Niedziela, 28 kwietnia 2024 r., imieniny Pawła, Walerii, Ludwika

Pogotowie Reporterskie

Łódzkie na plus. Podsumowanie tygodnia w skrócie (video)

Tłumy oglądały inscenizację bitwy

Nad Wartą znów zadrżała ziemia. Tym razem była to inscenizacja bitwy, jaką wojska polskie stoczyły z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. W wydarzeniu wzięło udział kilkuset rekonstruktorów i wystrzelono kilka tysięcy sztuk amunicji. Były wybuchy, a całości towarzyszyły niesamowite emocje.

Inscenizacji na polach pomiędzy Beleniem, a Strońskiem pod Zduńską Wolą przyglądało się kilka tysięcy widzów.

- To budujące, że tylu z nas kocha Polskę, kocha historię i chce tu być – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. - To, na co chcemy zwrócić szczególną uwagę tym widowiskiem, to cierpienie ludności cywilnej. To bestialstwo, barbarzyństwo wobec cywilów, zabijanie dzieci trwa dziś w Ukrainie.

Przed bitwą mieszkańcy województwa uczestniczyli w pikniku militarno-historycznym i oglądali sprzęt bojowy znajdujący się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Były też widowiskowe pokazy lotnicze.

Widowisko zakończyło się nocnym upamiętnieniem ofiar bitwy. W hołdzie zmarłym zapalono znicze symbolizujące śmierć ok. 260 polskich żołnierzy.

 

Obrady w zabytku, zabytki z dotacjami

Budynek przy ul. Roosevelta 15 na stałe wpisał się w historię Łodzi. Należy do najpiękniejszych budynków rewitalizowanych w Śródmieściu. Jest architektoniczną perłą. To dawna siedziba banków.

Właśnie zakończyła się jego rewitalizacja, na którą samorząd województwa przeznaczył blisko 22 miliony złotych, z czego prawie połowa to dofinansowanie unijne projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6”.

Renowacji poddane zostały m.in. sztukaterie, ściany, drewniane elementy wystroju wnętrz. Niektóre pomieszczenia zyskały dekoracje malarskie przygotowane na podstawie fragmentów zdobień odkrytych pod warstwami farb i tynku. Odnowiono historyczne tapety, a nowe nawiązują do tych oryginalnych.

Teraz będą się w tutaj odbywać m.in. obrady Sejmiku Województwa Łódzkiego. Na pierwszej po rewitalizacji sesji radni podjęli m.in. uchwałę o… dofinansowaniu zabytków w Łódzkiem. W drugiej w tym roku edycji konkursu „Łódzkie Ratuje Zabytki” rozdzielono ponad 4,1 mln zł na ratowanie 45 historycznych obiektów, w tym ołtarza w kościele pw. św. Mikołaja w Tumie, ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu czy młyna w Wilamowie.

 

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na start!

Ruszył nabór wniosków w trzecim konkursie na wsparcie dla strażaków-ochotników w Łódzkiem. Tym razem o dofinansowanie mogą ubiegać się Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. Na ten cel w budżecie województwa jest okrągły milion złotych!

Każda jednostka może otrzymać do 5 tysięcy złotych, które będzie mogła przeznaczyć m.in. na szkolenia z zakresu zapobiegania pożarom, udział w zawodach oraz obozach sportowych i sportowo-pożarniczych, organizację wycieczek, a także na takie działania, jak prowadzenie kącika pamięci czy uczestnictwo w uroczystościach strażackich. Na wnioski czekamy do 10 października.

 

Artykuł sponsorowany

 

Materiał filmowy: 

 

Skomentuj [ 0 ]
08:25, 11.09.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET