Czwartek, 16 maja 2024 r., imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Adama

Pogotowie Reporterskie

Łask. Zdaniem burmistrza

 

W ostatnim numerze Panoramy swój tekst rozpocząłem od przywołania trudnej sytuacji finansowej, w jakiej – wśród wielu innych podmiotów - znalazły się samorządy lokalne. Sytuacja, niestety, nie poprawia się. Ceny za energię elektryczną zaproponowane w przetargach są 5 – 10 razy wyższe od dotychczasowych. Z ofertami złożonymi w naszym przetargu zapoznamy się 7. 10. 2022 r.

ZATEM CO DALEJ

Do tej trudnej sytuacji musimy się dostosować. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej niezależnie od barw politycznych radni zachęcali do niezwłocznego opracowania planu oszczędnościowego, w tym wyłączenia, wzorem innych gmin, przynajmniej części oświetlenia ulicznego. Do tej pory takiego rozwiązania nie brałem od uwagę. Niestety, nie można wykluczyć, że to radni mają rację i wkrótce trzeba będzie to uczynić. Już dziś wiele gmin z uwagi na radykalny wzrost cen energii elektrycznej wyłącza oświetlenie w godzinach nocnych. Gmina Łask jest jedyną gminą w powiecie łaskim, która w godzinach nocnych nie wyłącza oświetlenia
ulicznego. Wkrótce przystąpimy do wymiany (pisałem o tym wcześniej) lamp na oświetlenie ledowe, w czym upatruję znacznych oszczędności. Warto podkreślić, że inwestycję realizujemy zgodnie z wieloletnią prognozą finansową gm. Łask, ale nie wiadomo czy będziemy w stanie w dalszych miesiącach i w roku przyszłym tak postępować. Inwestycje są ważne, nawet bardzo ważne, ale ja muszę najpierw zabezpieczyć pieniądze na funkcjonowanie szkół, przedszkoli i innych gminnych jednostek. Zabezpieczenie pieniędzy dla jednostek oświatowych to bezwzględny priorytet.

RESTRYKCYJNE DZIAŁANIE W ZAKRESIE GOSPODARKI ŚCIEKAMI

8 sierpnia br. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Zagadnieniu temu poświęcony jest odrębny artykuł (str. 5). Wymieniona ustawa jest kolejną przypisującą gminie działania restrykcyjne wobec mieszkańców, wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie miał obowiązek kontroli w zakresie zagospodarowywania ścieków sanitarnych. Kontrola Najwyższej Izby kontroli wykazała bowiem, iż w niektórych gminach nawet 80% ścieków z szamb nie trafiało do oczyszczalni ścieków.

KOLEJNE WNIOSKI NA DOFINANSOWANIE INWESTYCJI

23 sierpnia br. gmina Łask złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zadania pod nazwą Przebudowa układu dróg gminnych ulic Gdańskiej, Torowej i Łanowej w Łasku (ul. Torowej do cmentarza). Wybierając te drogi kierowałem się wyłącznie szansą na pozyskanie dofinansowania, innymi słowy spełnieniem w jak największym stopniu kryteriów, od spełnienia których zależy dofinansowanie. Podpisałem także specyfikacje istotnych warunków zamówienia na inwestycje finansowane z „Polskiego Ładu”, tj. Kompleksowa modernizacja systemu oświetlenia drogowego wraz z jego rozbudową w gminie Łask i drugi Rozbudowa sieci dróg gminnych wraz z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną zlokalizowanych pomiędzy drogami wojewódzkimi 473 i 738 w gminie Łask.

WSPANIAŁY JUBILEUSZ

9 września br. odbyły się uroczystości jubileuszowe 600-lecia łaskiego rzemiosła.Zawsze podkreślam, że poza parafią, która została powołana w 1366 r., to najstarsza
funkcjonująca nieprzerwanie w Łasku jednostka czy instytucja. Historycy przyjmują, że łaskie rzemiosło w zorganizowanej formie istnieje od 1422 r., czyli od momentu
nadania grodowi nad Grabią praw miejskich. Z dokumentu Jana z Łasku wystawionego w 1424 r. wynika, że już w tym czasie działała grupa rzemieślników. /.../ Członkowie łaskich cechów pochodzili głównie z ludności miejscowej oraz z okolicznych osad. W Łasku rzemieślnicy odgrywali bardzo ważną rolę. Stanowili patrycjat miejski i decydowali o wyborze burmistrza, radnych i ławników. /.../ Łask zaliczał się do jednego z największych ośrodków rzemiosła na ziemiach środkowej Polski w XVIII w. Działało tutaj przeszło dwustu rzemieślników należących do cechów – 71 chrześcijan oraz 131 Żydów. Niezależnie od tej grupy, warsztaty prowadziło około 10 wytwórców niezrzeszonych: 5 gorzelników, 2 piwowarów, mechanik 1 jubiler, 1 hafciarz złotem i srebrem. W latach 1793-1794 liczba rzemieślników wynosiła oko-
ło 212. Cytaty pochodzą z 600 lat rzemiosła w Łasku 1422-2022, Łask 2022, pozycji wydanej przez Cech Rzemiosł, str. 3 – 5. Rzemiosło to nie tylko wytwórczość - to także nauka uczniów i wychowanie młodzieży.

Uroczystość prowadził Adam Krawiec - starszy Cechu. Rys historyczny przedstawił Marian Dobosz. Wśród gości byli: Stanisław Syguła - prezes Izby Rzemieślniczej w Łodzi, ks. kanonik Piotr Pirek - proboszcz kolegiaty, Piotr Wołosz - starosta łaski. Zabierając głos podziękowałem rzemieślnikom za wieki współpracy z władzami miasta, za ich aktywność, za troskę na rzecz rozwoju naszej gminy, ale także za udział – często ze sztandarami - w uroczystościach zarówno religijnych, jak i patriotycznych. Życzenia złożyłem nie tylko od siebie, ale także od wszystkich mieszkańców gminy Łask.

Były dyplomy i odznaczenia, w tym jedno wyjątkowe. Szablę im. Jana Kilińskiego, najwyższe rzemieślnicze wyróżnienie jako pierwszy łaskowianin otrzymał Zygmunt Grzesiak, w uznaniu wybitnych zasług dla rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości. Zygmunt Grzesiak to człowiek niezwykle zasłużony dla łaskiego rzemiosła. Śmiem twierdzić, że to jedna z najwybitniejszych postaci w całym sześćsetleciu naszego rzemiosła.

Niestety, 20 września 2022 r. Zygmunt Grzesiak zmarł. Jak podkreślano w czasie pogrzebu, był człowiekiem dobrym, szlachetnym, odpowiedzialnym, dobrym organizatorem. To prawda. Z jego inicjatywy, przy wsparciu gminy Łask, po dziesięcioleciach zostało uregulowane prawo własności gruntu, na którym stoi budynek Cechu.

 

23 września 2022 r.
Gabriel Szkudlarek

Skomentuj [ 4 ]
15:50, 04.10.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Z Łaska @ 22:43, 05.10.2022r. IP: *

Ktoś wie, w którym pokoju w UM można kupić węgiel, sorry, wungiel?

Sebek @ 22:18, 06.10.2022r. IP: *

Komentarz poniżej wszelkiego poziomu

dwiewieże @ 22:37, 07.10.2022r. IP: *.*.232.93

ogarnięci znają problem wywołany przez pinokia, który zamiast gromadzić zapasy taniego opału jak długo się da/grubo poniżej 1000zł za tonę dobrego jak się okazało po czasie węgla bo padł najnowszy blok kozienice przez zastąpienie węglem niespełniającym parametrów/ pinokio wystąpił karnie przed szereg z tym jak mu tam du... coś tam i jako pierwszy kraj w ue ogłosiliśmy blokadę rosyjskiego węgla kilka miesięcy przed unijną, po co ja się pytam i w czyim to interesie jest?

dwiewieże @ 22:38, 07.10.2022r. IP: *.*.232.93

sorry, nie kozienice, które należą do Enei tylko w Tauronie

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET