Niedziela, 19 maja 2024 r., imieniny Iwa, Piotra, Celestyna

Pogotowie Reporterskie

Oczyszczalnia Ścieków w Łasku a Odnawialne Źródła Energii

Odnawialne Źródła Energii – temat poruszany dziś na każdym kroku. Niestety ekologia kosztuje, gdyż wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych, ale z drugiej strony przynosi oszczędności. Inaczej postrzega się inwestycje ekologiczne w przypadku pozyskania dotacji, inaczej gdy rozwiązania wymagają pozyskania preferencyjnych kredytów, czy pożyczek inwestycyjnych, 

których koszty obsługi w ostatnich dwóch latach drastycznie wzrosły. Dla jednych bycie „eko” to moda, dla innych to konieczność wynikająca z przepisów.

Dziś dzięki znacznej rozbudowie w ostatniej dekadzie kanalizacji sanitarnej w Gminie Łask oraz modernizacji oczyszczalni ścieków w Łasku ze znacznym dofinansowaniem środkami z Unii Europejskiej „Aglomerację Łask” dzieli już tylko przyłączenie kilkudziesięciu gospodarstw domowych do sieci, aby w pełni spełnić wymagania Dyrektywy 91/271/EWG oraz Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Dziś cieszymy się, że udało się zrealizować ambitne projekty w tym zakresie aby spełnić wymogi dyrektywy ściekowej, której zapisy pochodzą z 1991 roku ale jednocześnie patrzymy z niepokojem na prowadzone prace w Komisji Europejskiej w zakresie nowelizacji dyrektywy nakładającej nowe cele do spełnienia. Jednym z założeń nowelizowanej dyrektywy ściekowej jest osiągniecie do 2040 roku pełnej neutralności energetycznej na oczyszczalniach ścieków.

Dzięki realizowanemu w latach 2016 – 2020 projektowi „Modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa i modernizacja kanalizacji na terenie Gminy Łask”, który uzyskał wsparcie w wysokości ponad 35 mln PLN z Unii Europejskiej nasza oczyszczalnia została gruntownie zmodernizowana i przebudowana z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii oraz energooszczędnych systemów technicznych. Oprócz instalacji fermentacji osadu oraz układu kogeneracji na obiekcie pracują słoneczne suszarnie osadu dzięki którym przy niskim nakładzie energii zredukowaliśmy masę osadu ściekowego z 5 tys. ton do około 700 ton bezwonnego granulatu, który zagospodarowywany jest na cele rolnicze. Na oczyszczalni pojawił się również tzw. system sterowania nadrzędnego optymalizujący pracę reaktora biologicznego głównie w zakresie optymalizacji układu napowietrzania reaktora przekładający się na redukcję zużycia energii elektrycznej najbardziej energochłonnego procesu na każdej oczyszczalni ścieków. W ostatnim czasie uruchomione zostały instalacje fotowoltaiczne, które uzupełniając bilans energetyczny powodują, że w okresie letnim w pewnych okresach pracy Łaska oczyszczalnia ścieków osiąga niezależność energetyczną od krajowej sieci energetycznej.

Dane za 2023 rok wyglądają obiecująco, gdyż z Odnawialnych Źródeł Energii wyprodukowaliśmy łącznie 51,6% energii elektrycznej oraz 88% energii cieplnej zużytej na potrzeby pracy oczyszczalni ścieków w Łasku. Do pełnej neutralności energetycznej, do czego już niebawem zobowiąże nas nowelizacja dyrektywy ściekowej jeszcze daleko, ale dziś nie mamy się chyba czego wstydzić. Kilka pomysłów już rodzi się w naszych głowach, ale z realizacją po trudnym dla przedsiębiorstwa roku trzeba będzie jeszcze poczekać.

 

Źródło: MPWiK Łask

Skomentuj [ 1 ]
16:40, 09.01.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Janek @ 12:05, 10.01.2024r. IP: *.*.132.164

Za realizację waszych pomysłów płacą mieszkańcy .

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET