Dziś wigilia Bożego Narodzenia
Wigilia, oznaczająca w języku łacińskim „czuwanie” w oczekiwaniu na przyjście Chrystusa, jest dla katolików jednym z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym. Szczególnie w polskiej tradycji jest to święto wyjątkowe i nie porównywalne z żadnym innym. Ponad 90% Polaków deklaruje, że spędza wigilię w gronie rodzinnym.
Zwyczaje i tradycje wigilijne
Do podstawowych zwyczajów wigilijnych należy oczywiście wieczerza wigilijna, rozpoczynająca się wraz z pierwszą gwiazdką, od opłatka, składania sobie życzeń, modlitwy i niekiedy czytania Ewangelii. Stół tradycyjnie nakryty jest białym obrusem , z wiązką siana pod nim, co ma upamiętniać narodziny w stajence, przy stole powinno znajdować się jedno puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. W tym dniu podajemy postne potrawy wigilijne, królują ryby, pierogi, barszcz, kutia itp.
Warto wspomnieć, że obowiązek postu wigilijnego zniesiono w 1983 roku (w Polsce w 2003) - od tego czasu post jest jedynie zalecany. Wieczerza wigilijna kończy się zazwyczaj rozdaniem prezentów znajdujących się pod choinką i wyjściem na tradycyjną 'Pasterkę'.
Potrawy Wigilijne
Jak głosi tradycja, na stole powinno się znaleźć 12 potraw wigilijnych, jednak niektóre źródła podają, że było we zwyczaju podawanie 13 potraw u magnatów, 11-tu u szlachty, a 9-ciu u mieszczan. W tym dniu na stole królują ryby (karp wigilijny, śledzie), potrawy z nasion (groch, mak), kapusta, grzyby, postny barszcz, kompot z suszu itp. Klasyczne potrawy wigilijne to :barszcz z grzybami, uszkami lub pasztecikami (czasami żur lub zupa grzybowa), karp w galarecie, karp smażony, kapusta z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kutia, śledzie w oliwie, kulebiak i kompot z suszonych owoców. W kuchniach innych państw nie zawsze przestrzega się postnego charakteru i tradycyjne wigilijne potrawy to np. to np. kaczka (Austria), kiełbaski (Niemcy), Indyk (Wielka Brytania).
Boże Narodzenie na świecie
Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie katolicy świętują narodzenie Jezusa, ale w każdym kraju panują nieco odmienne zwyczaje.
W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę. Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana.
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i " płonącego puddingu". Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.
W Szwecji Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się w pierwszą niedzielę adwentu. Tradycyjna szwedzka uczta składa się z iutfisk, czyli rozmoczonej suszonej ryby o dość mdłym smaku. Potem podaje się galaretkę wieprzową, głowiznę i chleb, a na deser pierniczki. Nie stawia się wolnego nakrycia na stole, ale za to odwiedza się samotnych. Szwedzi nie śpiewają kolęd, lecz tańczą wokół choinki.
W Danii na Wigilię podaje się słodki ryż z cynamonem i pieczoną gęś z jabłkami. Tradycyjnym daniem jest budyń z ryżem, w którym gospodyni ukrywa migdał. Kto go znajdzie, ten dostaje świnkę z marcepanu, która zapewnia szczęście przez cały rok.
W Austrii po piątej po południu rozbrzmiewa w oknach mały dzwoneczek. To znak, że rozpoczyna się świąteczna kolacja. Austria jest ojczyzną jednej z najpiękniejszych kolęd na świecie "Stalle Nacht, heilige nacht" (Cicha noc, święta noc).
W Kolumbii już 8 grudnia przyozdabia się krzewy, jako znak, że zbliża się Boże Narodzenie. Nie ma wieczerzy wigilijnej, a po ostatniej Mszy Św. także i tam trwa zabawa. W Meksyku Święta trwają do 2 stycznia i obchodzi się je w bardzo religijnej atmosferze. Ludzie na pamiątkę postojów Maryi i Józefa w drodze do Betlejem składają sobie wizyty. Wigilia zaczyna się o północy a podaje się np. zupę rybną z knedlami z mięsa, pieczonego indyka, pieczoną rybę z ziemniakami i śmietaną. Po wieczerzy jest zabawa. Dzieci rozbijają kijami wiszący u sufitu dzban ze słodyczami tzw. piniatę, aby zebrać, jak najwięcej łakoci.
W Wenezueli piniatę rozbija specjalną pałką najmłodsza osoba. Jest też choinka, jednak najczęściej sztuczna, pod którą stawia się szopkę. Coraz modniejsze stają się wyjazdy w Andy lub na Wybrzeże.
Ciekawą tradycję ma również Brazylia. Tam w kilka dni przez Świętami ulicami położonymi koło słynnej plaży Copacabana przechodzi wielotysięczny pochód, w którym idą wspólnie Katolicy i Muzułmanie.
Na Filipinach świętowanie zaczyna się długo przed Bożym Narodzeniem. Na czas Adwentu domy i ulice są ozdobione i przedstawia się szopkę z udziałem aktorów.
W Kanadzie natomiast Eskimosi wędrują do Misji na pasterkę czasem kilka dni. Msza św. odprawiana jest w wielkim igloo, oświetlonym lampami z foczym tłuszczem, a w Modlitwie Pańskiej wypowiada się słowa: "Mięsa naszego powszedniego daj nam dzisiaj...", ponieważ Eskimosi nie znają chleba.
- Skomentuj [ 0 ]
- 11:53, 24.12.2014 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- 25. Święto Truskawki w Buczku (zdjęcia, video)
- Podziękowania z CSiR w Łasku
- 25. Święto Truskawki w Buczku- niedziela (zdjęcia, video)
- ZUS: jesteśmy przygotowani do wypłaty renty wdowiej od 1 lipca
- 10. Festiwal Róż w Łasku na antenie TVP3 Łódź
- Ostrzeżenie przed upałem
- Czerwcowy numer Panoramy Łaskiej
- Zobacz gdzie zabraknie prądu
- Kontrola stanu bezpieczeństwa na Kąpielisku Miejskim w Łasku
- Spotkanie „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych”
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- poszukiwani respondenci z całej Polski!
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Все зеркала КРАКЕН!! 2025! Как получить актуальный вход и миновать блокировку!
- Все зеркала КРАКЕН!! 2025 год! Как получить актуальный доступ и обойти блокировку!
- КРАКЕН!! ссылка kr30.net — Найти свежий адрес и подключиться без проблем!
- КРАКЕН!! ссылка kr30.net — Найти свежий линк и быстро зайти без проблем!
- Все зеркала КРАКЕН!! 16.06! Как получить актуальный доступ и миновать блокировку!
- КРАКЕН!! зеркало kr30.net — Найти свежий линк и подключиться без проблем!
- Все зеркала КРАКЕН!! Июнь! Где найти актуальный вход и миновать блокировку!
- КРАКЕН!! ссылка kr30.net — Получить свежий адрес и подключиться без проблем!
- Все ссылки КРАКЕН!! Сегодня! Как получить актуальный вход и обойти блокировку!
- КРАКЕН!! зеркало kr30.net — Получить свежий адрес и подключиться без проблем!
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- BYL PRZETARG CZY NIE?
- Pani Ewo proszę to zgłosić do gminy albo do Urzędu Miasta
- A skąd wiesz JANIE? Czy byłeś już na takich spotkaniach?
- I tym samym można ogłosić, że rewitalizacja zajączka została ukończona 😁.
- To spotkanie to będzie ble ble ble
- To jest kpina. Powyżej dobrze wyjaśniono skalę tego ośmieszenia. Jak wysoki procent w budżecie
- Co ci peyrolło z tymi ośmiorniczkami?
- Dla lepszego zrozumienia tych kombinacji finansowych warto jest zobrazować w przystępny sposób ja
- Jeśli chodzi o kiedy, data jest znana. Nastąpi to po 6 sierpnia.
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej
-
Obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Łasku