Sobota, 18 maja 2024 r., imieniny Eryka, Aleksandry, Feliksa

Pogotowie Reporterskie

Wszystkie odcienie muzyki

24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” za nami. W niedzielę, 27 sierpnia, w Łodzi  odbył się finałowy z cyklu koncertów, które, zgodnie z nazwą, wędrowały w całym województwie. Publiczność oklaskiwała współczesne wykonanie pieśni ludowych z regionu łódzkiego oraz prawykonanie „Fantazji Łódzkiej” Gary’ego Guthmana, amerykańskiego trębacza i kompozytora – utwór specjalnie stworzony na finałowy koncert „Kolorów Polski” i z okazji 600-lecia Łodzi. W wydarzeniu udział wziął Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

Prawykonanie „Fantazji” poprowadził Chuhei Iwasaki, główny dyrygent Orkiestry Filharmonicznej z Pilzna, ale w niedzielny wieczór na scenie Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina, wystąpił również Chór FŁ, soliści i kwartet smyczkowy pod dyrekcją chórmistrza Artura Kozy.

Finałowy koncert był 18. w tegorocznym cyklu. Muzycy Filharmonii Łódzkiej, soliści i zespoły kameralne, odwiedzili od czerwca do końca sierpnia 17 miejscowości w województwie m.in. Poświętne, gdzie odbyła się inauguracja festiwalu oraz Przedbórz, Wolbórz, Sieradz, Rogów czy Zduńską Wolę. Mieszkańcy całego regionu, a także ich goście wypoczywający latem w Łódzkiem, mieli okazję wysłuchać przede wszystkim muzyki klasycznej, ale także utworów z repertuaru muzyki rozrywkowej, utworów folkowych, jazzowych czy gospel. Koncerty odbywały się przede wszystkim w obiektach sakralnych np. w archikolegiacie w Tumie, ale również w plenerze. Tak było w Wolborzu, gdzie scena plenerowa stanęła przy Pałacu Biskupów Kujawskich czy w Zadzimiu, gdzie „pod chmurką” wystąpił „Bogna Band”. Wszystkie koncerty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a na trasie festiwalu w tym roku pojawiło się 5 nowych miejsc.

- Festiwal to już marka sama w sobie, mieszkańcy co roku czekają na wyjątkowe koncerty, przy okazji których zapraszamy do zwiedzania naszego województwa i odkrywania jego uroków – mówi marszałek Grzegorz Schreiber. – Dziękuję wszystkim, którzy biorą udział w tej naszej muzycznej podróży po regionie i dziękuję wyjątkowym muzykom, którzy nam zapewniają te niezapomniane wrażenia.

Filharmonia Łódzka nie jest jedyną instytucją kultury samorządu województwa, która „wychodzi w teren”, do mieszkańców spoza Łodzi. Taką ofertę w tym roku przygotował Teatr im. Stefana Jaracza, który w ramach cyklu „Wojewódzkie Jaracza Wędrówki” gościł m.in. w Skierniewicach czy Radomsku. Z „Operą przez Łódzkie” ruszył również Teatr Wielki w Łodzi, którego artyści wystąpili m.in. w Łowiczu i w Aleksandrowie Łódzkim.

 


fot. Sebastian Sołtyszewski

Skomentuj [ 0 ]
11:45, 28.08.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET