ZUS. Materiał pokonferencyjny - e-ZLA
27 kwietnia w Sali konferencyjnej Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Sieradzu odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematyce elektronicznych zwolnień lekarskich, w której udział wzięli:
Piotr Cieplucha – Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, Krzysztof Jędrzejewski – Dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi, Wojciech Stolarski – Główny Specjalista Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, Magdalena Banach – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu oraz Marek Kopytek – Ordynator Oddziału Neurochirurgii i Marek Neuberg – Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie – planowo obligatoryjne dopiero od 1 grudnia 2018
1 grudnia a nie 1 lipca br. planuje się wprowadzenie obligatoryjnych zwolnień lekarskich wystawianych w formie elektronicznej. Do przesunięcia terminu niezbędne są jeszcze odpowiednie prace legislacyjne.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zdecydowało się na przesunięcie terminu wejścia
w życie przepisów wprowadzających obligatoryjne e-ZLA wsłuchując się w apele środowisk lekarskich. Dzięki temu zarówno lekarze jak i ZUS zyskają kilka miesięcy na wdrożenie zmian. Proponowane są także rozwiązania ułatwiające lekarzom proces wystawiania zwolnień elektronicznych, polegające na wprowadzeniu tzw. asystentów medycznych, których zadaniem byłoby wprowadzanie zwolnień do systemu. Elektroniczne zwolnienia lekarskie to jednak przede wszystkim korzyści dla pacjentów, którzy po wizycie u lekarza zamiast do pracodawcy z papierowym zwolnieniem, mogliby się udać do domu i spokojnie poddać się rekonwalescencji.- powiedział Piotr Cieplucha – Dyrektor Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi
Do czasu zakończenia prac legislacyjnych, nadal obowiązującym terminem wejścia w życie elektronicznych zwolnień lekarskich jest 1 lipca. Dlatego ZUS nadal prowadzi współpracę ze środowiskiem lekarskim w celu wdrożenia e-ZLA.
Cały czas prowadzone są działania skierowane do lekarzy. Nie zwalniamy tempa przygotowań, mimo planowanego przesunięcia terminu obowiązkowego wystawiania zwolnień w formie elektronicznej. Prowadzimy szkolenia dla lekarzy, pomagamy lekarzom w szpitalach i przychodniach zakładać profile na PUE ZUS i wystawiać wniosek o certyfikat ZUS, za pomocą którego lekarze mogą szybko i łatwo podpisać zwolnienia. Od 2 maja na wszystkich Salach uruchomione zostanie dodatkowe stanowisko doradcy – e ZLA, który będzie wsparciem dla lekarzy. Dla lekarzy, którzy nie mają czasu w trakcie tygodnia odwiedzić ZUS, 19 maja organizujemy we wszystkich oddziałach Drzwi Otwarte. – powiedział Krzysztof Jędrzejewski – Dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi.
Do II Oddziału ZUS w Łodzi wpłynęło już ponad 42 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich. Co tydzień obserwujemy kilkuprocentowy przyrost tego wpływu. Dane z ostatniego tygodnia wskazują, że na 8 tys. zwolnień lekarskich, jakie wpłynęły do II Oddziału w Łodzi, ponad 1,6 tys. wystawionych zostało elektronicznie. To stanowi, że 20,37 % wszystkich zwolnień jakie wpływają do II Oddziału ZUS w Łodzi, to tzw. e-ZLA.
W II Oddziale w Łodzi 1,4 tys. lekarzy posiada uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. Prawie 750 z nich tj. nieco ponad 50 % ma założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, a 180 wystawia zwolnienia w formie elektronicznej.
Wszystkie Oddziały ZUS podejmowały wiele działań by pomóc lekarzom we wdrożeniu zmian
w wystawianiu zwolnień. W II Oddziale w Łodzi zorganizowanych zostało ponad 240 szkoleń dla lekarzy i ok. 39 szkoleń dla płatników składek.
Pacjenci i lekarze oczekują nowoczesnych i przyjaznych, czyli zinformatyzowanych usług medycznych – mówi Wojciech Stolarski – Główny Specjalista z ŁOW NFZ. Placówki medyczne od lat używają
e-wusia, dzięki któremu mogą szybko sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony. Kolejny krok to Zintegrowany Informator Pacjenta czyli ZIP, dzięki któremu pacjenci mogą kontrolować on-line historię swojego leczenia. Ogromnym ułatwieniem dla pacjentów, ale także dla lekarzy, będą
e-recepty, a potem internetowe konto pacjenta. Lekarze będą mogli sprawdzić np. czy pacjenci nie nadużywają leków, czy zrealizowali receptę, e-recepta wyeliminuje pomyłki. Warto dodać, że
e-receptę lekarze będą mogli podpisać certyfikatem z ZUS, tym samym, który służy do podpisu elektronicznych zwolnień lekarskich. – zaznaczył Wojciech Stolarski – Główny Specjalista z ŁOW NFZ.
W naszym Szpitalu gościliśmy już pracowników ZUS, którzy krok po kroku wyjaśniali jak wystawia się zwolnienia lekarskie oraz jak wnioskuje się o certyfikat ZUS do podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich. Lekarze chwalą sobie to rozwiązanie między innymi z tego powodu, że nie muszą chodzić do ZUS-u po bloczki zwolnień i że mogą zaciągnąć dane do wypełnienia zwolnienia
z systemu. Dzięki temu unikają przy wypełnianiu zwolnień zwykłych błędów pisarskich, które przecież każdemu mogą się zdarzyć podczas pisania. – mówi Magdalena Banach – Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu.
Zwolnienia lekarskie wystawiane elektronicznie od razu po ich wypisaniu w systemie trafiają do ZUS i do pracodawcy, który posiada profil na PUE ZUS. Pacjenci nie dostają w przypadku e-zwolnień druków papierowych, nie muszą więc w terminie 7 dni od ich wystawienia osobiście fatygować się do pracodawcy by przekazać zwolnienie, szukać zaprzyjaźnionej osoby, która je w tym wyręczy, czy tez udawać się na pocztę, by przesłać zwolnienie listem.
Pracowałem w wielu podmiotach leczniczych, w których wypisywałem druki samokopiujące się. Było to uciążliwe, gdyż często pacjenci albo nie znali, albo zapominali numeru NIP swojego pracodawcy.
A gdy pacjent miał kilku pracodawców to wypisywanie kilku druków zajmowało sporo czasu. Pomijam fakt, że należało mieć dobry długopis, aby wszystkie kopie były czytelne oraz mieć zawsze odpowiedni zapas druków ZLA. Na pewno wprowadzenie platformy elektronicznej w ZUS spowodowało, że obsługa pacjenta stała się szybsza i sprawniejsza. Dostrzegli to zarówno pacjenci jak i personel medyczny. Weryfikacja danych, uwierzytelnienie ich jest także proste. – powiedział
dr n. med. Marek Neuberg – Ordynator Oddziału Ginekologii i Położnictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu.
Dr n. med. Marek Kopytek – Ordynator Oddziału Neurochirurgii pozytywnie ocenia sposób wdrażania e-ZLA. „Najważniejsze, że ten system jest. Dzięki niemu oszczędza się czas i papier i unika pomyłek. Nie ma ludzi nieomylnych, a ten system jest na tyle przyjazny, że pokazuje od razu wszystkie błędy.”
Monika Kiełczyńska
Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego
- Skomentuj [ 0 ]
- 17:35, 28.04.2018 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Łask. Odeszli do wieczności
- Zatrzymany sprawca rozboju wpadł z narkotykami i trafił do aresztu
- Łask. Młodzi i samorządowcy w dialogu o przyszłości
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Zakończono oczyszczanie biologiczne Zalewu „Zajączek”
- Buczek. Starosta Dożynek Prezydenckich
- Nietrzeźwy motocyklista z narkotykami zatrzymany po pościgu
- 80 lat troski o lasy – Jubileusz Nadleśnictwa Kolumna
- Bezpłatny wyjazd na Targi Rolnicze AGRO SHOW Bednary 2025
- MotoFolk 2025 (video)
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kocurki oddam do adopcji
- Zagubione klucze
- Spszontanie
- Sprzedam ogródek działkowy
- Garaż do wynajęcia
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Oddam kocurki do adopcji
- praktyki - mechanik
- Sprzedam mieszkanie
- pomoc domowa
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Przeczytałam tę całą informację o procesie twórczym i … mnie jako polonistce czasem trudno b
- No właśnie moje pytanie dotyczące rzekomego zatrudnienia radnego w bibliotece, zostało usunięte
- A może by tak przeczytać ze zrozumieniem ww. informację?
- Przecież ciągle pytasz, to jak 'nie wolno'?
- Jedno jest pewne - nowy symbol jest o wiele ciekawszy od poprzedniego (zrobionego "na otarcie łez"
- Po co zamieszczać artykuł o bibliotece skoro nie wolno zadawać pytań dotyczących obecnej sytuac
- Dla mnie jak zwykle jest przerost treści nad formą. Może należało uporządkować sprawę godła
- Piękny projekt... Ciekawe ile kosztował
- Witam mam problem z wydrukowaniem biletów?Proszę o 4 bilety normalne 4 bilety ulgowe 1 bilet do
- p. Szczepaniak chyba i starosta ,czas by chyba kupić sobie normalne garnitury.Chyba stać was . No
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej