Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie zapobiega skutkom suszy i ogranicza podtopienia

Zbiornik w miejscowości Choszczewo w gminie Szadek - odnowiony w poprzedniej edycji konkursu
Zbiornik w miejscowości Choszczewo w gminie Szadek - odnowiony w poprzedniej edycji konkursu
(fot. Piotr Wajman)

 

Ponad 4,6 mln zł otrzymają samorządy z regionu na renowację zbiorników wodnych. Dzięki temu można będzie skuteczniej zapobiegać skutkom suszy i ograniczyć podtopienia. Renowacja zbiorników wodnych to jeden ze sposobów, by odbudować poziom wód gruntowych. Sejmik Województwa Łódzkiego ponad dwukrotnie zwiększył pulę środków przeznaczonych na ten cel. Pieniądze trafią do 35 samorządów.

- Dzięki zwiększeniu środków z 2 mln do ponad 4,6 mln wsparcie otrzymają wszystkie samorządy, które złożyły wnioski w naborze – zaznacza Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Warto podkreślić, że około 60 procent terenów naszego województwa jest zagrożonych suszą rolniczą. Dlatego stworzyliśmy program dotacji dla renowacji zbiorników wodnych. Naszym celem jest wsparcie projektów pozwalających zapobiegać skutkom suszy.

O dofinansowanie można było starać się już drugi rok. W poprzedniej edycji konkursu na renowację zbiorników małej retencji samorządy skorzystały z blisko 1,5 miliona złotych dotacji.

Dobrze funkcjonujący zbiornik małej retencji pozwoli na gromadzenie wody w czasie nasilonych opadów czy roztopów. Tworzy przez to zapas na czas suszy. Zbiorniki wodne małej retencji pełnią ważną rolę dla zmniejszenia skutków suszy i podtopień, które związane są ze zmianami klimatu. Mają też wpływ na zatrzymania wody na obszarach rolniczych.

Dotacja może być przeznaczona na renowację, rozbudowę i przebudowę zbiornika wodnego. To pieniądze na zwiększenie jego pojemności, wyczyszczenie, pogłębienie i odmulenie, kształtowanie skarp czy wymianę urządzeń hydrotechnicznych funkcjonalnie związanych ze zbiornikiem.

 

Skomentuj [ 4 ]
11:30, 06.07.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Arleta @ 13:10, 06.07.2023r. IP: *.*.210.90

Jako inżynier Inżynierii Środowiska specjalizacja co prawda z Urządzeń Cieplnych i Zdrowotnych, jednak pisałam pracę magisterską z odnawialnych źródeł energii już 20 lat temu na temat wykorzystywania zbiorników wodnych i rzek do produkcji energii dziś tylko zaproponuje dla posiadaczy domów z działkami prosty sposób zagospodarowania wody deszczowej poprzez umieszczenie zbiornika zbierającego spływajace opady w gruncie. Pompa lub po prostu ręczny hydrant wspaniałe zapewnia nawodnienie roślin na działce. Tylko nie wiem czy na to będzie hipoteka, pewnie trzeba mieć pieniądze i nie gwiazdorzyć. Kto widzi, że masz coś w ziemi i podlewasz za free pomidory jak Niemcy. Na fejsa nie wstawisz. Hmmm.

Jan @ 14:07, 06.07.2023r. IP: *

Ta, interes życia. Wywalisz kilkadziesiąt tysi na podziemny zbiornik a trawa i warzywa i tak ci uschną, bo przez miesiąc, w którym woda jest najbardziej potrzebna, nie będzie padać.

Adi @ 14:05, 07.07.2023r. IP: *.*.111.233

To dzięki temu zbiornikowi nie będzie już suszy ? Żałosne te zbiorniki za miliony nie wnoszą nic w zapobieganiu suszy

Do Adi @ 23:51, 07.07.2023r. IP: *

Jeśli ktoś lub coś jest tu żałosnego to przede wszystkim jesteś tym ty. Gdzie w artykule znalazłeś twierdzenie, że te zbiorniki mają zapobiegać suszy i że po ich wybudowaniu już jej nie będzie? Widać, że czytanie ze zrozumieniem jednak nie jest pisane każdemu.

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET