Środa, 15 maja 2024 r., imieniny Zofii, Nadziei, Berty

Pogotowie Reporterskie

Łask. Zdaniem burmistrza

 

W poprzednich tekstach „Zdaniem burmistrza” podejmowałem temat zagrożeń dla gospodarki finansowej samorządów, w tym w szczególności dla gmin w roku przyszłym. Udokumentowałem niesprawiedliwe działania przy podziale pieniędzy rządowych, co niestety boleśnie odczuli także mieszkańcy gm. Łask. Raz jeszcze podkreślam – pieniędzy nie zabrano burmistrzowi i radnym, ale mieszkańcom, którzy niecierpliwie oczekują kolejnych inwestycji.

Oby za jaskółką wiosna

W ramach kolejnego naboru wniosków (na 3 poprzednie nabory złożone przez naszą gminę nie otrzymaliśmy nawet grosza, a jednocześnie odmówiono informacji, dlaczego Łask pominięto) złożyliśmy 3 wnioski, tj. maksymalną możliwą ilość na:
 - budowę ulic Wiosenna, Andersa i inne
- kompleksową wymianę oświetlenia ulicznego na obszarze całej gminy
- na wodociąg w Rokitnicy.

Kilka dni temu pan poseł Tadeusz Woźniak zapytał pisemnie, czy wnioski składaliśmy, jeżeli tak to ile i na jakie inwestycje. Naturalnie odpowiedzi udzieliliśmy natychmiast. Także rozmawiałem z panem posłem w tej sprawie. Otrzymałem zapewnienie, że poparcie otrzymamy, z jednoczesnym podkreśleniem, że jest 
to opinia posła. Za zainteresowanie sprawami naszej gminy dziękuję, wyrażam nadzieję,  że wsparcie parlamentarzysty zapobiegnie macoszemu traktowaniu mieszkańców gminy Łask. 

Dla równowagi nadmieniam, że już kilka miesięcy temu poseł Dariusz Joński podczas sejmowej debaty plenarnej wymienił gm. Łask jako przykład radykalnie niesprawiedliwego traktowania mieszkańców przez rząd. Muszą Państwo wiedzieć, że w omawianych sprawach zwracałem się (także wraz z kolegami samorządowcami) do parlamentarzystów naszego okręgu wyborczego. Poza wymienionymi wyżej przykładami reakcji parlamentarzystów nie odnotowaliśmy. Doświadczyłem natomiast skrajnego lekceważenia. Jeden z parlamentarzystów w obecności około 200 osób zapewnił mnie o niezwłocznym zorganizowaniu spotkania w  bardzo ważnej dla gminy sprawie. Dzwoniłem co 2-3 dni ciągle odsyłany na kolejne terminy, by po miesiącu usłyszeć że służby owego posła są bezsilne i nie są w stanie spotkania umówić. Ów pan niech nie myśli,  że mnie dotknął, na to jestem za stary i zbyt doświadczony. Ocenę takiego zachowania pozostawiam Państwu.

Miłe zaskoczenie

Od pewnego czasu pojawiały się pomysły nowego zagospodarowania terenu targowiska miejskiego przy ul. Inki i ul. Batorego. To temat bardzo ważny, a zarazem trudny. Po konsultacjach z  radnymi postanowiłem zapytać o zdanie mieszkańców. Ku memu zaskoczeniu swoje stanowisko przedstawiło niemal 600 mieszkańców, z których 82% poparło pomysł nowego zagospodarowania terenu targowiska, 18% głosujących było przeciwnych. Rolą samorządu jest wsłuchiwać się i reagować na potrzeby mieszkańców. Zdecydowane poparcie przez Państwa przedstawionej inicjatywy traktuję jako wiążące, dlatego gmina przystąpi do jej realizacji.

Zważywszy na poświęcenie temu tematowi odrębnego tekstu, ograniczę się do podziękowania Wszystkim Państwu za interesowanie się sprawami gminy i aktywność. Bardzo dziękuję!

Kontrola w Wojtyszkach 

Przez ostatnie miesiące do miejskiego ratusza wpłynęło wiele skarg i zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej w  sprawie domniemanego złego traktowania zwierząt przebywających w schronisku w Wojtyszkach w gminie Brąszewice, z którym gmina Łask ma podpisaną umowę na odłapywanie i hotelowanie psów i kotów. Szeroko rozlała się fala hejtu, która dotknęła nie tylko mnie i podległych urzędników, ale także wielu innych samorządowców z naszego regionu, którzy współpracują z owym schroniskiem. Najgorsze obelgi, groźby karalne i  słowa, których nie sposób powtórzyć – w tej sprawie rozważam wejście na drogę prawną. Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, 19 sierpnia radni przeprowadzili w schronisku w Wojtyszkach kontrolę, w trakcie której nie odnotowano nieprawidłowości związanych z niewłaściwą opieką nad czworonogami, co szeroko omawiano podczas niedawnej sesji.

W tym miejscu przytoczę tylko słowa jednego z radnych Klubu Zjednoczonej Prawicy, który tak podsumował przeprowadzoną kontrolę: „Ze względu na to, że widzieliśmy bardzo dużo uwag, wypowiedzi negatywnych w  internecie i na różnych forach, związanych ze zwierzętami, postanowiliśmy wybrać się osobiście do tego schroniska. Zobaczyliśmy dobre warunki dla tych zwierząt. Wiecie Państwo, można się przygotować przed komisją, można przygotować pomieszczenia, posprzątać, ale moim zdaniem nie można przygotować zdrowia zwierząt. Osobiście prosiłem, aby każdego psa odczytano zgodnie z czipem. Zabraliśmy nasz czytnik miejski, żeby nie było wątpliwości. Każdego psa i kota wyciągaliśmy z kojca, osobiście go oglądaliśmy i  jak mieliśmy jakieś wątpliwości prosiliśmy o wyprowadzenie na wybieg, gdzie to zwierzę mogło pobiegać, mogliśmy zaobserwować jego kondycję. Ja, co do kondycji zwierząt uwag nie mam żadnych. Zaglądaliśmy w uzębienie zwierzętom, co jest bardzo ważne, bo po tym uzębieniu możemy poznać czy zwierzę jest w dobrej kondycji. Nie stwierdziliśmy żadnych uchybień. Zwróciliśmy uwagę, żeby lepiej współpracować jeśli chodzi o adopcję zwierząt, żeby otworzyć się na różne stowarzyszenia, ewentualnie osoby prywatne, żeby adopcję ułatwić i przyspieszyć. Na miejscu był również lekarz weterynarii, który także nie stwierdził nieprawidłowości. Przedstawiono nam szereg dokumentów, które potwierdzały przejście bardzo dużo różnych kontroli, łącznie z państwowymi, które były pozytywne. Całą dokumentację sprawdziliśmy zgodnie ze zdjęciami zwierząt. Potwierdziliśmy, że są to te zwierzaki ze zdjęć, które posiadaliśmy w urzędzie gminy w Łasku, także nie było możliwości „podkładania” nam innych zwierząt. Odczytaliśmy każde z czipem, wszystko się zgadzało”.

Razem możemy więcej

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Łasku radni zobowiązywali mnie do zawarcia porozumienia w sprawie utworzenia Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Stosowną umowę podpiszę 1 października w Sieradzu. Czym jest wspomniany związek i co się z nim wiąże? To przede wszystkim ogromna szansa dla naszej gminy, ale i całego regionu. Związek ma służyć rozwojowi miast i gmin, które w jego skład wejdą, a także do wspólnego pozyskiwania środków unijnych. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wyszedł z inicjatywą, aby utworzyć w województwie kilka tzw. miejskich obszarów funkcjonalnych. Zdecydowano, aby to był m.in. Sieradz, Zduńska Wola i Łask. W wyniku naszych starań udało się włączyć do projektu gminę Buczek i Sędziejowice. Słowem będzie łatwiej pozyskiwać środki unijne, bo właśnie na takie zintegrowane inwestycji terytorialne te pieniądze będą przeznaczane. Spotkaliśmy się już kilka razy z udziałem prezydentów Zduńskiej Woli, Sieradza oraz wójtów gmin i wspólnie zdecydowaliśmy się, aby położyć nacisk na rozwój lokalnej turystyki. W przyszłości z pewnością pojawią się kolejne projekty. 

 

14 września 2021 r.  Gabriel Szkudlarek

 

Skomentuj [ 0 ]
08:25, 05.10.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET