O różach w Brukseli
Otwarte Drzwi Europy to coroczna impreza promocyjna w Brukseli. Prezentują się na niej regiony różnych państw. W tym roku 28 maja podczas Open Doors łódzkie promowała gmina Łask. Nasza delegacja swoje stoisko przygotowała pod hasłem „Łask miastem róż z dzielnicą Kolumną miastem ogrodem”.
Przygotowaliśmy materiały promocyjne pokazujące rozwój szkółkarstwa róż, Festiwal Róż i nagrodę „Róża przedsiębiorczości”. Zapraszając do Łasku promowaliśmy Kolumnę z jej walorami urbanistycznymi i przyrodniczymi. W tym celu przygotowano także krótki film. Informowaliśmy o planowanym na rok 2017 II Kongresie Miast Ogrodów. Swą ofertę przedstawiała towarzysząca nam Columna Medica. Rehabilitacja, rekreacja i wczasy pobytowe budziły zainteresowanie. Nasza delegacja miała okazję zwiedzić Parlament Europejski wraz ze stoiskami informacyjnymi. Ja skorzystałam także z możliwości uczestniczenia w warsztatach podczas Kongresu Kobiet. Tematem spotkania był savoir vivre w biznesie. Bardzo ciekawe doświadczenie. Okazuje się, że także w dzisiejszych czasach znajomość zasad zachowania znakomicie ułatwia dążenie do sukcesu.
Wspomniane hasło „Łask miastem róż” zaskutkowało spotkaniem z burmistrzem Villa de Roeulx, miasteczka położonego opodal Brukseli prowadzącego od 50 lat ogród testowy róż. Hodowcy przesyłają tu nowe odmiany, których nie ma jeszcze w obrocie, celem oceny. Róża testowana jest tutaj 3 lata (pnąca 4), po czym, po ocenie, jest usuwana z ogrodu lub jako medalistka sadzona w reprezentacyjnej części ogrodu. Ocenie podlega pokrój krzewu, kształt i kolor kwiatu, a także odporność na szkodniki i choroby. Odrębną kategorią jest ocena zapachu.
Nasze zainteresowanie budził temat założenia i prowadzenia ogrodu różanego i rola miasta w jego utrzymaniu. Otrzymaliśmy informację, że gmina przeznaczyła teren i utrzymuje 1 etat ogrodnika. Obserwacja róż, ich doglądanie i ocena to rola komisji konkursowej, a zwłaszcza społecznego przewodniczącego. Jego wiedza i autorytet jest gwarancją dużego prestiżu przyznawanych medali. Podkreślano bardzo mocno profesjonalizm i konsekwencję w utrzymaniu ogrodu. Tylko tak można zapewnić duże zainteresowanie hodowców róż i producentów. Zachęcano nas do utworzenia w Łasku ogrodu testowego królowej kwiatów i deklarowano pomoc, gdyż duże wrażenie na gospodarzach zrobiła wiedza towarzyszących mi szkółkarzy z Łasku i zaprzyjaźnionego hodowcy róż z Konstantynowa Łódzkiego.
Wizyta na Open Doors przyniosła również wartość dodaną, jaką jest propozycja przystąpienia Łasku do programu „Europa dla Obywateli”, ale o tym w następnej „Panoramie”. Teraz z przyjemnością zapraszam Państwa do udziału w 4. Festiwalu Róż w Łasku w dniach 2 i 3 lipca i życzę miłych wrażeń.
Janina Kosman
z-ca burmistrza Łasku
Źródło: Panorama Łaska
- Skomentuj [ 0 ]
- 19:05, 04.07.2016 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Odeszli do wieczności
- 32 BLT. Wigilia w 32 BLT
- Łask. Awanse na stopień nauczyciela mianowanego
- Buczek. 50 lat minęło
- Widawa. Koncert świąteczny "Grajmy Panu"
- Zaproszenie na XXIII sesję Rady Miejskiej w Łasku
- Zjednoczona Prawica wyjaśnia decyzję ws. "Wyjścia z klasą"
- ZUS. Zawnioskuj o świadczenie rehabilitacyjne.
- Nic nie boli? Zrób mammografię
- Kierował pod wpływem amfetaminy, a w domu miał marihuanę
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- male kotki
- GARAZ do wynajecia
- Zaginął młody kotek
- Mieszkanie do wynajęcia
- Petsitter poszukiwany
- Do wynajecia
- Dziaki budowlane
- Pożondki
- Oprawa muzyczna - skrzypce na ślub i inne okazje
- Garaż do wynajęcia
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- LOL Olek ma rację zapytaj ludzi zatrudnionych na parterze czy kiedykolwiek ktoś z 32BLT zaprosił
- Owszem skrytykuję ale kolejny raz gminę, w której panuje jakiś talent do prowokowania mieszkańc
- Niestety Bordowicz Kolasa Wołosz Szczepaniak żyją z pensyjek Powiatowyvh i tam jest wszystko ok .
- Olek, ale bzdury wypisujesz... Spotkanie wigilijne było ogłaszane już dawno. Było dla chętnych
- Dla sprecyzowanie tym którzy piszą a nie wiedzą co. Spotkanie było dla chętnych. A jeśli ktoś
- "Nie kasujemy komentarzy, które nikogo nie obrażają." - to dlaczego ten komentarz redakcji nie je
- pisałem dla kogo bo niektórzy ludzie pracujący właśnie w tym budynku jak co roku patrzą przez
- pisonline przecież zawsze stał na straży prawa i sprawiedliwosci ;)
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej