Środa, 15 maja 2024 r., imieniny Zofii, Nadziei, Berty

Pogotowie Reporterskie

Wyjątkowy pokaz mappingu i premiera filmu

To był niezwykły wieczór pod znakiem filmu, animacji i pokazów świetlnych. W sobotę (30 września) w parku Muzeum w Nieborowie i Arkadii przypomniana została historii Manufaktury Majoliki. Funkcjonowała ona w drugiej połowie XIX wieku, a potem - po ponad stuletniej przerwie - jej działalność została wznowiona. W wydarzeniu wziął udział Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.

 

W specjalnie zaaranżowanym kinie plenerowym w nieborowskim parku wyświetlony został film pt. „Kwiaty i jaszczury - historia Majoliki nieborowskiej” w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej – absolwentki Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na ten 20-minutowy dokument składały się fabularyzowane sceny kostiumowe z aktorami oraz ujęcia dokumentalne, a także animacje.

W filmie w postać Michała Piotra Radziwiłła, założyciela Manufaktury Majoliki, wcielił się Arkadiusz Detmer - aktor znany widzom z filmów i seriali. Kostiumy stworzyła Maria Molenda - prowadząca od 20 lat w Nowym Sączu niezwykłą Pracownię Ubiorów Historycznych i Kostiumów, zwaną Atelier Nomina Rosae. Wspaniałą muzykę skomponował Sebastian Jan Kondratowicz - kompozytor muzyki filmowej, pracujący również w Filharmonii Łódzkiej. Film przeplatany jest animacjami autorstwa reżyserki, która stworzyła kolaże z archiwalnych fotografii, grafik oraz zdjęć wyrobów majolikowych, a następnie ożywiła je w programach do animacji.

Nietypowym zabiegiem jest to, że twórca manufaktury - książę Radziwiłł, który żył w XIX wieku - zwraca się wprost do kamery. Dzięki temu widz może poczuć się jego gościem w pałacu w Nieborowie, któremu książę opowiada o swojej pasji i misji, jaką było tworzenie polskiej sztuki stosowanej do przemysłu.

Oprócz projekcji filmu, w Nieborowie odbył się także niezwykły pokaz świetlny w technice mappingu. Za pomocą grafiki trójwymiarowej, na fasadzie pałacu, przedstawiona została historia powstawania Majoliki w skrótowej formie, w dynamiczny i efektowny sposób. Tym razem - z puntu widzenia dziewczyny pochodzącej ze wsi Nieborów, która dzięki manufakturze działającej przy pałacu mogła odmienić swój los i została malarką w majolikowej pracowni.

 

 

 

Fot. Piotr Wajman

Skomentuj [ 0 ]
12:30, 02.10.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie





Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET