Czwartek, 16 maja 2024 r., imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Adama

Pogotowie Reporterskie

Nowe miejsca w hospicjach dla chorych u kresu życia

 

Od 1 listopada 2022 r. Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zapewni osobom terminalnie chorym 4 dodatkowe hospicja domowe i 30 dodatkowych łóżek hospicyjnych. NFZ podpisał kontrakt z nowym stacjonarnym hospicjum Niepublicznym Zakładem Opieki Paliatywnej przy Stowarzyszeniu Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu, które będzie opiekowało się mieszkańcami regionu. 

W tym roku Łódzki NFZ zwiększył liczbę łóżek hospicyjnych o 93 łóżka. Liczba chorych objętych opieką hospicyjną w porównaniu z rokiem 2021 wzrosła o 40%.  18% podopiecznych hospicjów stacjonarnych to chorzy umierający na raka płuc, kolejna duża grupa to chore z rakiem piersi. 

Dodatkowe łóżka pozwolą na dalszą poprawę dostępności do tej ważnej i cenionej przez chorych i ich bliskich formy opieki. W hospicjach stacjonarnych/oddziałach medycyny paliatywnej chory może liczyć na opiekę lekarzy i pielęgniarek, ale też psychologa i rehabilitanta, leczenie farmakologiczne bólu i innych objawów somatycznych, ma także dostęp do wszystkich badań i zleconych przez medyka z hospicjum wyrobów medycznych. Hospicjum prowadzi także opiekę wyręczającą – maksymalnie 10 dni – gdy bliscy nie są w stanie jej zapewnić lub chcą odpocząć. Hospicja oferują również profesjonalną konsultację psychologiczną opiekunom pacjenta.

W Łódzkiem do dyspozycji chorych od 1 listopada br. będzie już 12 hospicjów i oddziałów medycyny paliatywnej, a w nich 231 łóżek.

Poza hospicjami stacjonarnymi cenioną formą opieki nad chorymi terminalnie są hospicja domowe. Od 1 listopada będą 4 dodatkowe hospicja domowe: Bonifraterskie Centrum Medyczne w miejscowości Golesze Duże; Family-Med. NZOZ w Karnkowie oraz w Bielawach; Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Przychodnia Rodzinna DOM-MED" w Jelnia. 

W Łódzkiem mamy aktualnie 31 hospicjów domowych dla dorosłych oraz 2 hospicja domowe dla dzieci. To rodzaj opieki przeznaczonej dla tych chorych, których stan zdrowia, warunki zamieszkania i zaangażowanie bliskich, pozwala na pobyt w domu. Chory otrzymuje pomoc i wsparcie lekarza, pielęgniarki, psychologa, fizjoterapeuty. Wizyty pielęgniarskie odbywają się co najmniej 2 razy w tygodniu, a lekarskie co najmniej 2 razy w miesiącu. W zależności od potrzeb mogą odbywać się częściej – pacjent ma zapewniony dostęp do tej pomocy całodobowo, 7 dni w tygodniu. Wizyty pozostałego personelu ustala indywidualnie lekarz w porozumieniu z chorym i opiekunami.

Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ: Sukcesywne zwiększanie liczby łóżek dla pacjentów terminalnie chorych jest zgodne ze Strategią Polityki Zdrowotnej dla Województwa Łódzkiego na lata 2021 -2027. Minimalna liczba łóżek w paliatywnej opiece stacjonarnej zalecana przez Europejskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, wynosi od  80 – 100 łóżek na 1 mln mieszkańców. Aktualnie ten wskaźnik w Łódzkiem wynosi 96 łóżek na 1 mln mieszkańców. 

Kto się leczy w hospicjum i ile to kosztuje

 

·         Wartość wykonanych świadczeń w 2021 r. w hospicjach stacjonarnych wyniosła ponad 13 mln zł. 

·         W oddziałach medycy paliatywnej/ hospicjum w 2021 r. opieką zostało objętych 1499 chorych, w 2022 r. w okresie styczeń-maj 818 osób - wzrost do 2021 r. w porównywalnym okresie o 40 %.  W hospicjum stacjonarnym w 2021 r. przebywało 18 dzieci.

·         Blisko ¾ pacjentów, którymi opiekowali  w 2021 r. jest w wieku 65+. 

·         Jak długo hospicja opiekują się terminalnie chorymi? Średnia długość pobytu pacjenta przebywającego w 2021 r. (liczona bez względu na okres trwania, w przypadku braku daty zakończenia przyjęto dzień 31.05.2022 r.) wyniosła 34 dni maksymalny pobyt trwał 3 608  dni (od września 2014 r. i trwa dalej) pobyt zakończony 2489 dni, najkrótszy 1 dzień. 

·         Prawie wszystkie pobyty długotrwałe - powyżej roku - dotyczą dzieci. Średni czas pobytu dla dzieci wyniósł 815 dni- maksymalny 3608 i trwa nadal, minimalny 13 dni. Poniżej 10 r.ż. w hospicjum przebywało tylko 4 dzieci, wiek pozostałych nie przekraczał 3 lat.

·         Wśród dorosłych tylko dwóch pacjentów przebywało powyżej roku.

·         W 2021 r. 93 % pacjentów w oddziale medycyny paliatywnej/hospicjum miało rozpoznanie nowotworowe.  

Skomentuj [ 0 ]
09:05, 30.10.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET