Sobota, 18 maja 2024 r., imieniny Eryka, Aleksandry, Feliksa

Pogotowie Reporterskie

Łódzcy Globtroterzy na wycieczce w Łodzi

 

Wydawałoby się, że mieszkańcy województwa łódzkiego znają historię stolicy tego regionu. Ostania wycieczka w ramach budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego na rok 2021 „ŁÓDZKIE NA PLUS” realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej pokazała, że nie do końca tak jest.

Zazwyczaj wybieramy się do Łodzi na zakupy, tudzież do kina czy na kręgle, nie mając świadomości jak wiele historii skrywa się w praktycznie każdym zakątku tego XV-wiecznego miasta. Grupa z Łasku postanowilła przyjrzeć się jego włókienniczej historii.

Tę niezwykłą podróż w czasie, rozpoczęli od zwiedzania zespołu rezydencjonalno-fabrycznego Księży Młyn - kompleksu fabrycznego Scheiblera, z największym w Łodzi budynkiem przędzalni bawełny, osiedlem dla robotników, sklepami firmowymi, strażą pożarną, szpitalem, szkołą, zespołem pałacowym i parkiem wraz ze stawem. Obecnie ta zwarta dzielnica mieszkalno-przemysłowa, jest jednym z najciekawszych zabytków przemysłowych na świecie. Jako kompleks wpisany został do rejestru zabytków, a od kilku lat czynione są starania, by trafił na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Z osiedla robotniczego Księży Młyn przeszli do Willii Herbsta – wybudowanej w 1877 r. dla najstarszej córki Scheiblera, Matyldy i jej męża Edwarda Herbsta. Rezydencja posiada szesnaście pomieszczeń na dwóch kondygnacjach wśród nich miedzy innymi salon myśliwski, orientalny i jadalnię oraz sypialnię i garderobę. Przylega do niej piękny ogród ze stajniami i wozownią. We wnętrzach willi można podziwiać muzeum wnętrz fabrykanckich i galerię.

Zgodnie z konspektem wycieczki, skrupulatnie przygotowanym i nietuzinkowo realizowanym przez przewodniczkę Agnieszkę Łeń, turyści autobusem przejechali do głównego dworca kolejowego Łódź Fabryczna, powstałej pierwotnie z inicjatywy przemysłowca Karola Scheiblera w 1866 roku, a następnie spacerkiem w kierunku Manufaktury. Zajrzeliśmy do najciekawszych zakamarków ulicy Piotrkowskiej, m.in. do Pasażu Róży, gdzie wszystkie ściany w podwórzu kamienicy zostały pokryte kawałkami luster czy podwórze na Więckowskiego 4, gdzie znajduje się instalacja stworzona z płytek ceramicznych przestawiająca baśniowy świat polskiego artysty Wojciecha Siudmaka.

Kolejnym punktem na mapie wycieczki był Kompleks Rozrywkowo- Handlowy Manufaktura zlokalizowany w zrewitalizowanych obiektach fabrycznych z przełomu XIX i XX w. Imperium przemysłowe Izraela Kalmanowicza Poznańskiego powstało w drugiej połowie XIX stulecia jako kontynuacja działalności manufaktury założonej przez ojca Izraela, Kalmana Poznańskiego w 1862 r. W efekcie powstała jedyna, tak duża fabryka łódzka, ulokowana na zwartym, prawie 100 hektarowym terenie. Jest to jeden z trzech zachowanych w Łodzi obiektów fabryczno-rezydencjonalnych, unikatowych w skali światowej. Tam grupa miała chwilę na odpoczynek, a następnie udała się do Muzeum Fabryki - miejsca, gdzie odkryli historię zakładów włókienniczych, poznali dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwoju zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Zobaczyli i posłuchali jak pracowały zabytkowe krosna.

Na zakończenie wycieczki „Łódzcy globtroterzy” udali się „w odwiedziny” do Izraela Poznańskiego w jego wspaniałym Pałacu, nazywanym łódzkim Luwrem. Ten okazały budynek pełnił funkcje zarówno handlowe jak i reprezentacyjne. Od 1975 mieści się tam Muzeum Historii Miasta Łodzi, w którym podziwialiśmy między innymi gabinety biograficzne sławnych łodzian: Juliusza Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Aleksandra Tansamana, Artura Rubinsteina czy Wł. St. Reymonta.

Wyjazdem do serca województwa łódzkiego Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej zamknęło turystyczny projekt. Mamy nadzieję, że uczestnicy są zadowoleni z naszych eskapad i zostaną w nich nie tylko wspomnienia pięknych miejsc, ale także odrobina wiedzy tak pieczołowicie przekazywanej przez przewodników. Punkty, które udało się odwiedzić, to tylko subiektywny wybór organizatora, bo na mapie centralnej Polski jest ich bardzo dużo, może się uda kiedyś odwiedzić je wszystkie. Dziękujemy Urzędowi Marszałkowskiemu za możliwość realizacji przedsięwzięcia, profesjonalnym i przemiłym Paniom z Wydziału Turystyki UM za nieocenioną pomoc, członkom Zarządu towarzystwa za wsparcie podczas wycieczek, przewodnikom za ogrom przekazanej wiedzy, pracownicom Biblioteki Publicznej w Łasku za pomoc w wyborze książek, a przede WSZYSTKIM UCZESTNIKOM za zainteresowanie, dociekliwe pytania i wytrwałość, (bo bywało, że pokonywaliśmy pieszo nawet 10 kilometrów!). Oprócz miłych reminiscencji, zostanie również trwały ślad realizacji „Łódzkich Globtroterów” w postaci zakupionych woluminów dotyczących historii województwa łódzkiego, jego atrakcji turystycznych oraz pozycji autorów związanych z tym terenem, które są już dostępne w łaskiej książnicy i jej filiach. Z pewnością będą inspiracją do dalszego odkrywania województwa łódzkiego. 

 

Źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej

Skomentuj [ 1 ]
10:35, 05.11.2021 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Ela @ 13:56, 08.11.2021r. IP: *.*.46.153

Tuwim miał na imię Julian

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET