Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie

Pierwsza terapia komórkowa i genowa CAR-T

Terapia zrekombinowanymi limfocytami T (CAR-T) u pacjentki z opornym na leczenie chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B została po raz pierwszy w Łódzkiem sfinansowana przez NFZ. Łódzki NFZ opłacił podanie preparatu z przeprogramowanymi limfocytami T z pieniędzy z Funduszu Medycznego. Przełomowa terapia CAR-T jest finansowana dla polskich pacjentów od maja 2021 r. Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia koszt preparatu to ponad milion złotych.

Pierwsza terapia komórkowa i genowa CAR-T jest od 1 września 2021 r. refundowana w Polsce dla chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Terapia daje szansę na wydłużenie życia, a nawet wyleczenie choroby u pacjentów, u których lekarze wyczerpali aktualnie dostępne metody postępowania. W programie lekowym dla chorych na chłoniaka, z którego skorzystała pacjentka Szpitala Kopernika, terapia CAR-T jest dostępna dla chorych od 1 maja 2022 r. Finansowana jest z pieniędzy, które Łódzki NFZ otrzymał na ten cel z Funduszu Medycznego.  

Fundusz Medyczny to, między innymi, pieniądze na technologie lekowe o wysokiej wartości klinicznej (TLK), takie jak właśnie Kymriah, czyli terapia zastosowana u pacjentki z chłoniakiem w Koperniku. Dzięki niemu udostępniane są pacjentom leki dotychczas dostępne na rynku, lecz nierefundowane ze środków publicznych. Zgodnie z zapisami ustawy o refundacji technologia lekowa o wysokiej wartości klinicznej to technologia lekowa, która: uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2019 r.; do dnia wydania decyzji o objęciu refundacją nie była finansowana ze środków publicznych, z wyjątkiem finansowania w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej (RDTL); została umieszczona przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w wykazie technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej przygotowanym jednorazowo.

Artur Olsiński dyrektor ŁOW NFZ: W Łódzkiem finansujemy ponad 100 programów lekowych, w 2022 r. na leczenie chorych, którzy potrzebowali nowoczesnych leków i terapii wydaliśmy poł miliarda złotych. Chcemy, żeby pacjenci w Łódzkiem, dla których często jest to terapia ostatniej szansy, mieli do nich dostęp. Jesteśmy gotowi sfinansować leczenie takich chorych w ramach programów lekowych, takich jak program leczenia chłoniaków, który obejmuje przełomową terapię CAR-T.

 

Do tej przełomowej terapii pacjentów kwalifikuje zespół ekspertów złożony z hematologów i onkologów, czyli Zespół Koordynacyjny ds. CAR-T powoływany przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Skomentuj [ 0 ]
11:10, 14.06.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET