Sobota, 18 maja 2024 r., imieniny Eryka, Aleksandry, Feliksa

Pogotowie Reporterskie

Łask. Coraz mniej ziemi pod uprawy

 

To nie jest dziś najważniejsza gałąź gospodarki w gminie Łask, ale wciąż zwrócone są na nią oczy nie tylko mieszkańców, bowiem zapewnia nam żywność i miejsca pracy dla sporej grupy rolników. Niestety, z roku na rok zmniejsza się areał gruntów rolnych.

Rolnictwo jest jedną z ważniejszych i najstarszych gałęzi każdej gospodarki, której zasadniczym celem jest dostarczenie odbiorcy płodów rolnych z przeznaczeniem na konsumpcję. Produkty roślinne i zwierzęce pozyskiwane są z upraw i hodowli zwierząt. Oczywiście rolnictwo jest bezpośrednio związane, a wręcz uzależnione od warunków klimatycznych panujących na danym obszarze, a także od ukształtowania terenu oraz rodzaju gleb.

Rolnictwo w gminie Łask nie jest główną gałęzią gospodarki. Przewaga gleb o średniej i małej przydatności rolniczej powoduje, że prowadzenie gospodarstwa rolnego jest traktowane jako dodatkowe, a nie główne źródło utrzymania rodziny. W gminie rolnictwo charakteryzuje się znacznym rozdrobnieniem gospodarstw.

Najlepsze gleby występują w południowej (Sięganów, Łopatki, Gorczyn, Wola Łaska), środkowej (Borszewice, Wola Stryjewska, Wronowice, Orchów, Okup Wielki), a także niewielkim fragmentem w północnej (Wrzeszczewice) części gminy Łask. 

Do produkcji roślinnej, ogrodniczej lub zwierzęcej wykorzystywanych jest ok 6 000 ha użytków rolnych. W strukturze upraw dominują rośliny zbożowe, w tym głównie żyto i mieszanki zbożowe oraz uprawy okopowe, w tym głównie ziemniaki. Ponadto prowadzone są uprawy pastewne na czele z kukurydzą na zielonkę, rośliny miododajne, w których dominuje facelia oraz uprawy oleiste, w tym głownie rzepak. Zioła (ostropest) i przyprawy (gorczyca) zajmują powierzchnię  ok. 54 ha, szklarnie i tunele - 0,20 ha, natomiast użytki zielone (łąki i pastwiska) - ok. 1200 ha. Uprawiane są również trawy na gruntach ornych na powierzchni ok. 300 ha. W części południowej gminy zlokalizowane są sady i plantacje trwałe, w których dominują porzeczki, aronie i truskawki. Ponadto zlokalizowane są liczne plantacje róż oraz szkółki drzew i krzewów.

Natomiast w hodowli zwierząt dominuje bydło i trzoda chlewna, znajdują się również fermy drobiarskie produkujące jaja konsumpcyjne i zakłady odchowu drobiu. Ponadto na terenie gminy funkcjonują zakłady produkujące podłoże oraz prowadzące uprawę pieczarek i boczniaka oraz działa gospodarstwo ekologiczne.

Niestety z roku na rok obserwuje się znaczny spadek w użytkowaniu powierzchni gruntów w gospodarstwach rolnych. Spadek spowodowany jest głównie niską dochodowością oraz nieprzewidywalnymi warunkami klimatycznymi.

 

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa 

Źródło: Panorama Łaska

Skomentuj [ 0 ]
14:10, 02.08.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET