Czwartek, 16 maja 2024 r., imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Adama

Pogotowie Reporterskie

Zatkane ucho – co może być przyczyną?

Każdy z nas prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu zmagał się z problemem zatkanego ucha. W zależności od danego przypadku przyczyną tego stanu może być poważna choroba lub korek woskowinowy. Co jeszcze może powodować zatykanie ucha? Jak radzić sobie z tego rodzaju dolegliwością, znając już jej czynnik sprawczy? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem POZ lub otolaryngologiem? Sprawdź!

Zatkane ucho – możliwe przyczyny problemu

Wrażeniu zatkanego ucha niejednokrotnie towarzyszy:

  • pogorszenie słuchu, 
  • pobolewanie,
  • szumy uszne,
  • świąd,
  • obrzęk,
  • uczucie pełności w uchu,
  • zawroty głowy.

Jesteś ciekawy, dlaczego tak się dzieje? Jak pokazuje praktyka lekarska, zatkane ucho może być spowodowane np. zmiennym wpływem ciśnienia atmosferycznego, z jakim mamy do czynienia podczas lotów samolotem. Jak to możliwe? Nadmiar powietrza, który dostaje się do uszu, uciska trąbkę Eustachiusza, co w konsekwencji zwęża jej otwór i odczuwamy nieprzyjemny dyskomfort w postaci wrażenia zatkanych uszu. 

Przyczyną zatkanego ucha może być też zapalenie skóry przewodu słuchowego. Rozwojowi stanu zapalnego sprzyjają egzema, łuszczyca i wąski kanał słuchowy. W przypadku dzieci problem zatkanego ucha często jest spowodowany ostrym nieżytowym zapaleniem trąbki słuchowej (zwykle jest to następstwo choroby przeziębieniowej). 

Do zatkania ucha może przyczynić się również ostry lub przewlekły nieżyt nosa i zatok, nagła głuchota lub choroba Meniera (schorzenie ucha wewnętrznego). Potencjalnym czynnikiem sprawczym jest też obecność ciała obcego w kanale słuchowym np. owad lub mały przedmiot. 

Innym, bardziej prozaicznym powodem jest czop woskowinowy spowodowany nadmiernym nagromadzeniem wydzieliny usznej na skutek nieprawidłowej higieny uszu (np. złe używanie patyczków kosmetycznych). Do zatkania ucha może doprowadzić woda w przewodzie słuchowym, czego często doświadczają np. pływacy.

Jak bezpiecznie odetkać zatkane ucho?

Jeśli masz zatkane ucho po locie, aby odzyskać komfort, możesz wykonać próbę Valsalvy. Wystarczy, że zatkasz nos i spróbujesz wydmuchać powietrze, mając zamknięte usta (nadymając policzki). Nie dmuchaj jednak zbyt mocno, aby nie uszkodzić błony bębenkowej. Alternatywne sposoby, to:

  • żucie gumy, 
  • ssanie cukierka, 
  • picie wody. 

Jeśli źródłem dolegliwości jest zalegająca woskowina uszna, możesz łatwo ją zmiękczyć, stosując specjalne preparaty np. w postaci kropli do uszu lub aerozolu z glicerolem w składzie. Substancja ta wspomaga usuwanie nadmiaru wilgoci z uszu i niweluje obrzęk.  Niekiedy wskazane jest również płukanie ucha w gabinecie lekarskim. Nie rekomendujemy, aby próbować płukać ucho samodzielnie w domu, gdyż grozi to perforacją błony bębenkowej. Zdecydowanie lepiej oddać się w ręce specjalisty (lekarza lub pielęgniarki).

Zatkane ucho – kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Niestety wielu pacjentów bagatelizuje zatkane ucho, licząc, iż dyskomfort samoistnie minie, jednak często jest to jedynie myślenie życzeniowe i potrzebna jest pomoc medyczna. Jeśli zmagasz się z problemem zatkanego ucha od kilku dni, nie zwlekaj i skorzystaj z pomocy lekarza pierwszego kontaktu lub laryngologa. W ten sposób upewnisz się, że Twój narząd słuchu nie został uszkodzony, a jeżeli został, specjalista szybko zastosuje optymalną ścieżkę leczenia. 

Zatkane ucho – działania zapobiegawcze

Jak zapobiec zatykaniu ucha w przyszłości? Pamiętaj o regularnym czyszczeniu kanału słuchowego, ale nie z użyciem patyczków higienicznych, a przeznaczonych do tego środków. Jeśli planujesz podróż lotniczą, weź ze sobą specjalne zatyczki do uszu, które stopniowo wyrównują nacisk na błonę bębenkową przy starcie i lądowaniu. Nie lataj samolotem, jeśli jesteś przeziębiony. Zawsze starannie osuszaj uszy po pobycie na basenie.


Źródła:

  • Szołdra-Seiler A., Uczucie zatkanego ucha, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha
  • Kacprzyk A., Czop woskowinowy - jak prawidłowo dbać o higienę uszu, https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/inne-zagadnienia/286540,uszy-woskowina-czop

LIX krople do uszu

Wyrób medyczny

Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

LIX/15070/01/24

Artykuł sponsorowany

Skomentuj [ 0 ]
10:20, 05.03.2024 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz




Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Reklama




Popularne artykuły


Reklama



Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie




Ostatnio na forum

Więcej dyskusji






Najnowsze komentarze


Pogoda

Facebook



Najnowsze zdjęcia


© Copyright 2011-2024 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Realizacja: PRO-NET