Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości w gminie Widawa
Mieszkańcy gminy Widawa świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęli już w sobotę 10 listopada. W kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Widawie o godz. 18:00 odbyły się pełne zadumy modlitewno - historycznej „Zaduszki Patriotyczne”.
Samodzielna Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Widawy przygotowała piękny montaż słowno-muzyczny, będący doskonałą lekcją patriotyzmu i hołdem pamięci dla tych, którzy dla dobra ojczyzny oddali własne życie. Modlitwę w ich intencji poprowadził proboszcz parafii ksiądz Jarosław Leśniak. Muzyczną oprawę uroczystości przygotował Zespół Śpiewaczy Widawianie oraz 64 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „Carpe Diem”. Podniosły charakter spektaklu dopełnił pokaz multimedialny. Dla przybyłych na Zaduszki był to wieczór skłaniający do refleksji nad własną tożsamością narodową oraz okazja do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.
W niedzielę 11 listopada o godzinie 10:00 wystartował pierwszy Widawski Bieg Niepodległości. Do udziału w biegu zaprosili mieszkańców gminy, lubiących aktywnie spędzać czas, Wójt Gminy Widawa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Widawie. Na starcie na Starym Rynku stawiło się 38 osób w radosnym nastroju, gotowych do sportowej rywalizacji. Po zrobieniu wspólnej pamiątkowej fotografii, uczestnicy ruszyli ulicami Widawy, zabezpieczonymi przez policję i gminne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Długość trasy wynosiła 2300 m. W kategorii mężczyzn jako pierwszy pokonał ten dystansWojciech Sowała z czasem 7min 54seknatomiast w kategorii kobiet Katarzyna Ostojska. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Mariusz Kowalczyk i Kamil Sowała oraz w kategorii kobiet Ewelina Pastusiak i Ewelina Zygmunt.
Oddzielną kategorię stanowiły zawodniczki z kijkami nordic walking, które na metę wkroczyły jednocześnie z dumnie rozpostartą biało-czerwoną flagą.
Wójt Gminy Widawa Michał Włodarczyk wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcom medale i przypinki niepodległościowe. Podziękował zawodnikom za udział i podkreślił, że w tym biegu wszyscy są wygrani, gdyż wszyscy biegli ku chwale niepodległej ojczyzny. Wyraził również nadzieję, że bieg 11 listopada stanie się imprezą cykliczną. Szczególne podziękowania wójt Michał Włodarczyk skierował do Mirosława Szkudlarka i Kamila Sowały za zaangażowanie i profesjonalne przygotowanie tego sportowego wydarzenia.
W niedzielę 11 listopada w południe strażackie i szkolne poczty sztandarowe, samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie oraz mieszkańcy gminy przemaszerowali spod strażnicy OSP w Widawie do Kościoła pw. Św. Marcina. Tutaj odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, którą odprawił i homilię wygłosił ksiądz kanonik dr Henryk Eliasz.
O godzinie 12:00 wszyscy zgromadzeni w kościele odśpiewali hymn Polski, przyłączając się tym samym do wyjątkowej akcji „Niepodległa do hymnu”. Po mszy świętej przemaszerowano na widawski rynek przed pomnik Tadeusza Kościuszki, przy którym warte pełnili członkowie Samodzielnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej z Widawy, harcerze oraz strażacy. Po złożeniu meldunku Wójtowi Gminy Widawa przez Komendanta Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Wojciecha Woźniaka oraz wciągnięciu na maszt biało-czerwonej flagi przy dźwiękach hymnu narodowego, głos zabrał wójt Michał Włodarczyk. W swoim wystąpieniu przedstawił tło historyczne odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r, które nastąpiło po wielu trudach, po 123 latach niewoli. Następnie delegacje szkolne oraz przedstawiciele samorządu złożyli u stóp pomnika wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Na zakończenie uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. „100 lat Niepodległej Polski” ogłoszonego przez Wójta Gminy Widawa oraz GOK. Zwycięzcom - uczniom szkół podstawowych i gimnazjum wręczono dyplomy i nagrody.
Widawianie swoją liczną obecnością na wszystkich zorganizowanych wydarzeniach pokazali, że 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości można obchodzić wspólnie, w różny sposób oraz że jest to szczególne święto dla każdego Polaka.
Tekst: Katarzyna Kałuża
Źródło: Gmina Widawa
- Skomentuj [ 0 ]
- 14:00, 15.11.2018 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Jubileuszowy 10. Festiwal Róży (zdjęcia i video)
- Łask. Odeszli do wieczności
- Łask. Startuje projekt „Miejskie Zacisze”
- Uwaga‼️‼️ zaginęła starsza pani‼️ AKTUALIZACJA
- Koniec roweru miejskiego w Łasku
- Bezpieczniej dla pieszych w Łasku
- 10. Festiwal Róż – niedziela pełna słońca, uśmiechów i niezwykłych chwil
- Wojewoda łódzki zwołuje sztab kryzysowy- AKTUALIZACJA
- Niż genueński podtopił regiony
- Aktualizacja ostrzeżenia meteo
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Kostka brukowa wokół pomników
- LETNISKO
- Wynajmę garaż
- Do wynajecia
- Toyota Yaris , benzyna, 2024 r, jak nowa
- Spszontanie
- Działki budowlane
- Stróżówka Portiernia Ochrona Wartownia Budka Parkingowa Pawi
- Skuter Aprilia Sonic 50 2T 2003r
- Mini Piła Akumulatorowa Imoum 2x Aku Mocna Lekka Mała Zestaw
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie

Ostatnio na forum
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
- Gdzie na bezpieczne zakupy
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Swoją drogą - akcja polskich onanistów i inceli.
- To po co używasz słowa zemsta? Czy przykład bierzesz retoryczny z pewnego mało rozgarniętego i
- Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają.
- Trzeba przyznać i docenić próby zrobienia czegoś w Łasku i dobre intencje władz gminnych. Zaws
- To chyba ty śpisz i musisz się obudzić, albo próbujesz zrobić ludzi głupków. 7 i 21 kwiecie
- Jak ten obrzydliwy projekt ma zwiększyć bioróżnorodnoś
ć? 45% betonu i obrzydliwe iglaki za - W gminie łask mają w piłce coś takiego jak okres lęgowy ptaków. Geniusze z osiedla przylesie w
- Obudźcie się wreszcie!!! Naprawdę nie zauważyliście, że te Wasze "konsultacje społeczne" odby
- Na powyższym zdjęciu widać patologie drogowa jaka serwuja nam czuby odpowiedzialne za drogi
- W tej dyskusji, poza wątkami politycznymi, po raz kolejny widać efekt braku konsultacji społeczny
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej