorzystania)
Kiedy w 2020 r., w czasie pandemii koronawirusa, nad naszymi cmentarzami ³una bêdzie pewnie mniejsza ni¿ zwykle, kiedy nie wszêdzie zostawimy znak pamiêci – z pomoc± mog± nam przyj¶æ ci, którzy tego ju¿ do¶wiadczyli.

Tak, bo w Polsce s± cmentarze, których nikt ju¿ nie odwiedza – ale nadal s± tam Zmarli. Bo cmentarz, na który nikt nie móg³ przyj¶æ, nadal jest cmentarzem. To nasza pamiêæ, szacunek dla osoby ludzkiej, dla jej godno¶ci, o tym decyduje. Tak, takie cmentarze s± w Polsce: ³emkowskie, ¿ydowskie, ewangelickie, nazywane czasem „poniemieckimi” (jakby cmentarz móg³ byæ „po-„), staroobrzêdowe.

Od kilku lat zajmowali¶my siê tym w Biurze RPO pomni na wskazania Konstytucji, ¿e godno¶ci cz³owiekowi nic nie mo¿e odebraæ, nawet ¶mieræ. Rozmawiali¶my ze spo³eczno¶ciami, których dotyka problem (nie)zapomnianych cmentarzy. Bo – czy dacie wiarê – na tamtych cmentarzach próbuje siê robiæ parki dla dzieci, spychacze równaj± teren – „bo przecie¿ nikt tam nie przychodzi”, albo „nikt nie pali zniczy”. Zbierali¶my informacje nie tylko o aktach wandalizmu i dewastacji, ale te¿ o dzia³aniach spo³eczników, którzy ratowali te miejsca wiecznego spoczynku, ucz±c przy okazji swoje wspólnoty, ¿e s± ro¿ne tradycje upamiêtniania Zmar³ych.

Dzi¶, kiedy i nas dotyka spo³eczna katastrofa -  kryzys pandemii, lepiej rozumiemy, ¿e zamkniêcie bram cmentarza nie zmienia charakteru tego miejsca. Zmarli nie przestali siê liczyæ. Oni s± w¶ród nas -  nale¿y im siê szacunek i pamiêæ.

Brak ¿a³obników nie czyni danego miejsca terenem rekreacyjnym czy przemys³owym. Tam s± Zmarli i zas³uguj± na pamiêæ i szacunek. Bo szacunek i pamiêæ mo¿na wyra¿aæ ro¿nie: nie tylko pal±c znicze i spotykaj±c siê nad grobami.

Dla ¯ydów np. cmentarz to szcz±tki zmar³ych, a nie pomniki. Je¶li ko¶ci le¿± w ziemi, to w tym miejscu znajduje siê cmentarz, nawet je¶li dla innych jest tam ju¿ autostrada lub galeria handlowa.

Staroobrzêdowcy nie pal± na grobach bliskich zniczy i nie k³ad± kwiatów. Ale ich bol i pamiêæ jest taka sama jak nasza. Uszanujmy to. Zachowajmy siê na cmentarzach ro¿nych wyznañ, tak jak

zachowuj± siê Ci, którzy tam pochowali bliskich.

Poradnik, który proponujemy, zbiera do¶wiadczenia i praktyki wielu tradycji. Jego lektura i rozmowa o przedstawionych tu problemach mo¿e pomóc nam w refleksji nad tym, jak dzi¶ wspominaæ i dbaæ o pamiêæ naszych Zmar³ych. Mo¿e pozwoli nam znale¼æ inn± formê wyrazu dla tej samej, nieumieraj±cej potrzeby – oddania czci tym, którzy odeszli, ale przecie¿ s± miêdzy nami.

Poradnik przygotowany zosta³ w ramach grupy roboczej  „(Nie)zapomniane cmentarze”, która powsta³a w 2018 r. przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Tworz± j± przedstawiciele ko¶cio³ów i zwi±zków wyznaniowych, spo³ecznicy zaanga¿owani w ochronê cmentarzy, badacze i naukowcy.

