Sobota, 26 września 2020 r., imieniny Justyny, Cypriana, Euzebiusza

Pogotowie Reporterskie

F-16 wracają do zmodernizowanej bazy w Łasku

Samoloty F-16 są już w bazie w Łasku, gdzie rozpoczęły dyżury bojowe. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak 19 sierpnia 2019 r. wizytował lotnisko po zakończeniu remontu.

- Polskie Jastrzębie wróciły do Łasku. Para bojowa wystartowała, a więc piloci polskich Sił Powietrznych są gotowi do tego, żeby bronić przestrzeni powietrznej nad naszą Ojczyzną, ale oczywiście funkcjonują w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc wspierają naszych partnerów, jeżeli byłaby taka konieczność - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w bazie lotnictwa bojowego Łasku.

19 sierpnia br. w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego, z udziałem Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej, rozpoczął się dyżur bojowy w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO. Wznowienie dyżurów nastąpiło po zakończeniu remontu lotniska tej jednej z dwóch polskich baz F-16. Remont trwał od kwietnia 2017 roku.

Minister podkreślając korzyści, jakie wynikają z modernizacji bazy w Łasku stwierdził:

- Ta inwestycja trwała dwa lata. Polegała na po pierwsze modernizacji drogi startowej, po drugie na jej wydłużeniu do trzech kilometrów, w związku z tym Łask jest dziś najnowocześniejszym, jednym z najnowocześniejszych lotnisk wojskowych w Europie. Łask jest także przygotowany do tego, żeby przyjmować największe i najcięższe statki powietrzne - powiedział.

Dzięki centralnemu położeniu łaskiej bazy, polskie F-16 są w stanie w ciągu kilkunastu minut od startu przejąć każdy obiekt nad terytorium naszego kraju.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka po zakończeniu modernizacji drogi startowej oraz dzięki przebudowie urządzeń pomocniczych zwiększyły się możliwości prowadzenia operacji lotniczych z Łasku :

- Jesteśmy gotowi do tego, żeby lotnisko przyjmowało, jeżeli byłaby taka konieczność, wsparcie ze strony naszych sojuszników. Modernizacja to taki modelowy przykład współpracy polsko-amerykańskiej, szczególnie myślę, że wart odnotowania przed wizytą prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trump'a w Polsce - powiedział szef MON.

W 32. Bazie Lotnictwa taktycznego stacjonuje bowiem również amerykański pododdział przygotowujący rotacyjne pobyty szkoleniowe lotników amerykańskich w Polsce. Minister zaznaczył, że modernizacja drogi startowej była wspólną inwestycją Polski i USA:

 - W Łasku na co dzień polscy lotnicy współpracują z przedstawicielami amerykańskich sił powietrznych. Ta współpraca zaowocowała właśnie wspólną inwestycją dotyczącą modernizacji, przebudowy i wydłużenia drogi startowej. A więc jesteśmy gotowi do tego, żeby zadbać skutecznie o bezpieczeństwo nad Polską i w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Szef MON zapoznał się z infrastrukturą bazy oraz rozmawiał z pilotami i technikami F-16. Wziął udział w briefingu na temat zadań lotników z Łasku oraz ich doświadczeń z prowadzonych operacji:

- Podczas briefingu rozmawialiśmy o potencjalnym rozwoju bazy. Zrobię wszystko, żeby polskie siły powietrzne były jak najlepiej przygotowane do tego żeby zapewnić bezpieczeństwo w naszej Ojczyźnie. Dziękuję lotnikom za ich codzienną służbę życzę wysokich i bezpiecznych lotów - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

 

 

Źródło: 32 BLT

Skomentuj [ 6 ]
11:40, 20.08.2019 r.

Powrót do strony głównej


Wasze komentarze

mieszkaniec @ 14:17, 20.08.2019r. IP: *.*.169.35

Jednostka i baza ma adres :GUCIN 58A GMINA BUCZEK to jak ma sie ta informacja ze na bazie w lasku ,jak cale lotnisko i baza jest w 100% w gm Buczek,jak dlugo beda wprowadzac mieszkancow powiatu w cos co nie jest prawda ,oczywiscie wiekszosc nas mieszka w lasku ale pracujemy w gm Buczek

az @ 11:31, 21.08.2019r. IP: *.*.36.45

mieszkaniec@, idąc tokiem twego prostego rozumowania można np. dojść do wniosku, że taka np. Zduńska Wola nie ma w ogóle węzła na S8, bo jeden mają Sędziejowice a drugi gmina Sieradz, która zresztą w naszej okolicy jest potentatem w tym zakresie, bo ma prawie 3 takie węzły.

onomari @ 13:00, 21.08.2019r. IP: *.*.22.22

Do mieszkaniec- czujesz się maluczki z tego powodu??

k @ 12:59, 23.08.2019r. IP: *.*.170.111

Lotnisko administracyjnie jest w Buczku, ale mimo to jest 32 Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku
9 Maja 95 98-100 Łask

mieszkaniec @ 15:20, 23.08.2019r. IP: *.*.169.35

Pwtarzam lotnisko i baza w 100%jest w gucinie gm buczek ,chyba wiem gdzie pracuje i mam korespondecje,w lasku gdzie byla baza 32 jest teraz inne wojsko ,,Zandarmeria,,

blaszak @ 16:53, 23.08.2019r. IP: *.*.21.9

słabo coś ci idzie ta "praca"

adres do kontaktu ze strony bazy:

KONTAKT
32 Baza Lotnictwa Taktycznego
9 MAJA 95
98-100 Łask

Dodaj komentarz
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Pogoda

Popularne artykuły


Reklama

Najnowsze ogłoszenia

Przeglądaj

Dodaj ogłoszenie bezpłatnie


Ostatnio na forum

Więcej dyskusjiNajnowsze komentarzeNajnowsze zdjęcia
© Copyright 2011-2020 LaskOnline.pl - Codzienna Gazeta Internetowa

Projekt i wykonanie: PRO-NET