Sobota, 18 maja 2024 r., imieniny Eryka, Aleksandry, Feliksa

Pogotowie Reporterskie

Dużo pytań o CAPTCHA? To może znaczyć, że Twoje IP jest „zanieczyszczone”

Każdy internauta napotyka weryfikację CAPTCHA od czasu do czasu, ale czy masz wrażenie, że strony proszą Cię o nią zbyt często? To może być znak, że Twój adres IP został „zanieczyszczony” – w internecie istniejesz jako podejrzany użytkownik.

Każdy internauta napotyka weryfikację CAPTCHA od czasu do czasu, ale czy masz wrażenie, że strony proszą Cię o nią zbyt często? To może być znak, że Twój adres IP został „zanieczyszczony” – w internecie istniejesz jako podejrzany użytkownik.

Weryfikacja CAPTCHA to jedna z popularniejszych metod na potwierdzenie, że użytkownik jest człowiekiem, a nie botem. Polega na zadaniu pytania lub zleceniu zadania (np. przepisanie zniekształconego kodu z obrazka), które tylko człowiek powinien być w stanie wykonać.

Zadania CAPTCHA bywają irytujące, ale pełnią istotną funkcję – bez nich internet byłby wciąż zalewany spamem przez boty. Zazwyczaj nie pojawiają się też na tyle często, by znacząco utrudniać surfowanie po sieci. Chyba że coś jest nie tak. Pytania CAPTCHA mogą prześladować Cię na przykład wtedy, gdy Twój adres IP został „zanieczyszczony”, czyli witryny podejrzewają Cię o złośliwą aktywność. Co zrobić w takim przypadku? Może pomóc zmiana IP na „czyste”, ale jak jej dokonać?

Co to znaczy, że adres IP jest „zanieczyszczony”?

„Zanieczyszczony” adres IP to taki, który informuje witryny internetowe, że użytkownik pod nim widniejący może zajmować się podejrzaną aktywnością w sieci albo jest botem rozsyłającym spam.

Witryny internetowe zawsze sprawdzają adresy IP internautów. Bez tego komunikacja w ogóle nie byłaby możliwa. Internet jest zbudowany w taki sposób, że adres IP stanowi unikalny identyfikator, po którym członkowie sieci wzajemnie się rozpoznają. Jeśli jednak użytkownik spędza czas na podejrzanych witrynach (albo istnieją przesłanki ku temu, by tak sądzić), inne strony mogą częściej weryfikować jego tożsamość albo nawet blokować mu dostęp do treści.

Jak sprawdzić, czy ma się „brudny” adres? Najprościej wyszukać coś w Google. W przypadku podejrzanych IP wyszukiwarka niemalże zawsze prosi o weryfikację CAPTCHA przed wyświetleniem wyników wyszukiwania.

Jak dochodzi do „zanieczyszczenia” IP?

Najczęstszą przyczyną „zanieczyszczenia” IP jest po prostu korzystanie z darmowych sieci VPN. Usługi te zazwyczaj dysponują pulą adresów, które w kółko przydzielają użytkownikom. To znaczy, że jeśli uzyskałeś nowe IP – było ono wcześniej używane przez kogoś innego.

Witryny internetowe rozpoznają takie krążące w kółko adresy i dodają je do „czarnych list”, czyli bazy podejrzanych adresów. To właśnie dlatego możesz widywać pytania CAPTCHA niemalże co chwilę, gdy łączysz się z siecią poprzez darmowy VPN.

Łatkę „podejrzanego użytkownika” można też dostać, rozsyłając spamowe maile. Sam jeden raczej nie masz potrzeby rozsyłać tylu maili, żeby zostać posądzonym o spam, ale takie sytuacje zdarzają się na przykład po włamaniach czy atakach hakerskich. Jeśli Twój komputer został zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, może samoczynnie rozsyłać spam, a wtedy usługodawcy poczty elektronicznej oznaczą Twój adres IP jako podejrzany.

Również uczestniczenie w podejrzanych aktywnościach może sprawić, że Twoje IP zostanie wpisane na czarną listę przez większość witryn. Chodzi tu między innymi o odwiedzanie potencjalnie złośliwych stron, niektórych witryn z treściami dla dorosłych i tak dalej.

Twoje IP może też zostać „zanieczyszczone” przez infekcję malware czy to komputera, czy całej sieci. Jeśli na przykład Twoje urządzenie stało się częścią botnetu i niepostrzeżenie wysyła żądania, powodując ataki DDoS, jego IP także może zostać uznane za podejrzane.

Nieważne, jaki jest powód „zanieczyszczenia” adresu – w każdym z wymienionych przypadków możesz mieć problemy ze swobodnym korzystaniem z internetu. Ciągle powracające weryfikacje CAPTCHA to tylko jedna z wad tej sytuacji. Druga z nich to to, że niektóre witryny mogą całkowicie blokować Twój dostęp, a skrzynki pocztowe – oznaczać wszystkie Twoje maile jako spam. Kiepsko, bo jeśli akurat starasz się o pracę, Twoje CV nawet nie trafi do pracodawcy.

Jak poradzić sobie z „zanieczyszczonym” IP?

 

  1.      1. Przejdź na płatny VPN
    Jeśli problem powracających pytań CAPTCHA pojawia się wtedy, gdy jesteś połączony z siecią przez VPN, to najpewniej korzystasz z usługi przydzielającej „używane” IP. W takiej sytuacji najprościej zmienić dostawcę VPN na lepszego. Wiąże się to z koniecznością wykupienia abonamentu, ale renomowane usługi VPN nie tylko nie generują powracającej co chwilę weryfikacji CAPTCHA, ale również zapewniają większe bezpieczeństwo i wygodę dzięki temu, że dbają o prywatność klientów i nie nakładają na nich limitów prędkości ani pobierania.

    2. Sprawdź, czy Twój komputer nie został zainfekowany Infekcje złośliwym oprogramowaniem także mogą powodować, że adres IP stanie się podejrzany. Typowe objawy zainfekowania złośliwym oprogramowaniem to między innymi:

  • przegrzewanie się urządzenia,
  • wysokie zużycie zasobów w spoczynku,
  • podejrzane procesy zachodzące w tle i wyświetlające się w Menedżerze zadań,
  • częste zawieszanie się i samoczynne restartowanie,
  • pojawianie się programów i ikon, których nie instalowało się samodzielnie.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje urządzenie może być czymś zainfekowane, przeskanuj je porządnym programem antywirusowym. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej sformatuj dysk, a w przypadku sprzętu mobilnego – przywróć go do ustawień fabrycznych. Pamiętaj, że takie działanie usunie wszystkie dane z urządzenia.

Skontaktuj się ze swoim dostawcą usług internetowych

W skrajnych sytuacjach adres IP może być „brudny” dlatego, że taki został przydzielony przez dostawcę internetu. Jeśli próbowałeś wszystkiego i jesteś pewien, że nie robisz niczego, co mogłoby nakłaniać witryny do ciągłego weryfikowania Twojej tożsamości, skontaktuj się ze swoim usługodawcą. Być może masz przydzielany dynamiczny adres IP „wadliwej” puli.

 We współpracy z PRconsultancy

Skomentuj [ 0 ]
15:21, 02.08.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET