Piątek, 17 maja 2024 r., imieniny Sławomira, Paschalisa, Weroniki

Pogotowie Reporterskie

Zbiórka krwi ze strażakami

 

Zapraszamy wszystkich chętnych krwiodawców do udziału w zbiórce krwi, która odbędzie się 2 grudnia 2023 r. w OSP Chechle. Nie pozostańmy obojętni i złączmy się dla dobra !  

 

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie krwiodawstwa

 

Czy chorując na nadciśnienie można zostać krwiodawcą?

W trakcie leczenia nadciśnienia tętniczego można oddawać krew – jeśli jest to nadciśnienie lekkie, dobrze kontrolowane. Nie wszystkie jednak grupy leków pozwalają oddawać krew. Decyzja należy do kwalifikującego lekarza na podstawie przyjmowanych leków i pomiaru ciśnienia. Osoba, która chce oddać krew musi znać nazwy leków, które przyjmuje, aby lekarz mógł sprawdzić czy nie przyjmuje grup leków wykluczających.

 

Czy w czasie miesiączki oddawanie krwi jest dozwolone?

Nie wolno oddawać krwi w czasie miesiączki. Krew można oddać najwcześniej 3 dni po zakończeniu krwawienia.

 

Czy, jeśli biorę środki wspomagające wysiłek fizyczny (np. trening na siłowni), mogę oddawać krew?

Jeżeli chodzi o kreatynę rzeczywiście może być problem z oddawaniem krwi przy jednoczesnym zażywaniu tego suplementu. Sprawa dokładnie polega na tym, że nasz organizm przerabia ją na kreatyninę a ona z kolei dla pacjentów np. z niewydolnością nerek jest toksyną. Substancja ta może zaszkodzić organizmowi i spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Można oczywiście dyskutować na ten temat jak szybko kreatynina jest wydalana przez organizm z moczem ale to nie zmienia tego, że jednak część i tak dostała by się do krwiobiegu. Za to biorąc np. anaboliki nie można oddawać krwi. Zawsze informuj lekarza o tym, jakie środki przyjmujesz, dla ułatwienia możesz zabrać ze sobą ulotkę lub opakowanie.

 

Czy przyjmując leki hormonalne/tabletki antykoncepcyjne mogę być dawcą?

Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych nie dyskwalifikuje dawcy, podobnie jak np. witamin. Jednak żelazną zasadą jest informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych medykamentach ; on bowiem podejmuje decyzję o dopuszczeniu (bądź nie) do donacji.

 

Jakie dokumenty należy przedstawić przy oddawaniu krwi?

Warunkiem zarejestrowania się do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości (dowód osobisty, paszport). W przypadku posiadania dokumentu tożsamości bez numeru PESEL np. legitymacji ucznia lub studenta konieczne jest okazanie zaświadczenia lub innego dokumentu zawierającego wiarygodny numer PESEL. Podawanie numeru PESEL z pamięci jest niewystarczające.

Skomentuj [ 0 ]
08:15, 16.11.2023 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET