Piątek, 3 maja 2024 r., imieniny Marii, Aleksandra, Stanisława

Pogotowie Reporterskie

Windykacja w Łodzi: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Windykacja to skuteczna, legalna metoda odzyskiwania długów. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko zagorzałych dłużników, którzy zwlekają ze spłatą wielu faktur. Czasem wystarczy jakieś wydarzenie losowe, które zachwieje płynnością finansową kontrahenta, aby nie miał możliwości uregulowania należnych zobowiązań. Właśnie wtedy wierzyciel musi podjąć konkretne kroki, aby odzyskać swoje pieniądze. Na czym polega windykacja we własnym zakresie? I kiedy faktycznie warto skorzystać z pomocy pośrednika?
 

Spróbujmy się dogadać, czyli zasady windykacji miękkiej

Windykacja prowadzona przez wierzyciela we własnej osobie rozpoczyna się od działań polubownych. Mowa o czynnościach miękkich (przedsądowych), których celem jest ugodowe odzyskanie należnych środków. Na tym etapie nie kierujemy więc sprawy do sądu. Wręcz przeciwnie - próbujemy dogadać się z dłużnikiem, a więc zrobić wszystko, aby wspólnie ustalić zasady spłaty długu, które będą dopuszczalne i możliwe do zrealizowania dla obu stron.

Wierzyciel wysyła mailowe czy smsowe przypomnienia o fakturze, podejmuje próby kontaktu telefonicznego, czasem dostarcza dłużnikowi wezwanie do zapłaty. Cała windykacja miękka (zwana również wstępną) opiera się na dialogu i mediacji.

Oczywiście nie zawsze daje to oczekiwane rezultaty. Dość często zdarza się, że osoba zalegająca ze spłatą unika kontaktu lub pomimo zapewnień nadal nie reguluje należności. Wtedy albo dalej działamy na własną rękę (i ryzykujemy przedawnieniem długu, które wynosi 6 lat, jednak dla roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są to 3 lata), albo korzystamy z pomocy profesjonalnego pośrednika. 

Co zrobić, gdy windykacja miękka zawodzi? 

Wtedy możemy skorzystać z pomocy albo firmy windykacyjnej, albo kancelarii prawnej. Jednak już przy wyborze pośrednika warto pamiętać, że firma zazwyczaj oferuje wyłącznie windykację miękką. Z kolei kancelarie zapewniają kompleksową obsługę windykacyjną - łącznie z windykacją miękką na drodze negocjacji, jak i twardą (pełną obsługę procesową sprawy) w razie sporu sądowego (więcej informacji na: windykacja Łódź). Z oczywistych względów, gdy zależy nam na odzyskaniu długu, częściej polecanym rozwiązaniem będzie windykacja z prawnikiem.

Windykacja miękka z kancelarią prawną również rozpoczyna się od działań polubownych. Jednak ze wsparciem profesjonalistów zazwyczaj są one o wiele skuteczniejsze. Przykładowo, ponad 70% spraw, w których dłużnik otrzymuje ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty z zakreślonym terminem i pieczęcią prawnika, kończy się już na etapie polubownym. Świadomość, że sprawa może zostać niezwłocznie skierowana do sądu, jest jedną z lepszych motywacji do spłaty długu.

Jeżeli nawet to nie da oczekiwanego efektu, kolejnym krokiem będzie dalszy proces windykacji określany jako windykacja sądowa lub twarda. Polega ona na prowadzeniu sprawy sądowej przez pełnomocnika w imieniu wierzyciela, w ramach której dochodzi do faktycznej zapłaty należności - dobrowolnej lub nie (czyli w ramach egzekucji komorniczej). 

Ile to kosztuje? Opłaty ze strony wierzyciela 

Co prawda na początku wierzyciel ponosi koszty postępowania sądowego (m.in. opłata od pozwu, za przygotowanie dowodów, czy honorarium pełnomocnika). Jednak warto wiedzieć, że po wygranej sprawie wszystkie koszty mogą  być zwrócone wierzycielowi przez dłużnika. Zgodnie z art. 98 kodeksu postępowania cywilnego, strona przegrana jest zobowiązana do zwrotu przeciwnikowi na jego żądanie kosztów potrzebnych do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.

fot. materiały prasowe 

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
12:27, 01.08.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET