Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie

Czym jest ustabilizowany komunalny osad ściekowy?

Drogi rolniku 🙂 Już dziś zaplanuj nawożenie swoich pól uprawnych osadem ściekowym z Łaskiej oczyszczalni ścieków. Dlaczego zapytasz 🤔 Czym jest ustabilizowany komunalny osad ściekowy? Komunalny osad ściekowy powstaje w wyniku mechaniczno – biologicznego oczyszczania ścieków. Posiada on postać ziemistą o walorach użytkowych nawozu organicznego, charakteryzującego się wysoką zawartością podstawowych składników nawozowych (azotu i fosforu) oraz obecnością makro i mikroelementów.

Dzięki zabiegowi fermentacji mezofilowej uzyskany osad jest bezpieczny pod względem sanitarnym, a jego ziemista konsystencja umożliwia rozprowadzenie go na powierzchni rolnej przy użyciu sprzętu rolniczego. Dodatkowo w wyniku fermentacji, odwodnieniu oraz wysuszeniu w suszarniach słonecznych to niemalże bezwonny produkt.
Przyjedź i przekonaj się sam.
Osad nie może być stosowany do uprawy warzyw oraz roślin jagodowych.
Wykorzystanie osadu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osad może być wykorzystywany:
 w rolnictwie pod uprawy zbóż,
 do rekultywacji terenów w tym gruntów na cele rolne,
 do uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,
 do uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia lub produkcji pasz.
Korzyści z zastosowania osadu:
 osad ma cechy nawozu wysoko organicznego, jest bogaty w łatwo przyswajalne związki fosforu, azotu, ma właściwości zbliżone do obornika,
 obniżenie dawki lub całkowita rezygnacja z kosztownych nawozów mineralnych = obniżenie kosztów produkcji rolnej,
  bezpośredni wpływ na zwiększenie plonów,
 odkwaszenie gleby dzięki zawartości wapnia.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu  

 

Źródło: MPWiK

Skomentuj [ 11 ]
15:20, 23.05.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Natan @ 21:39, 23.05.2021r. IP: *.*.204.76

Osad ściekowy to domestos proszek do prania ,mydła i kostki do wc super nawóz wszystko rośnie jak h.. na chemii i śmierdzi nie wiecie co piszecie !

Ty @ 23:05, 23.05.2021r. IP: *.*.140.53

Nic nie śmierdzi a wręcz odwrotnie a jak nie można wywozić na pola to najlepiej udostępnię swoje składowiska będziesz miał zapach mały ale będziesz miał Ajak nie to trzeba zapłacić Kanalizacji wszyscy także dla dobra mieszkańców niech rolnicy biorą

JB @ 23:40, 23.05.2021r. IP: *.*.185.186

Jak taka nowoczesna ta oczyszczalnia, to dlaczego nie ma nowoczesnej spalarni tych osadów. Teraz nie ma co z nimi zrobić, to mówi się jaki to dobry nawóz. Podajcie do publicznej wiadomości wyniki badań składu tych suchych ścieków. Wszystko można zachwalać.
Jaki smród był w całym Łasku, gdy na boisko przy Narutowicza zwieziono takie osady - pamiętacie ok. 20 lat temu?
Jeśli rolnik będzie sprzedawał plony z tak nawiezionych pól to niech je odpowiednio oznaczy, aby klient mógł wybrać co kupuje - jaką mąkę, ziemniaki itp.

haha @ 06:16, 24.05.2021r. IP: *.*.157.214

JB @ 23:40, 23.05.2021r.
20 lat temu nie było tej oczyszczalni,
cześciowo podali skład,azoty i fosfor,
w kiełbasach i szynkach marketowych chyba to dodaja bo fosforany ściągają wode a azot powoduje,że szynka z 1 kg rosnie do 4 kg,amen.

MPWIK @ 08:12, 24.05.2021r. IP: *.*.167.129

Dziękujemy Redakcji Łaskonline za podjęcie tego tematu, gdyż jak widać temat wywołuje wiele kontrowersji.
Osad zagospodarowywany rolniczo z oczyszczalni ścieków w Polsce stanowi ponad 60% ogólnej masy produkowanego osadu. Zagospodarowanie osadu odbywa się zgodnie z metodą odzysku R10 i jest to preferowany sposób na przetwarzanie tego typu odpadu w środowisku.
Osad ściekowy po modernizacji oczyszczalni to już całkiem inny produkt - gdyż nie generuje odoru (którego pamiętamy z boiska przy ul. Narutowicza). Dodamy tylko, że każda partia osadu badana jest zgodnie z przepisami przed zagospodarowaniem przez niezależne akredytowane laboratoria. Badany jest również grunt na polu uprawnym. Jeżeli spełnione są wszystkie normy wynikające z przepisów ustalana jest dawka osadu w przeliczeniu na obszar pola. Cały proces jak i wywóz zgłaszany jest Wojewódzkiego Inspektoratu
Środowiska, a każdy transport monitorowany jest poprzez Bazę Danych o Odpadach (BDO). Tak więc procedura nie jest taka prosta i kontrolowana na wielu szczeblach.
Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie? Czy obornik i gnojowica zagospodarowywana na polach uprawnych jest w jakikolwiek sposób kontrolowana? Badania owszem, możemy udostępnić i proszę się nie niepokoić gdyż osad ściekowy z Łaskiej oczyszczalni ścieków jest w pełni bezpieczny i nie generuje już uciążliwych odorów. Nie mamy w Łasku uciążliwego przemysłu, który generował by duży ładunek zanieczyszczeń, który mógłby ograniczyć takiego sposobu zagospodarowania osadu.
Dlaczego nie ma spalarni? Przede wszystkim dlatego, iż tego typu inwestycja to wielomilionowe nakłady w naszym przypadku nieuzasadnione ekonomicznie (zbyt mała oczyszczania), które podwoiły by już poniesione nakłady na modernizację obiektu, które wyniosły ponad 45 mln PLN (przy wsparciu UE - 34,7 mln PLN), co by stało się z ceną ścieków? - nie musimy chyba pisać.
Tak więc nie obawiajmy się tego "nawozu" na polach uprawnych, który stosowany jest w pewnych przypadkach i pod określone typy upraw.
A jeżeli chcą się Państwo przekonać jak wygląda proces oczyszczania ścieków i przeróbki osadu, to prosimy zabrać dzieci na dni otwarte na oczyszczalni ścieków z okazji "Dnia Dziecka" 1 czerwca. Szczegóły wkrótce na profilu MPWIK na faceeboku.

A'propos JB @ 10:07, 24.05.2021r. IP: *.*.34.59

Post JB pokazuje jak miastowe w pirwśim pokoliniu rozumiom rolnictwo - dowiedz się chłopaku, iż im bardziej śmierdzący nawóz tym lepszy! Gdybyś był mądrzejszy nawet nie pomyślałbyś o napisaniu swej głupoty, bo wg ciebie najlepsza żywność pochodzi z pól, na których nie śmierdzi, czyli jest nawożona wyłącznie nawozami sztucznymi!

Życzę zdrowia. Dużo zdrowia.

Olek @ 10:30, 24.05.2021r. IP: *.*.139.240

Po osadach które pochodzą między innymi z pana kupy, nie można jeść ale z kupy krów świn gdzie jest wielki smród cały Jesz i jakąś jeszcze żyjesz ,jako Szkodnik ale żyjesz

Lukasz @ 13:55, 24.05.2021r. IP: *.*.125.68

Co innego obornik powstały z odchodów zwierząt roslizonzernych a co innego przetworzone ścieki z gospodarstw komunalnych i przemysłowych, w których jest wszystko....fajnie badania normy itd. Tylko skutki objawiaja się po latach np. W postaci nowotworów

mpwik @ 14:16, 24.05.2021r. IP: *.*.167.129

do Lukasz
Pytanie tak naprawdę nasuwa się jedno? Co jest w paszach dla zwierząt, szczególnie tuczników i co z patogenami które w oborniku pewnie występują. Osad ściekowy pod tym kątem jest badany, czy nie posiada np. jaj pasożytów itp. Osad podlega obróbce termicznej (komora fermentacyjna oraz w suszarniach termicznych) jednocześnie dezynfekując go. Człowiek, wydala to co zje + celuloza z papieru toaletowego, a przemysł który znacznie obciążał by system ściekowy w Łasku jest znikomy. Proces oczyszczania ścieków w Łasku to tylko i wyłącznie procesy biologiczne (bez wsparcia środków chemicznych), dlatego bezpiecznie można stosować ten odpad po uprawę roślin pod odpowiednimi warunkami.

Lukasz @ 14:44, 24.05.2021r. IP: *.*.125.68

Ale do oczyszczalni nie trafiają li tylko odpady z tego "co człowiek zje" w przeciwieństwie do obornika od zwierzęcego, ale cala tablica mendlejewa...Chemia godpadrcza odpady z warsztatów samochodowych, przemysłowych....dzisiejszy stan wiedzy i nauki pozwala stwierdzić, iż teoretycznie sa one bezpieczne ( tak samo jak kiedyś azbest czy azotoks) aczkolwiek i tu pada zastrzeżenie, ze pod pewnymi warunkami ....ano właśnie czyli sprzedajcie odpad, który pod pewnymi warunkami jest potencjanie niebezpieczny a to zrobi i jak zastosuje go użytkownik koncowy nie macie wpływu i temat się zamyka, bo jesli taka osoba użyje go nieodpowiedzialnie bo np. Daje lepsze plony kosztem bezpieczeństwa to nie wasza wina

Mpwik @ 15:50, 24.05.2021r. IP: *.*.132.5

Do Lukasz
To fakt, zgodnie z przepisami odpowiadamy za osad do momentu zmieszania go z glebą oraz ustalanie dawek w odniesieniu do badań gleby oraz osadu. Dlatego osad można stosować pod określone typy upraw. Obecnie chemia gospodarcza jest biodegradowalna a ścieki "trudniejsze" odprowadzane są przez separatory np. tłuszczu lub substancji ropopochodnych.
Ten rodzaj zagospodarowania osadów jest preferowany w Unii Europejskiej jako gospodarka obiegu zamkniętego. Osad oprócz substancji nawozowych poprawia również porowatość gruntu, rozluźniając go, sprawiając lepsze wchłanianie i utrzymanie wody opadowej w gruncie.
Obawa zawsze będzie i budzi złe odczucia w społeczeństwie ale w dobie coraz trudniejszej dostępności do nawozów jest to doskonała alternatywa, a po modernizacji oczyszczalni ścieków w Łasku osad jest o wiele bardziej przyjazny dla środowiska.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET