Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie Królewskie w Sulejowie

705 lat temu w Opactwie Cystersów w Sulejowie ówcześni możnowładcy, rycerze i duchowieństwo wystosowali prośbę do papieża o koronację na króla Polski Władysława Łokietka. To był koniec Polski dzielnicowej, a wstęp do wspaniałego okresu w historii kraju. W niedzielę, 25 czerwca, właśnie na sulejowskim Podklasztorzu świętowaliśmy rocznicę tych wydarzeń – podpisania Supliki Sulejowskiej. Byli rycerze, średniowieczna wioska i wielki piknik województwa łódzkiego z koncertami.

Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Tomasza Kantuaryjskiego, po której, spod świątyni ruszył barwny korowód rycerzy i mieszkańców regionu.  Przy dźwiękach muzyki dawnej, orszak dotarł do sceny, na której Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa razem z Januszem Ciesielskim, radnym sejmiku, oficjalnie rozpoczęli piknik.

 - Łódzkie nie tylko jest ogrodem Polski, nie tylko jest kwitnące, kulturalne i nie tylko wspiera sport, ale dzisiaj przede wszystkim Łódzkie jest królewskie. Spotkaliśmy się w wyjątkowym miejscu, żeby przypomnieć wydarzenie historyczne, które bez wątpienia zaliczamy do tych, które zbudowały naszą historię – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba.

Jak wyglądało podpisanie Supliki Sulejowskiej, przypomniały grupy rekonstrukcyjne podczas inscenizacji historycznej przenosząc widownię do 1318 roku. One także przygotowały dla uczestników pikniku podróż w czasie – w średniowiecznej wiosce można było spróbować ówczesnych słodyczy, zobaczyć, jak mieszkał książę oraz podejrzeć pracę w kowalskiej kuźni.

Podczas pikniku nie mogło zabraknąć także współczesnych atrakcji. Dla dzieci i młodzieży były wielkie bańki mydlane, dmuchańce oraz gry i zabawy. Dla całych rodzin - zawody siatkówki oraz turniej sportowy z nagrodami. W cieniu cysterskiego opactwa prezentowały się również liczne instytucje województwa łódzkiego – był punkt funduszy unijnych, zielone stoisko „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”. W festynie wzięły także udział służby – policja i straż pożarna, które pokazywały, jak wygląda ich praca. Na stoisku Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Piotrkowie można było zmierzyć sobie ciśnienie, a na stoisku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie wziąć udział w warsztatach florystycznych.

Tradycyjnie o podniebienia zadbały lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, które wzięły udział w konkursie na najciekawszą potrawę średniowieczną. W komisji konkursowej oceniającej smakołyki był m.in. Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu RP. Główną nagrodę otrzymało KGW z Podlubienia, które przygotowało wyborną kaszankę z kapustą, pieczarkami i cebulką, ale stoły wszystkich kół uginały się od pysznego jedzenia. Mieszkańcy regionu uczestniczący w pikniku, mogli skosztować m.in. dzika w marchewce, kluch szarych z kapustą czy kaszy ze skwarkami i zsiadłym mlekiem.

„Łódzkie Królewskie” połączone z festynem „Piknikowo i sportowo” to również dawka świetnej muzyki. Na scenie występowały lokalne zespoły ludowe oraz dziecięce - swoje umiejętności zaprezentowały m.in. mażoretki „Perły Sulejowa”. Dla starszej publiczności zaśpiewał Michał Cichecki, który przypomniał największe przeboje zespołu Dżem, a także piotrkowska grupa Metius. Gwiazdą wieczoru był Mateusz Ziółko.

Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki.

Skomentuj [ 0 ]
12:30, 26.06.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET