Jubileusz 50 - lecia Społecznego Ogniska Muzycznego (zdjęcia, video)

Dziś Społeczne Ognisko Muzyczne w Łasku obchodziło jubileusz 50- lecia swojej działalności. O godz. 18.00 sala widowiskowa Łaskiego Domu Kultury wypełniła się licznie przybyłymi gośćmi a uroczystość uświetnił koncert kwartetu smyczkowego "The Tonacja" z Warszawy.
Na uroczystości spotkali się absolwenci, nauczyciele uczący w Ognisku, uczniowie, rodzice oraz sympatycy SOM w Łasku. Nie zabrakło też przedstawicieli władz. Podczas przemówień padło wiele ciepłych słów i życzeń pod adresem Ogniska. Gratulowano pasji oraz pięknego jubileuszu. Życzono dużo zdrowia, energii oraz dalszych sukcesów zawodowych.
Jak podkreśliła p. Grażyna Koziara, kierownik SOM, największą dumą Ogniska są uczniowie.
Zobacz zdjęcia: Jubileusz 50 - lecia Społecznego Ogniska Muzycznego
Inicjatorem powstania Społecznego Ogniska Muzycznego był ówczesny kierownik Powiatowego Domu Kultury Józef Ryszard Sarosiek. Aktywnie wspierali go członkowie Towarzystwa Przyjaciół Społecznych Ognisk Artystycznych z pierwszym przewodniczącym Marianem Kaźmierskim. Towarzystwo liczyło 78 członków. O tym, że byliśmy potrzebni świadczy liczba uczniów. Na pierwszy rok nauki zapisały się 74 osoby. Nadmienić należy, że działalność Ogniska rozpoczęła się bez żadnego zaplecza materialnego. Dzięki pracownikom i kierownictwu Powiatowego Domu Kultury mogliśmy korzystać z pomieszczeń i instrumentów muzycznych będących na wyposażeniu PDK.
Ta współpraca (obecnie z Łaskim Domem Kultury) trwa nieprzerwanie od 50 lat. Korzystamy nie tylko z pomieszczeń, ale również z pomocy organizacyjno – administracyjnej udzielanej przez pracowników i dyrekcję ŁDK. Pierwszym kierownikiem SOM był J. R. Sarosiek. To on zajął się organizacją pracy Ogniska, a wspierały go Jolanta Rybczyńska i Sławomira Sarosiek. Po kilku miesiącach, dzięki pomocy i wsparciu finansowemu władz województwa łódzkiego i władz powiatu łaskiego zostały zakupione pierwsze instrumenty (pianino, akordeony, gitary). Pierwsi uczniowie uczyli się gry na tych właśnie instrumentach. W kolejnych latach rozszerzaliśmy ofertę nauczania i tak pojawiła się mandolina, skrzypce, klarnet, saksofon, klawiszowe instrumenty elektroniczne, a w ostatnich trzech latach gitary elektryczne i instrumenty perkusyjne.
W ciągu 50 lat uczyło w SOM 36 nauczycieli. Jako pierwsi pracę rozpoczęli Barbara Jabłońska, Czesław Michałowicz, Jan Piątkowski i Feliks Sowa. Od roku 1967 ukształtował się trzon stabilnej kadry pedagogicznej. W tym roku pracę podjęli Bronisława Pałuszyńska i Tadeusz Ziółkowski, a w roku szkolnym 1970/71 - Jerzy Ślęzak i Grażyna Koziara. Szczególnie duże zasługi w kształtowaniu i rozwoju łaskiego SOM zawdzięczamy Bronisławie Pałuszyńskiej, która przez wiele lat była dyrektorem do spraw pedagogicznych, a od 1980 r. samodzielnie kierowała placówką. To ona organizowała pracę w punktach filialnych. W latach 1974-1996 SOM w Łasku prowadziło filie nauczania w Widawie, Wodzieradach, Brzykowie, Kolumnie, Buczku, Kwiatkowicach, Chociwiu, Wrzeszczewicach. Obecnie prowadzimy zajęcia tylko na terenie miasta, chociaż dojeżdżają do nas uczniowie z Zelowa, Buczku, Okupa, Wiewiórczyna, Widawy, Wrzeszczewic i Dobronia. Do roku 1975 działalność SOM prowadzona była w oparciu o Wydział Kultury Powiatowej Rady Narodowej w Łasku.
W latach 1976- 1996 byliśmy pod opieką Sieradzkiego Towarzystwa Muzycznego im. Cypriana Bazylika. Od 1996 roku naszym poczynaniom patronuje Łaski Towarzystwo Kulturalne.
W ciągu 50-lecia naszej działalności 71 uczniów Ogniska zdecydowało się na kształcenie w szkołach muzycznych. Wśród naszych uczniów są absolwenci Akademii Muzycznych, artyści wirtuozi koncertujący w kraju i zagranicą (Marek Ulański, Leszek Michalski, Tomasz Witczak, Zenon Ruszkowski) jak również ci, którzy rozpoczynają w tym roku studia muzyczne (Zuzanna Ziarnowska, Przemysław Grabarczyk). Doceniamy pracę każdego ucznia, już 317 osób otrzymało dyplom ukończenia SOM. Od 1990 r. kieruję SOM w Łasku, starając się godnie zastąpić moich poprzedników. Z roku na rok przybywa nam uczniów, rozrasta się kadra pedagogiczna. Obecnie gry na instrumentach uczy 7 nauczycieli./Źródło: Grażyna Koziara kierownik SOM/
- Skomentuj [ 0 ]
- 21:47, 17.10.2015 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Jubileuszowy 10. Festiwal Róży (zdjęcia i video)
- Podziękowania z CSiR w Łasku
- 10. Festiwal Róż w Łasku na antenie TVP3 Łódź
- Łask. Odeszli do wieczności
- 10. Festiwal Róż – utrudnienia w ruchu
- Stracił panowanie nad motocyklem
- Weź mapę, wsiadaj do kajaka i na rzekę
- Ostrzeżenie przed upałem
- Spotkanie „Cyfryzacja zasobów geodezyjnych”
- Zobacz gdzie zabraknie prądu
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Wypaliło było miło a Starostę chyba z zadro skręciło ;)
- Piękne i wesołe:
https://youtube.c
om/shorts/6ss kRYftr84?si=eHE0W
slJH8EYE-z- Pozdrawiam se - No fakt nie byłożle,ale... ceny róż kosmiczne. Nawet ,,głupie,,aksami
tki, Teraz koszt produ - No proszę! A tyle było gadania na poprzednią naczelnik, że kasa wydana na modernizację a operat
- A ja jestem za zlikwidowaniem likwidacji.
- Zgadzam się Zlikwidować jarmark albo zrobić tylko wieczór koncertów na jednej scenie Święt
- Nie wiem czy za organizację Jarmarku Łaskiego i Festiwalu Róż odpowiada ta sama osoba bo pierwsz
- Najlepiej, to wychodzi im, jazda po Łaskowskim Rynku -tak z 50 okrążeń na Wieczór -wyjedzie na
- Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem,
- Na tych koleinach nic dziwnego że się przewrócił. Oczywiście władza nie przyzna się do błęd
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej