Pomoc z PROW dla poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF
Po raz drugi w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia z PROW 2014-2020 pomoc dla rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Wnioski o wsparcie finansowe można składać w ARiMR od 27 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. - Warto złożyć je jak najszybciej. Pomoc przyznawana jest bowiem według kolejności wpływu wniosków do Agencji – mówi rzecznik ARiMR Paweł Mucha.
O przyznanie pomocy w ramach działania „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” mogą ubiegać się dwie grupy rolników. Pierwszą stanowią ci gospodarze, którzy ponieśli straty spowodowane przez co najmniej jedną z następujących klęsk żywiołowych: powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna. Drugą grupą, która będzie mogła skorzystać z pomocy, są rolnicy, którzy w celu zwalczania ASF, musieli wybić świnie lub zniszczyć ich zwłoki.
Przyznanie wsparcia uzależnione jest od powstania w gospodarstwie szkód spowodowanych przynajmniej przez jedną z wymienionych klęsk żywiołowych bądź strat spowodowanych wystąpieniem ASF. Warunek: miały one miejsce w roku, w którym jest składany wniosek o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania takiego wniosku.
Straty w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach muszą wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów kwalifikujących się do udzielenia wsparcia. Wysokość poniesionych strat z powodu wystąpienia klęski szacuje komisja powołana przez wojewodę. Na tej podstawie określana jest wysokość pomocy, jaką może otrzymać rolnik. Jednocześnie wsparcie nie może przekroczyć limitu pomocy, który w całym okresie realizacji PROW 2014-2020 wynosi do 300 tys. zł na beneficjenta i gospodarstwo. Refundacji podlega do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych.
Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wysokość pomocy pomniejsza się o kwotę odszkodowania uzyskanego z tytułu jego ubezpieczenia. Z kolei, jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw ważnej na dzień wystąpienia szkody w gospodarstwie, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas kwotę pomocy na odtworzenie tego składnika, pomniejsza się o połowę.
Natomiast w przypadku wstąpienia ASF o pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok w celu zwalczania ASF oraz jeżeli na dzień wydania tej decyzji utracili co najmniej 30 proc. posiadanych świń. Przyznane wsparcie finansowe wykorzystać można na inwestycje związane z działalnością rolniczą, ale niezwiązane z produkcją świń.
Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać je do właściwego oddziału regionalnego rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej.
Szczegółowe informacje: www.arimr.gov.pl, w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach ARiMR oraz pod numerem bezpłatnej infolinii: 800-38-00-84.
- Skomentuj [ 0 ]
- 12:45, 21.08.2019 r.
Wasze komentarze
Dodaj komentarz
Reklama





Popularne artykuły
- Wizyta premiera Donalda Tuska w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku
- Piknik motocyklowy "MotoFolk 2025"
- Premier podziękował lotnikom podczas wizyty w 32 BLT
- Dożynki Gminno-Parafialne w Teodorach
- Zatrzymany sprawca rozboju wpadł z narkotykami i trafił do aresztu
- ŁDK. Porozmawiajmy o Jarmarku Łaskim
- Orlikowe przyspieszenie (video)
- Łask. Młodzi i samorządowcy w dialogu o przyszłości
- Narodowe Czytanie w szkołach powiatu łaskiego
- Hala Powiatowa zyska nową funkcjonalność
Reklama


Najnowsze ogłoszenia
- Sprzedam ogródek działkowy
- Garaż do wynajęcia
- Oprawa muzyczna ślubów - skrzypce na ślub
- Oddam kocurki do adopcji
- praktyki - mechanik
- Sprzedam mieszkanie
- pomoc domowa
- Budynek do wynajecia garaz
- Cichy
- Sprzedam betoniarkę sprawna
Przeglądaj
Dodaj ogłoszenie bezpłatnie
Ostatnio na forum
- Why SoundButtonsPro is the Go-To Tool for Gamers, Streamers, and Podcasters
- Jak zmienia się nasze miasto
- Szukam lokalnego korepetytora
- Podziękowanie
- Witam wszystkich, szukam lokalnego korepetytora
- Przerwy w oświetleniu ulic.
- Łohojsk nie powinien być już miastem partnerskim dla Łasku
- Zima,zima
- F16
- Czy mógłby ktoś wyjaśnić co z remontem drogi nr 473,cz będzie rondo w Bałuczu.
Więcej dyskusji
Najnowsze komentarze
- Itak każdy wie co i jak.
- Super wyniki w prestiżowych turniejach nie tylko Juniorek również Juniorek Młodszych i Młodzicz
- Ważne informacje z ostatniej chwili:
https://youtu.be/
IWhUI6FAyFc?s i=1QH8A-73SAfC4Ek
7 Pozd - O i jest p. Kolasa odwołali z urzędu miar mieli widać powód to teraz jest naczelnikiem Wydział
- Próba komentarza.
- Niech ich uczą dobrego serca do niepełnosprawnyc
h bo w ogóle ich nie ma. - Ojj kubuś, kubuś nie daleko pada jabłko od jabłoni tatuś był lepszy
- Czy bankrut F jest dobrym dyskutantem w tym temacie?
- A z kim młodzi mają rozmawiać o swojej przyszłości? Z księdzem?
- ... nie będą żywić pasożyta tylko go wypuszczą i sam się wyżywi,,,,
Pogoda
Najnowsze zdjęcia
-
10. Festiwal Róży w Łasku
-
Święto Truskawki 2025 - część 1 (niedziela)
-
Święto Truskawki 2025 - część 4
-
Święto Truskawki 2025 - część 3
-
Święto Truskawki 2025 - część 2
-
Święto Truskawki 2025 - część 1
-
Walne zebranie delegatów Łaskiej Spółdzielni Mleczarskiej
-
III Piknik Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Łaskiego
-
Maturzyści z LO w Kolumnie zakończyli rok szkolny
-
Kwietna łąka Młodzieżowej Rady Miejskiej