Pamiêtajmy o Zmar³ych, szanujmy ich groby. Apel ko¶cio³ów i zwi±zków wyznaniowych w Polsce na dzieñ 1 listopada 2020 r.
Zbli¿aj± siê dni, kiedy jako ludzie wiary w szczególny sposób wspominaæ bêdziemy przed Panem Bogiem naszych zmar³ych bliskich. Udamy siê na cmentarze, by w modlitwie i duchowej zadumie pochyliæ siê nad grobami ludzi, z którymi ³±czy³y nas pokrewieñstwo, przyja¼ñ, pamiêæ o dokonaniach na rzecz naszych rodzin, naszych wspólnot, naszego kraju. 

Ale s± w Polsce groby ludzi, o których nie ma kto pamiêtaæ. S± cmentarze, których nikt ju¿ nie odwiedza, nie stawia ¶wieczki. Bliscy pochowanych tam osób ju¿ nie ¿yj±, wyjechali lub zostali usuniêci przemoc±, albo obawiaj± siê przybyæ na grób ¿o³nierza, który przyniós³ wojenn± po¿ogê.  

W nasz± tradycjê wpisana jest pamiêæ o osobach zmar³ych i miejscach ich spoczynku. Czêsto informacje o osobach pochowanych gdzie¶ w lesie czy na ³±ce przekazywane by³y ustnie z pokolenia na pokolenie, aby odnawiaæ napis, stawiaæ krzy¿ lub inny symbol religijny i ¿eby nikt przypadkiem nie naruszy³ mogi³y. Szczególna odpowiedzialno¶æ w tym zakresie spoczywa na w³adzach pañstwowych, centralnych i lokalnych. Powinny one otaczaæ miejsca pochówku trosk± i nie dopuszczaæ do aktów wandalizmu lub wrêcz barbarzyñstwa. 

Nic jednak nie zast±pi zaanga¿owania zwyk³ych obywateli, w tym wiernych Ko¶cio³ów i innych Wspólnot Religijnych. Dlatego apelujemy do wra¿liwo¶ci ka¿dego cz³owieka. Nie b±d¼my obojêtni wobec aktów wandalizmu. Bez wzglêdu na to, jakiego wyznania, ¶wiatopogl±du, narodowo¶ci i przynale¿no¶ci pañstwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku bêd± szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przesz³o¶ci±, tera¼niejszo¶ci± i przysz³o¶ci±.

W tych szczególnych dniach przypominamy o godno¶ci przynale¿nej ka¿demu, tak¿e po ¶mierci, bo GODNO¦Æ NIE UMIERA. Ka¿da wspólnota religijna ma prawo, by miejsca pochówku traktowaæ jako ¶wiête i nietykalne. Bez wzglêdu na to, czy od czasu pochówku min±³ rok czy 100 lat. Pamiêæ i szacunek dla grobów ³±czy przedstawicieli ró¿nych wyznañ a tak¿e osoby niewierz±ce. To wyraz naszego cz³owieczeñstwa, ¶wiadectwo tego, kim jeste¶my. Traktujmy mogi³y nieznanych nam zmar³ych w sposób, jakiego oczekujemy w odniesieniu do grobów naszych bliskich.

Cmentarze to nasze dziedzictwo. Ka¿dy z nas mo¿e przyczyniæ siê do ocalenia od zapomnienia naszej historii, naszych korzeni. Mo¿emy to zrobiæ poprzez oznaczenie starej nekropolii, zg³oszenie lokalnym w³adzom, sprawdzenie kto spoczywa w grobach, kim byli ludzie zamieszkuj±cy dany teren przed nami. Poszukajmy takich miejsc w naszej okolicy. Zastanówmy siê, co o nich wiemy i co o nich mo¿emy przekazaæ naszym dzieciom, wnukom. Rozmawiajmy o lokalnej historii z bliskimi, z s±siadami, z nauczycielami okolicznej szko³y.

W Polsce dzia³a wielu spo³eczników, którzy od lat ofiarnie pracuj± nad przywracaniem do godnego stanu zarówno pojedynczych grobów jak i ca³ych cmentarzy, za co im z ca³ego serca dziêkujemy. Dziêkujemy te¿ szko³om, harcerkom i harcerzom, wszystkim, którzy organizuj± akcje porz±dkowania starych grobów i cmentarzy. Do³±czmy do nich, ka¿dy wedle swoich mo¿liwo¶ci. Wspomagajmy ich modlitw± i ¿yczliw± my¶l±. Zapalmy ¶wieczkê, po³ó¿my ga³±zkê na zapomnianej mogile lub kamieñ na starej macewie.

Nie pozwólmy, by pamiêæ o naszych bli¼nich zaginê³a, a cmentarze zaros³y.

Jednocze¶nie, w zwi±zku z trudn± sytuacj± epidemiczn± prosimy, aby - troszcz±c siê o miejsce pochówku naszych najbli¿szych - pamiêtaæ o przestrzeganiu wszystkich zaleceñ s³u¿b medycznych i sanitarnych.

·       Bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Biskup Ko¶cio³a Ewangelicko-Augsburskiego w RP

·       Abp Stanis³aw G±decki, Metropolita Poznañski, Przewodnicz±cy Konferencji Episkopatu Polski

·       Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, 

·       Tomasz Mi¶kiewicz, Mufti Rzeczypospolitej Polskiej , Przewodnicz±cy Najwy¿szego Kolegium Muzu³mañskiego Zwi±zku Religijnego w RP

Apel popar³ 

·       Janusz Jewdokimow Prezes Naczelnej Rady Staroobrzêdowców

Publikacja Godnosc_nie_umiera.pdf (https://www.rpo.gov.pl/sites/default/files/Godnosc_nie_umiera.pdf)

·       Tu jest link do krótkiego  filmu „Godno¶æ nie umiera” (https://www.youtube.com/watch?v=1M_iof7EEa8)

·       Tu s±  Inne nagrania zwi±zane z akcj± (https://www.youtube.com/channel/UCNO_EhkQ-RX4ceymPYGg5lw)

Skomentuj [ 1 ]
10:35, 27.10.2020 r.

Powrót do strony g³ównej


Wasze komentarze

gg @ 11:59, 29.10.2020r. IP: *.*.100.116

Biskupi lepiej niech siê zajm± swoj± dzia³k± i zrobi± porz±dek w ko¶ciele zamiast zniechêcaæ wiernych do uczestnictwa w mszach ¶w., nabo¿eñstwach czy nawiedzaniu cmentarzy w dniu Wszystkich ¦wiêtych. Niech zaczn± walczyæ z pogañskimi zwyczajami halloween serwowanymi nam przez media. Niech zaczn± prawiæ s³owo Bo¿e takim jakie ono jest a nie zachêcaæ do przyjmowania komunii ¶w. na rêkê i opowiadaæ wszystkim, ¿e Bóg ich kocha niewa¿ne jacy by byli daj±c ludziom fa³szywe ¶wiadectwo ich zbawienia bez ich czynów. Ko¶cio³owi potrzeba wiêcej radykalizmu a nie dyplomatów, którzy ze wszystkimi siê we wszystkim zgadzaj± jak Bergolio.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu £askOnline.pl nie bierze odpowiedzialno¶ci za tre¶æ komentarzy zamieszczonych przez internautów. Nale¿± one do osób, które je zamie¶ci³y.

Reklama




Popularne artyku³y


Reklama



Najnowsze og³oszenia

Przegl±daj

Dodaj og³oszenie bezp³atnie





Ostatnio na forum

Wiêcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjêcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET