Czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Pogotowie Reporterskie

O powstańcach styczniowych w naszym regionie - wykład

 

W dniu 10 lutego 2023 r. w naszej bibliotece gościliśmy panią Dorotę Stefańską, historyka, autorkę artykułów do czasopisma „Biuletyn Szadkowski” oraz członka Towarzystwa Przyjaciół Szadku. Tematem spotkania było powstanie styczniowe w naszym regionie i działalność rodziny Parczewskich.

W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Klubu Seniora w Kwiatkowicach, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki przy GBP Wodzierady oraz wspaniali goście: pani Renata Szafrańska, Wójt Gminy Wodzierady, pan Marian Ogłaza, były Przewodniczący Rady Gminy Wodzierady oraz obecny  właściciel dworku Parczewskich w Wodzieradach- pan Witold Gerlicz.

Wystąpienie pani Doroty było niezwykle ciekawe i obszerne, pozwoliło nam pogłębić naszą wiedzę o przyczynach powstania, jego przebiegu, szczególnie w naszym regionie, a także skutkach tego zrywu. Dowiedzieliśmy się o bitwach pod Szadkiem i Kłoniszewem oraz o mogiłach poległych żołnierzy. W Kwiatkowicach przy kościele również znajduje się mogiła powstańcza, na razie bezimiennych żołnierzy. Jest też grób Ignacego Leopolda, właściciela majątku w Rzepiszewie, który też  brał udział w powstaniu.

Rodzina Parczewskich nie walczyła, ale pomagała powstańcom rannym, których leczono i ukrywano w majątku w Wodzieradach. Za tę pomoc Hipolit Parczewski musiał zapłacić okup zaborcom, aby nie trafić do więzienia, a później na zesłanie  na Sybir. Z kolei jego żona była emisariuszem, przekazywała rozkazy dowódcom powstania, a syn Alfons bardzo chciał walczyć, ale nie przyjęto go do powstania ze względu na młody wiek. Dzięki jego wspomnieniom dowiadujemy się o walce naszych ziemian z caratem.

Uczestnicy spotkania byli bardzo zadowoleni z tej lekcji historii, szczególnie interesujące były cytaty z relacji A. Parczewskiego, zdjęcia mogiły powstańczej oraz wypisy ze starych ksiąg parafialnych opisujące śmierć powstańców. Warto przybliżać historię swojej małej ojczyzny, czcić pamięć poległych w obronie jej wolności.

 

Źródło: GBP w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach

Skomentuj [ 2 ]
17:05, 14.02.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

zenek @ 04:27, 16.02.2023r. IP: *.*.209.87

wszystkie te powstania psu na budę, zawsze więcej traciliśmy niż zyskaliśmy, a nawet znikneliśmy z mapy Europy, o stratach w ludziach już nawet nie ma co wspominać

Jan @ 10:37, 16.02.2023r. IP: *

Ale akurat to powstanie było korzystne, korzystne dla chłopstwa z zaboru rosyjskiego, bo najniższa klasa społeczna w ówczesnym zaborze rosyjskim została wreszcie uwolniona z niewolnictwa - gdyby nie powstanie styczniowe i będący jego efektem ukaz carski o zniesieniu pańszczyzny, polscy chłopi w niewolnictwie dojechaliby do I wojny światowej.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET