Piątek, 17 maja 2024 r., imieniny Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Pogotowie Reporterskie

Europejskie Forum Gospodarcze - podsumowanie pierwszego dnia

 

Forum innowacji i motywacji

Jeżeli możesz uczynić coś lepiej, zrób to – marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber przytoczył słowa Thomasa Edisona – odkrywcy i przedsiębiorcy inaugurując Europejskie Forum Gospodarcze Łódzkie 2022. Nawiązał w ten sposób do hasła – klucza tegorocznej edycji wydarzenia, czyli innowacji.

 

Forum, które rozpoczęło się w środę (14.12) to dziesiątki paneli, warsztatów, wykłady, sesje plenarne. Wszystko to będzie się działo do piątku w hotelu Andel`s w Łodzi. Tematyka jest różnorodna, dlatego goście – eksperci, przedstawiciele rządu, samorządów, biznesmeni, goście z zagranicy – również reprezentują różne branże i dziedziny życia.

- W trakcie Forum będzie mowa m.in. o rekordowych funduszach unijnych dla Łódzkiego, wielkich pieniądzach na kolej, potrzebach Ukrainy i możliwości pomocy – informował podczas konferencji prasowej marszałek Schreiber.

- To jedno z najistotniejszych forów gospodarczych w Polsce – podkreślał wojewoda Tobiasz Bocheński. – To Łódzkie jest najbardziej zaawansowane w budowie kolei dużych prędkości, robi ogromne postępy w cyfryzacji, jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem do inwestowania.

- Charakterystyczne jest, że łódzkie Forum jest przewidziane dla wszystkich grup wiekowych – dodał wiceminister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń skierowanych do młodych ludzi, jak wykłady motywacyjne czy warsztaty na temat cyfryzacji.

 


Ogromnym zainteresowaniem cieszył się jeden z pierwszych paneli poprowadzony przez Marka Kamińskiego. - Zastąp „muszę”, „trzeba”, „należy”, „wypada” słowami „postanawiam”, „decyduję”, „wybieram”, „chcę”. To droga jest ważna, nie cel - z takim przesłaniem wystąpił podróżnik ekstremalny do młodzieży.  - Każdy młody człowiek ma w sobie moc, by realizować własne marzenia.

Marek Kamiński, który poprowadził na Forum dwa panele, opowiadał też, jak osiągać cele w trudnych warunkach. - Podczas swoich wypraw nie miałem wpływu na pogodę, ale miałem wpływ na to, czy idę dalej – dodał i odniósł tę sytuacje do dzisiejszych czasów: - Dziś nie mamy wpływu na inflację, zagrożenie wojną czy bezrobocie. Mamy za to wpływ na nasz umysł i na to, co będzie naszym następnym celem.

Marek Kamiński podkreślał też swoje związki z Łodzią. Tutaj leżał m.in. trzy miesiące w szpitalu, gdy miał 5 lat. Był bez rodziców. W szpitalu nauczył się czytać. Inne dzieci mówiły mu, że nigdy nie zobaczy mamy i taty. Nauczył się wówczas pokonywać strach. Jego pierwsza samodzielna podróż również była z Gdańska do Łodzi. Miał wtedy 8 lat.

 


Ważnym elementem Forum były odwiedziny delegacji z regionu Podolskiego w Ukrainie u osób, które schroniły się przed wojną w Polsce, a konkretnie w Piotrkowie Trybunalskim. Niezwykle wzruszającym momentem było, kiedy przewodnicząca regionu Sofia Hodiuk spotkała mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości. Przy okazji wręczone zostały ciepłe ubrania, sprzęt AGD i słodycze dla dzieci ufundowane przez samorząd województwa łódzkiego.

Temat Ukrainy przewijał się przez cały pierwszy dzień Forum. Jemu też poświęcona została sesja plenarna. Goście z Ukrainy, marszałkowie polskich województw granicznych – lubelskiego i podkarpackiego, a także eksperci zajmujący się dronami rozmawiali o „Przyszłości rynku systemów bezzałogowych”. Eksperci i zaproszeni goście zastanawiali się, jak użycie komercyjnych dronów w wojnie wpłynie na ich wykorzystanie w przyszłej gospodarce czy jakie nowe zawody wygeneruje rozwój technologii bezzałogowych.

Wszyscy zgodzili się, że napaść Rosji na Ukrainę ujawniła masową skalę wykorzystania systemów bezzałogowych, zarówno tych specjalistycznych wojskowych, jak i komercyjnych, wykorzystywanych na co dzień w gospodarce.

– Drony zmienią nasz świat, tak jak zrobił to internet. I tak, jak on, będą miały jasną i ciemną stronę – przestrzegali uczestnicy sesji plenarnej. - Wojna w Ukrainie pokazała i ciemną ich stronę, kiedy wykorzystuje się je do ataku, i jasną, kiedy służą do obrony – konkludował Robert Fintak, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, który poprowadził panel.

 


Forum okazało się też miejscem, w którym dobrze czuli się przedstawiciele ŁKS i Widzewa Łódź. Prezesi obu klubów w towarzystwie Jerzego Engela, byłego selekcjonera reprezentacji Polski, rozmawiali o „Marketingowej sile futbolu i co drużyny piłkarskie mogą zrobić dla regionu, a region dla drużyn piłkarskich”.

Ważnym punktem pierwszego dnia był panel, w trakcie którego eksperci i lekarze-specjaliści rozmawiali na temat „Profilaktyki onkologicznej i psychoonkologicznej”.

 

W czwartek kolejne wykłady, panele, warsztaty m.in. o funduszach unijnych dla Łódzkiego, transporcie, no i Gala z rozdaniem Nagród Gospodarczych Województwa Łódzkiego „Biznes na PLUS”.

Skomentuj [ 0 ]
08:20, 15.12.2022 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET