Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r., imieniny Piotra, Rity, Angeliny

Pogotowie Reporterskie

Alergia oczu – charakterystyka schorzenia

Jeśli chodzi o choroby oczu, zwraca się uwagę przede wszystkim na takie problemy jak np. daleko- i krótkowzroczność. Nie jest to jednak jedyny problem, jeśli chodzi o narządy wzrokowe. Oprócz tego częstą przypadłością jest alergia oczu. Na szczęście, można sobie poradzić z tą dolegliwością, stosując w tym celu np. krople do oczu oraz płyn do soczewek. Alergia - co warto wiedzieć na ten temat?

Alergia oczu – co warto wiedzieć na ten temat?

Alergia oczu (a właściwie: alergiczne zapalenie spojówek) to stan zapalny, który może być spowodowany m.in. przez takie czynniki z najbliższego otoczenia jak:

  • pyłki kwiatów,
  • drobinki kurzu,
  • sierść zwierząt domowych (koty, psy).

Wyżej wymienione czynniki to typowe alergeny, które mogą wywołać stan zapalny.

Alergia oczu – czym się ona objawia?

Przebieg opisywanego schorzenia ma indywidualny charakter, a symptomy tej choroby oczu mogą wyglądać nieco inaczej w zależności od takich czynników jak np. wiek, ogólny stan zdrowia itp. Zasadniczo jednak zwraca się uwagę na takie charakterystyczne objawy jak:

  • kichanie – jeśli jest ono uporczywe, oznacza to, że jesteśmy w danym momencie wystawieni na oddziaływanie alergenów,
  • bóle głowy – zarówno lekkie, jak i takie, które przypominają bolesne migreny,
  • swędzenie w nosie i/lub katar,
  • bolące oczy, czemu często towarzyszą takie oznaki jak zaczerwienienie, obrzęki,

Alergia oczu – jakie są jej powody?

Jeśli chodzi o przyczyny występowania tej choroby oczu, to zalicza się do nich m.in. nadmierną wrażliwość organizmu na dany czynnik, tzn. alergen (przykładowe alergeny wymieniliśmy już w naszym tekście). Stan zapalny, który określamy jako stan alergiczny, jest efektem ubocznym zachowania organizmu, który podejmuje reakcję obronną, by uchronić się przed danym alergenem.

Alergia oczu niejedno ma imię

Warto pamiętać, że „alergia” oznacza w rzeczywistości różne rodzaje chorób oczu. Poniżej zostały przedstawione jedynie niektóre z nich:

  • ostre alergiczne zapalenie spojówek – występuje ono wskutek bezpośredniego kontaktu z określonym alergenem, w tym np. w wyniku pogłaskaniu domowego zwierzaka (jeśli dana osoba jest uczulona na sierść),
  • okresowe alergiczne zapalenie spojówek – jest to nawracający problem, który występuje o wybranej porze roku, w czasie, kiedy kwitną się konkretne gatunki roślin.

Alergia oczu - podsumowanie

Alergia to jeden z częstszych problemów, jeśli chodzi o choroby oczu. Problem ten nie jest szczególnie groźny dla zdrowia, aczkolwiek powoduje spory dyskomfort. Aby móc poradzić sobie z tym problemem, należy działać na dwa sposoby, to znaczy:

  • unikać czynników powodujących alergię (można je zidentyfikować dzięki konsultacjom u lekarza),
  • stosować preparaty w postaci płynu do soczewek i/lub kropli do oczu. Oczywiście, nie oznacza to, że możesz iść do apteki, kupić dowolny produkt i szybko pozbyć się piekącego problemu. Wręcz przeciwnie – warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą – pomogą oni w ustaleniu, czy dany preparat będzie nie tylko skuteczny w zwalczaniu objawów alergii oczu, ale także, co jest równie ważne, nie spowoduje poważnych efektów ubocznych.

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
08:34, 03.03.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET