Niedziela, 5 maja 2024 r., imieniny Ireny, Waldemara, Piusa

Pogotowie Reporterskie

UNICEF. Polskie i ukraińskie dzieci rozpoczynają razem nowy rok szkolny

 

Dziś, gdy setki tysięcy ukraińskich uczniów rozpoczynają nowy rok szkolny w Polsce, UNICEF podkreśla, jak ważna jest edukacja i co należy zrobić, aby ukraińskie dzieci mogły kontynuować naukę w Polsce. 

UNICEF wspiera Polskę w skutecznym włączaniu ukraińskich uczniów w system edukacji. Działamy na szeroką skalę: od zatrudniania nauczycieli po kursy nauki języka polskiego, od wsparcia zdrowia psychicznego po przystosowywanie klas. Pomagamy w pozyskiwaniu podręczników i materiałów edukacyjnych. 

„Szansa na naukę w bezpiecznej przestrzeni wraz z przyjaciółmi i nauczycielami daje dzieciom doświadczonym przez wojnę tak ważne poczucie stabilności, normalności i nadziei" - mówił Rashed Mustafa koordynator UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce w czasie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego we wspieranej przez UNICEF sp. nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu. Jedną czwartą uczniów tej szkoły stanowią dzieci z Ukrainy. „Dając dzieciom, które uciekły przed wojną, możliwość kontynuowania nauki, możemy zastąpić ich rozpacz nadzieją." – dodał.

„Doceniamy partnerstwo z UNICEF i wspólne zaangażowanie w inwestowanie w edukację" – powiedział Jakub Mazur, Zastępca Prezydenta Wrocławia. „Od pierwszych dni konfliktu Wrocław był otwarty na uciekających z Ukrainy. Dzięki UNICEF i wspólnym inwestycjom w edukację jesteśmy w stanie wspierać ukraińskie dzieci uchodźców - pomagać im się rozwijać, by mogły cieszyć się dzieciństwem".

Polska przyjęła większość uchodźców, którzy przez wojnę w Ukrainie zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Tak dużej liczby uchodźców poszukujących schronienia nie było w Europie od II wojny światowej. Około 460 tys. dzieci w wieku szkolnym otrzymało ochronę czasową w Polsce, chociaż przypuszczalnie przebywa ich tu więcej. 182 tysiące ukraińskich dzieci zostało włączonych do polskiego systemu edukacji już w czasie poprzedniego roku szkolnego. W rozpoznającym się roku szkolnym ta liczba będzie znacznie wyższa. Oficjalne dane poznamy w najbliższych tygodniach.

W Polsce UNICEF aktywnie działa na rzecz edukacji blisko pół miliona ukraińskich dzieci. Współpracujemy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz dwunastoma samorządami, które goszczą największą liczbę ukraińskich uchodźców. 

Wspieramy organizację szkoleń polskich nauczycieli w nauczaniu języka polskiego jako obcego, ich kształcenie do prowadzenia zajęć wyrównawczych i przygotowujemy ich do udzielania wsparcia psychologicznego. Pomagamy w rekrutacji ukraińskich nauczycieli, asystentów kulturowych i tłumaczy.

Doposażamy szkoły. Dystrybuujemy sprzęt komputerowy, który przyspieszy naukę języków i pomoże w uzupełnianiu luk w edukacji. Dostarczamy wprawki szkolne, meble do sal lekcyjnych i sprzęt sportowy.

Uruchomiliśmy infolinię edukacyjną, aby ukraińscy rodzice i młodzi ludzie mogli łatwo otrzymać informację dotyczące edukacji w Polsce – od przedszkola aż po studia wyższe. Infolinia powstała we współpracy z we współpracy z MEN i PCPM.

Ponadto w czasie wakacji UNICEF dofinansowywał organizacje pozarządowe, w organizacji tzw. summer camps. Ich zadaniem było wspieranie ukraińskich dzieci w nauce języka polskiego i budowanie u nich pewności siebie. Z letnich zajęć skorzystało około 100 tys. dzieci. Zajęcia będą kontynuowane. Szacujemy, że do końca października weźmie w nich udział nawet 150 tys. dzieci.

Udany start ukraińskich dzieci w polskim systemie edukacji to nie tylko ogromne przedsięwzięcie - jego sukces jest kluczowy również dla polskich dzieci. Dlatego UNICEF dokłada starań, aby obecność ukraińskich uczniów nie odbiła się negatywnie na ogólnej jakości systemu edukacji w Polsce i nie wpływała na relacje polsko-ukraińskie.

„Polki i Polacy okazali ogromną solidarność i wsparcie mieszkańcom Ukrainy, którzy uciekli przed koszmarem wojny" – podkreślał we Wrocławiu Rashed Mustafa koordynator UNICEF ds. Reagowania Kryzysowego w Polsce. „Potrzebne będzie dalsze stałe znaczące wsparcie, by prawa dzieci były przestrzegane. UNICEF jest gotowy kontynuować strategiczne partnerstwa z rządem, samorządami oraz polskim społeczeństwem - tak jak robimy to tu, we Wrocławiu."

UNICEF wspiera również ukraińskie dzieci, które zdecydowały się zdalnie kontynuować edukację w ukraińskich szkołach. Nawiązaliśmy współpracę z samorządami i organizacjami pozarządowymi w celu utworzenia w całej Polsce Centrów Edukacji i Rozwoju. Uczniowie będą mogli w nich uczęszczać na zajęcia online, otrzymywać pomoc w odrabianiu lekcji, poznawać rówieśników, brać udział w zajęciach z języka polskiego oraz otrzymywać wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego.

„Ogromne wsparcie, które UNICEF przekazuje na rzecz uchodźców z Ukrainy jest dużej mierze możliwe przede wszystkim dzięki środkom przekazywanym przez darczyńców indywidualnych i biznesowych. Otwarte serca i zrozumienie trudnej sytuacji innych ludzi to klucz do wszystkich działań pomocowych." – podkreśla Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

UNICEF daje również młodym ludziom z Ukrainy wskazówki i narzędzia, aby mogli podzielić się swoimi opiniami. Umożliwia to platforma U-report Europa. W zeszłym tygodniu przeprowadzono ankietę Back to School U-Report Europe. Miała ona pomóc w zrozumieniu kluczowych potrzeb i barier, na które napotykają ukraińscy uczniowie w rozpoczynającym się w Polsce roku szkolnym. 

Sondaż wykazał, że 45 proc. planowało uczyć się w Polsce. Największą przeszkodą w zapisaniu się do lokalnych szkół, wskazaną przez 25 proc. ankietowanych, była nieznajomość języka polskiego.

Skomentuj [ 0 ]
18:40, 02.09.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET