Niedziela, 5 maja 2024 r., imieniny Ireny, Waldemara, Piusa

Pogotowie Reporterskie

Oszuści metodą na Blik znów atakują

 

Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o "pożyczkę "nie działaj pochopnie. Wystarczy sprawdzić czy osoba, która napisała rzeczywiście potrzebuje pomocy. Należy zrobić to przez bezpośredni kontakt, na przykład dzwoniąc do tej osoby! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem.

Policjanci przestrzegają przed oszustwami metodą "na BLIK". Wszystko zaczyna się od tego, że przestępca przejmuje konto na portalu społecznościowym, następnie podszywają się pod znajomego i prosi o pilną pożyczkę. Niestety kolejna osoba dała się zwieść oszustom działającym tą metodą, przekazując im wygenerowane kody. Zmanipulowana przez przestępcę pokrzywdzona wygenerowała kody blik aż do 10 transakcji. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

2 sierpnia 2021 roku bełchatowscy policjanci zostali zawiadomieni o kolejnym oszustwie za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Sprawca przełamując elektroniczne zabezpieczenia, podszywając się pod znajomą, wysłał wiadomość do pokrzywdzonej. Poinformował, że potrzebuje pomocy. Rzekoma znajoma twierdziła, że pilnie musi dokonać transakcji płatniczej, jednak ma problemy ze swoim telefonem. Ostatecznie oszust poprosił, aby w jej imieniu zapłacić kwotę kilkudziesięciu złotych poprzez wygenerowanie numeru kodu "BLIK" w systemie płatności elektronicznej. Pokrzywdzona niestety się zadzwoniła do koleżanki, nie zweryfikowała osobiście, czy potrzebuje ona pomocy. Będąc przekonana, że koresponduje ze znajomą,  przekazała komunikatorem numer kodu blik zatwierdzając płatność. Nie wzbudziła podejrzeń również sytuacja kiedy po kolejnej transakcji, na jej rachunku pojawiła się blokada w związku z limitem płatności blikem. W tej sytuacji pokrzywdzona na prośbę oszusta zwiększyła limit dziennej płatności blikem i na jego polecenie wykonała kolejne transakcje. Łącznie udostępniła kody blik do 10 transakcji płatniczych. Przekazane kody wystarczyły, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze.

Przypominamy, że płatność kodem blik jest natychmiastowa i nieodwracalna. Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Z reguły oszuści wyłudzający kod  nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić.

Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz prośbę o "pożyczkę "nie działaj pochopnie. Wystarczy jedynie sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. NALEŻY zrobić to przez bezpośredni kontakt na przykład DZWONIĄC do tej osoby! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem. W przypadku, gdy weryfikacji dokonujemy przez komunikator czy mail w rzeczywistości piszemy z OSZUSTEM, który przejął konto naszego znajomego i się pod niego podszywa.

Pamiętajmy również, by nie klikać w nieznane linki i nie podawać numeru swojej karty płatniczej. Weryfikujmy otrzymane z banku SMS-y służące do autoryzacji. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

 

Źródło: policja łódzka

Skomentuj [ 0 ]
08:15, 06.08.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET