Czwartek, 2 maja 2024 r., imieniny Zygmunta, Atanazego, Anatola

Pogotowie Reporterskie

Podsumowanie funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie łaskim

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja mająca służyć wymianie informacji między obywatelem a Policją. Od początku powstania aplikacji, w powiecie łaskim na mapę naniesionych zostało 3620 różnego rodzaju zagrożeń. Wciąż najbardziej popularnymi kategoriami jest przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie oraz niewłaściwa infrastruktura drogowa.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Jest to aplikacja służąca wymianie informacji między obywatelami a Policją. Mieszkańcy mogą w anonimowy sposób nanieść zagrożenie, w konkretne miejsce na mapie, z odpowiednio wybranej kategorii. Od początku jest istnienia w powiecie łaskim naniesionych zostało już 3619 różnego rodzaju zgłoszeń.

Policjanci na bieżąco monitorują naniesione zgłoszenia. Weryfikują je, a kiedy potwierdzą występowanie danego zagrożenia podejmują działania mające na celu jego wyeliminowanie lub informują odpowiednie służby i instytucje. Stąd założeniem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest poprawa bezpieczeństwa w środowisku lokalnym oraz lepsza wymiana informacji pomiędzy policją a społeczeństwem. 

Za nami już kolejny rok jej funkcjonowania. W 2023 roku mieszkańcy powiatu łaskiego zgłosili ponad 620 różnego rodzaju zagrożeń. Jest to o 160 zgłoszeń więcej niż w roku 2022. Około 60% naniesionych zagrożeń zostało potwierdzonych, 35 % niepotwierdzonych a 5% zostało uznane przez policjantów jako żart bądź pomyłka. 

Najwięcej zgłoszonych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zagrożeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. W miejsca wskazane na mapie kierowano patrole Wydziału Ruchu Drogowego, celem przeprowadzania kontroli prędkości pojazdów poruszających się wskazanymi odcinkami dróg. Podobnie jak w roku ubiegłym częstym problemem wskazywanym przez użytkowników była niewłaściwa infrastruktura drogowa. Dzięki takim sygnałom ze strony społeczeństwa, łascy funkcjonariusze przekazywali stosowne informacje do właściwych zarządców dróg, celem poprawy stanu nawierzchni we wskazanych miejscach. Warto zwrócić też uwagę na zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania, z których ponad połowa została potwierdzona, a wobec sprawców wykroczeń zostały wyciągnięte konsekwencje prawne.

Najczęściej zgłaszane były zagrożenia w następujący kategoriach:

- przekraczanie dozwolonej prędkości - 320 zgłoszeń,
- nieprawidłowe parkowanie – 95 zgłoszeń,
- niewłaściwa infrastruktura drogowa - 93 zgłoszenia,
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych – 28 zgłoszeń,
- zła organizacja ruchu drogowego – 24 zgłoszenia,
- dzikie wysypiska śmieci – 14 zgłoszeń,
- nielegalne rajdy – 13 zgłoszeń,
- akty wandalizmu – 9 zgłoszeń,
- wałęsające się bezpańskie psy – 9 zgłoszeń,
- grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją – 4 zgłoszenia.

Wśród zgłoszeń znalazły się także pojedyncze przypadki dotyczące chociażby wypalania traw, nielegalnej wycinki drzew, czy też żebractwa.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to doskonały sposób wymiany informacji między mieszkańcami a Policją, co w konsekwencji bezpośrednio wpływa na poprawę lokalnego bezpieczeństwa.

Pamiętajmy jednak, że jeśli sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji policjantów, należy dzwonić na numer alarmowy 112.

 

sierż. sztab. Bartłomiej Kozłowski

Skomentuj [ 0 ]
11:50, 08.02.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama



Popularne artykuły


Reklama




Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji





Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook


Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET